mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznań: zmienią wiadukt na węzeł

Poznań: zmienią wiadukt na węzeł

Wyłoniony został wykonawca prac przebudowy węzła Antoninek w Poznaniu. W kwietniu planowane jest rozpoczęcie prac. Prace wyniosą prawie 88 mln zł. Po rozbiórce obecnego obiektu układ komunikacyjny w tej części miasta ulegnie zmianie. Zamiast jednego obiektu inżynierskiego wybudowane zostaną trzy nowe. Zamiast nazwy „wiadukt Antoninek” będziemy używać nazwy „węzeł Antoninek”.

Poznań: zmienią wiadukt na węzeł
Wykonawcą robót budowlanych jest wyłonione w przetargu konsorcjum firm Warbud SA z Warszawy (lider konsorcjum) oraz firma „Budownictwo Drogowe Siedlecki” spółka z o.o. z Czerwonaka. Koszt robót budowlanych wyniesie ponad  87,8 mln złotych.

Wiadukt Antoninek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Ekspertyzy nie pozostawiają wątpliwości – wiadukt należy rozebrać. Po rozbiórce obiektu układ komunikacyjny w tej części miasta ulegnie zmianie. Zamiast jednego obiektu inżynierskiego wybudowane zostaną trzy nowe. Zamiast nazwy „wiadukt Antoninek” będziemy używać nazwy „węzeł Antoninek”.

W relacji Poznań – Swarzędz zamiast po ciągłej konstrukcji betonowej pojedziemy po dwóch obiektach inżynierskich. Pierwszy obiekt będzie się mieścić nad torami kolejowymi magistrali E20, drugi nad łącznicą prowadzącą w stronę ulicy Bałtyckiej i Bogucina. Jezdnia pomiędzy wiaduktami będzie prowadzić po wysokim nasypie.

Węzeł Antoninek posiadać będzie również nową konstrukcję inżynierską. Będzie to estakada nad ulicą Warszawską. Estakadą będą jeździć pojazdy kierujące się z Poznania w stronę Bogucina. Będzie to najdłuższa konstrukcja, po której będziemy jeździć po łuku. Nowo wybudowany węzeł przystosowany będzie do planowanego przebiegu trzeciej ramy komunikacyjnej miasta Poznania.

Roboty budowlane związane z rozbudową węzła Antoninek prowadzone będą pod ruchem samochodowym i kolejowym. Wszystkie istniejące kierunki ruchu będą zachowane. Kierowcy muszą się jednak liczyć z utrudnieniami. Zamiast trzech pasów ruchu w każda stronę do dyspozycji kierowców będzie jeden pas a na samym obiekcie dwa pasy prowadzące z Poznania w kierunku Swarzędza i jeden w kierunku przeciwnym.

W pierwszym etapie prac rozebrana zostanie nitka północna wiaduktu Antoninek, prowadząca do centrum Poznania.

Termin realizacji zadania pn. „Rozbudowa węzła Antoninek” w ciągu ulicy Warszawskiej i Bałtyckiej (droga krajowa nr 92) w Poznaniu” został ustalony na 24 miesiące od dnia podpisania umowy między inwestorem a wykonawcą.

Zarząd Dróg Miejskich złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Projekt przeszedł ocenę formalną oraz merytoryczną I stopnia i obecnie znajduje się na liście rezerwowej projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach Działania 8.2. "Drogi krajowe poza siecią TEN-T" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.