mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznań: powstanie czteropasmówka do lotniska i stadionu

Poznań: powstanie czteropasmówka do lotniska i stadionu

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu podpisał umowę na przebudowę ul. Bukowskiej - drogi łączącej poznańskie lotnisko z ulicą prowadzącą do stadionu miejskiego. Realizacja zadania wyniesie ponad 84,6 mln zł.  Wykonawca – konsorcjum firm Strabag jeszcze w tym roku rozpocznie prace budowlane i zakończy je w czerwcu 2011 roku.

Poznań: powstanie czteropasmówka do lotniska i stadionu

Ulica Bukowska stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 307. Obecnie jednopasmowa ulica Bukowska należy do najbardziej niebezpiecznych dróg w Poznaniu. W 2008 roku na ulicy Bukowskiej miało miejsce 39 wypadków, w których śmierć poniosły dwie osoby a 50 osób zostało rannych, z czego na odcinku od ulicy Prostej do granic miasta w dziewięciu wypadkach rannych zostało 15 osób. Ulica nie posiada krawężników, brakuje chodników.

Zadanie obejmuje budowę dwóch jezdni po dwa pasy ruchu każda, oddzielonych od siebie pasem rozdziału, w których zostanie zasadzona nowa zieleń, budowę wiaduktu węzłowego przystosowanego do układu komunikacyjnego tzw. III ramy komunikacyjnej. Zostaną przebudowane skrzyżowania z ulicami: Prostą, Leśnych Skrzatów, Kopciuszka, Perzycką, Sławińską, z drogą prowadzącą do ogródków działkowych „Leśna Polana”, zaś rozbudowane zostaną skrzyżowania z ulicami Złotowską i Brzechwy. Projekt przewiduje również przebudowę włączeń do terminalu General Aviation oraz terminalu Portu Lotniczego Poznań - Ławica. Zostaną również wybudowane zjazdy, drogi dojazdowe do posesji, zatoki autobusowe, chodniki, ścieżki rowerowe. Łącznie ZDM zmodernizuje blisko cztery kilometry ulicy. Zostaną przebudowane instalacje podziemne oraz wybudowany kanał deszczowy. W celu poprawy odprowadzania wód deszczowych wykonawca wybuduje nowy przepust na strumieniu Junikowskim oraz trzy zbiorniki retencyjne.

Zmodernizowana ulica Bukowska zapewni lepszy dojazd do lotniska, stadionu miejskiego, korzystne połączenie z autostradą A2 a w przyszłości z III ramą komunikacyjną Poznania. Poprawie ulegnie również bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz obsługa komunikacyjna z pobliskimi gminami.

Warto dodać, że kolejny odcinek ulicy od granicy miasta do węzła Zakrzewo o długości około pięciu kilometrów przebuduje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Przez węzeł Zakrzewo przebiegać będzie zachodnia obwodnica Poznania, budowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestycja jest  dofinansowana ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 Dotacja wyniesie blisko 20 mln zł.

 

Komentuj:

~z 2009-11-13

bukowska jest teraz dziwna - od zwykłej jednopasmówki, poprzez dwupasmówkę, aż po 'półtorapasmówkę' (dwa pasy w jedną stronę, jeden pas w drugą). Co z obiecanym poszerzeniem drogi dębińskiej?

~Damian 2009-11-13

Bukowska jest teraz jednopasmowa czy jednojezdniowa (dwupasmowa)? Z artykulu mozna wywnioskowac, ze z ulicy jednopasmowej (jednokierunkowej) powstanie czteropasmowka.

~ 2009-11-13

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.