mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznański wiadukt już otwarty

Poznański wiadukt już otwarty

17 października nastąpiło otwarto dla ruchu samochodowego wiaduktu Dolna Wilda w Poznaniu. Wiadukt został zmodernizowany przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu w ramach projektu przebudowy obiektów inżynierskich w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11 w Poznaniu.

Poznański wiadukt już otwarty

Celem modernizacji wiaduktu była poprawa bezpieczeństwa, ponieważ obiekt znajdował się w złym stanie technicznym oraz poprawa komfortu jazdy w ruchu tranzytowym jak i lokalnym. W ramach inwestycji wybudowano 3 nowe wiadukty w odstępach pół metrowych (jeden tramwajowy i dwa drogowe), o polepszonych parametrach, wzmocniono fundamenty za pomocą 176 specjalnych pali, zwiększono nośność nawierzchni do 115 kN na oś oraz dostosowano nośność wiaduktu do klasy A (50 ton). Ośmioprzęsłowy wiadukt tramwajowy został oddany do użytku, zgodnie z planem, 1 maja 2007 roku. W celu zminimalizowania szumów komunikacyjnych wiadukt tramwajowy został oddzielony ekranami akustycznymi o wysokości 1,3m. Ekrany akustyczne tej samej wysokości zostały ustawione również zamiast poręczy na zewnętrznych stronach obiektu, a te na przedłużeniu wiaduktu w stronę Wildy sięgają na wysokość trzech metrów. Płyta torowiska oraz chodniki, zostały zabezpieczone izolacją żywiczną. Żywotność wiaduktu Dolna Wilda została obliczona, na podstawie użytych do budowy materiałów, na 150 lat.

Inwestorem projektu jest ZDM Poznań a wykonawcą modernizacji było wyłonione w przetargu konsorcjum, w skład którego weszli FEROCO SA oraz Hydrobudowa 9 Przedsiębiorstwo Inżynieryjno – Budowlane sp. z o.o. Projekt jest w 75% finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport. Całkowity koszt inwestycji to 28,5 mln zł.

Przeczytaj także:

S-5 Poznań - Wrocław na EURO 2012 (2007-10-04)

Remont wiaduktu w Poznaniu (2007-09-14)

Powstaje most nad Cybiną (2007-09-06)



Więcej o budowach dróg i utrudnieniach

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~grz 2007-10-22

otwarcie wiaduktu okazało się być elementem kampanii wyborczej. Rondo pod wiaduktem było niedokończone i dzisiaj jak jechałem do szkoły, okazało się, że jest zamknięte! Żeby dojechać do akademii ekonomicznej, musiałem jechać przez ronda starołęka i rataje...

~Astrolog 2007-10-18

Tak sie powinno budowac! Az milo poczytac, ze w Poznaniu zamiast zajmowac sie teczkami, agentami i ukladami, samorzadowcy buduja i rozwijaja infrastrukture.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Na stoisku Range Rovera w Genewie nie zabraknie gorącej premiery. Oto całkowicie nowy model z segmentu SUV, który wypełni lukę pomiędzy najmniejszym Evqoue, a dużym Sport.