mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznański wiadukt już otwarty

Poznański wiadukt już otwarty

17 października nastąpiło otwarto dla ruchu samochodowego wiaduktu Dolna Wilda w Poznaniu. Wiadukt został zmodernizowany przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu w ramach projektu przebudowy obiektów inżynierskich w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11 w Poznaniu.

Poznański wiadukt już otwarty

Celem modernizacji wiaduktu była poprawa bezpieczeństwa, ponieważ obiekt znajdował się w złym stanie technicznym oraz poprawa komfortu jazdy w ruchu tranzytowym jak i lokalnym. W ramach inwestycji wybudowano 3 nowe wiadukty w odstępach pół metrowych (jeden tramwajowy i dwa drogowe), o polepszonych parametrach, wzmocniono fundamenty za pomocą 176 specjalnych pali, zwiększono nośność nawierzchni do 115 kN na oś oraz dostosowano nośność wiaduktu do klasy A (50 ton). Ośmioprzęsłowy wiadukt tramwajowy został oddany do użytku, zgodnie z planem, 1 maja 2007 roku. W celu zminimalizowania szumów komunikacyjnych wiadukt tramwajowy został oddzielony ekranami akustycznymi o wysokości 1,3m. Ekrany akustyczne tej samej wysokości zostały ustawione również zamiast poręczy na zewnętrznych stronach obiektu, a te na przedłużeniu wiaduktu w stronę Wildy sięgają na wysokość trzech metrów. Płyta torowiska oraz chodniki, zostały zabezpieczone izolacją żywiczną. Żywotność wiaduktu Dolna Wilda została obliczona, na podstawie użytych do budowy materiałów, na 150 lat.

Inwestorem projektu jest ZDM Poznań a wykonawcą modernizacji było wyłonione w przetargu konsorcjum, w skład którego weszli FEROCO SA oraz Hydrobudowa 9 Przedsiębiorstwo Inżynieryjno – Budowlane sp. z o.o. Projekt jest w 75% finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport. Całkowity koszt inwestycji to 28,5 mln zł.

Przeczytaj także:

S-5 Poznań - Wrocław na EURO 2012 (2007-10-04)

Remont wiaduktu w Poznaniu (2007-09-14)

Powstaje most nad Cybiną (2007-09-06)Więcej o budowach dróg i utrudnieniach

 


Podobne wiadomości:

Kombi gościnne

auto motor i sport 0000-00-00

Ma wiele zalet i jedną, rzucającą się w oczy, wadę - nieciekawy wygląd. Dacia Logan MCV 1.5 dCi to kawał samochodu za niewielkie pieniądze.

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~grz 2007-10-22

otwarcie wiaduktu okazało się być elementem kampanii wyborczej. Rondo pod wiaduktem było niedokończone i dzisiaj jak jechałem do szkoły, okazało się, że jest zamknięte! Żeby dojechać do akademii ekonomicznej, musiałem jechać przez ronda starołęka i rataje...

~Astrolog 2007-10-18

Tak sie powinno budowac! Az milo poczytac, ze w Poznaniu zamiast zajmowac sie teczkami, agentami i ukladami, samorzadowcy buduja i rozwijaja infrastrukture.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.