Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznań: Koniec remontu wiaduktów

Poznań: Koniec remontu wiaduktów

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu poinformował o zakończeniu ostatnich prac na dwóch remontowanych wiaduktach, Franowo i Górczyńskim Zachodnim. Wiadukt Franowo został już oddany do użytku, natomiast Górczyńskim pierwsi kierowcy przejadą już w najbliższy piątek.

Poznań: Koniec remontu wiaduktów
Koniec prac związanych z modernizacją wiaduktów Franowo i Górczyński Zachodni to powód do radości dla kierowców. Doczekali się oni wreszcie zakończenia unijnego projektu, dotyczącego przebudowy obiektów inżynierskich w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11 w Poznaniu, który obejmował remont: Mostu Przemysła I, Wiaduktu Dolna Wilda, Wiaduktu Górczyńskiego Zachodniego i Wiaduktu Franowo.

31 maja bieżącego roku oddany do użytku został Wiadukt Franowo. Estakada położona w ciągu ulicy Krzywoustego i drogi krajowej nr 11 jest bardzo ważna dla ruchu. Łączy poznańskie dzielnice Szczepankowo, Krzesiny, a także pobliskie miejscowości jak Kórnik, Środa, Śrem z centrum Poznania. Tędy jeżdżą pojazdy tranzytem do Ostrowa Wlkpolskiego i dalej na Górny Śląsk. Wiadukt przeprowadza ruch kołowy nad torowiskiem stacji PKP Poznań – Franowo, jednej z największych stacji rozrządowych w Polsce. Modernizacja rozpoczęła się w lutym 2007 roku. Przez cały okres remontu, na obiekcie odbywał się ruch pojazdów.  Najpierw zmodernizowana została nitka zachodnia (ruch w obie strony odbywał się po nitce wschodniej), a od 7 grudnia 2007 roku rozpoczęły się prace na nitce wschodniej (ruch kołowy przeniesiono na nitkę zachodnią). Remont wiaduktu nie wpłynął także na ograniczenie funkcjonowania stacji PKP Poznań – Franowo.

Kolejną dobrą wiadomością dla kierowców jest zakończenie prac na wiadukcie Górczyńskim Zachodnim. 28 maja 2008 roku Instytut Badawczy Dróg i Mostów oddział w Kielcach przeprowadzał próbne obciążenia obiektu. Dziewięć ciężarówek (każda ważyła 32 tony) sprawdzało wytrzymałość wiaduktu. Próby wypadły pomyślnie, dlatego też już w najbliższy piątek 6 czerwca pierwsi kierowcy będą mogli przejechać przebudowanym wiaduktem.

Realizacja projektu przebudowy obiektów inżynierskich w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11 w Poznaniu była możliwa dzięki wsparciu środków unijnych. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 189,5 mln zł, z czego koszty kwalifikowalne to ponad 106 mln zł (75% kwoty pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11. Mając na uwadze fakt, iż Poznań jest celem tranzytu krajowego, jak i zagranicznego, przebudowa obiektów wchodzących w zakres projektu i zapewnienie nośności o wartości 115 kN na oś ma usprawnić ruch pojazdów.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj