mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznań: zmienią wiadukt na węzeł

Poznań: zmienią wiadukt na węzeł

Wyłoniony został wykonawca prac przebudowy węzła Antoninek w Poznaniu. W kwietniu planowane jest rozpoczęcie prac. Prace wyniosą prawie 88 mln zł. Po rozbiórce obecnego obiektu układ komunikacyjny w tej części miasta ulegnie zmianie. Zamiast jednego obiektu inżynierskiego wybudowane zostaną trzy nowe. Zamiast nazwy „wiadukt Antoninek” będziemy używać nazwy „węzeł Antoninek”.

Poznań: zmienią wiadukt na węzeł
Wykonawcą robót budowlanych jest wyłonione w przetargu konsorcjum firm Warbud SA z Warszawy (lider konsorcjum) oraz firma „Budownictwo Drogowe Siedlecki” spółka z o.o. z Czerwonaka. Koszt robót budowlanych wyniesie ponad  87,8 mln złotych.

Wiadukt Antoninek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Ekspertyzy nie pozostawiają wątpliwości – wiadukt należy rozebrać. Po rozbiórce obiektu układ komunikacyjny w tej części miasta ulegnie zmianie. Zamiast jednego obiektu inżynierskiego wybudowane zostaną trzy nowe. Zamiast nazwy „wiadukt Antoninek” będziemy używać nazwy „węzeł Antoninek”.

W relacji Poznań – Swarzędz zamiast po ciągłej konstrukcji betonowej pojedziemy po dwóch obiektach inżynierskich. Pierwszy obiekt będzie się mieścić nad torami kolejowymi magistrali E20, drugi nad łącznicą prowadzącą w stronę ulicy Bałtyckiej i Bogucina. Jezdnia pomiędzy wiaduktami będzie prowadzić po wysokim nasypie.

Węzeł Antoninek posiadać będzie również nową konstrukcję inżynierską. Będzie to estakada nad ulicą Warszawską. Estakadą będą jeździć pojazdy kierujące się z Poznania w stronę Bogucina. Będzie to najdłuższa konstrukcja, po której będziemy jeździć po łuku. Nowo wybudowany węzeł przystosowany będzie do planowanego przebiegu trzeciej ramy komunikacyjnej miasta Poznania.

Roboty budowlane związane z rozbudową węzła Antoninek prowadzone będą pod ruchem samochodowym i kolejowym. Wszystkie istniejące kierunki ruchu będą zachowane. Kierowcy muszą się jednak liczyć z utrudnieniami. Zamiast trzech pasów ruchu w każda stronę do dyspozycji kierowców będzie jeden pas a na samym obiekcie dwa pasy prowadzące z Poznania w kierunku Swarzędza i jeden w kierunku przeciwnym.

W pierwszym etapie prac rozebrana zostanie nitka północna wiaduktu Antoninek, prowadząca do centrum Poznania.

Termin realizacji zadania pn. „Rozbudowa węzła Antoninek” w ciągu ulicy Warszawskiej i Bałtyckiej (droga krajowa nr 92) w Poznaniu” został ustalony na 24 miesiące od dnia podpisania umowy między inwestorem a wykonawcą.

Zarząd Dróg Miejskich złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Projekt przeszedł ocenę formalną oraz merytoryczną I stopnia i obecnie znajduje się na liście rezerwowej projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach Działania 8.2. "Drogi krajowe poza siecią TEN-T" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.