mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Prace na A4 Kraków – Szarów

Prace na A4 Kraków – Szarów

27 kwietnia br. rozpoczęły się prace przy budowie odcinka Autostrady A4 z Krakowa do Szarowa (20km). Inwestycja o wartości 839 mln zł finansowana jest z Krajowego Funduszu Drogowego. Wykonawca hiszpańsko - polskie konsorcjum firm Dragados S.A. oraz Polimex – Mostostal S.A. ma 2 lata na budowę blisko 20 km odcinka.

Zakres inwestycji obejmuje budowę 19,9 km autostrady z węzłem autostradowym "Szarów" (na trasie będzie jeszcze jeden węzeł – "Bieżanów", ale zbudowany w ramach innego kontraktu). Na tym odcinku autostrady zostanie wzniesionych 30 obiektów mostowych: 15 wiaduktów autostradowych, 6 wiaduktów drogowych, 5 mostów autostradowych, 1 przejście dla zwierząt oraz 3 mosty drogowe. Ponadto dla wygody kierowców zaprojektowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Dotychczas na realizację odcinka autostrady pomiędzy węzłem Wielicka a węzłem Szarów wydano już 259,9 mln złotych: 84,9 mln zł na badania archeologiczne, 161,4 mln zł na wykupy gruntów, 13,0 mln zł na projekt i 0,6 mln na wycinkę drzew. Wraz ze środkami, które zostaną wydane na roboty budowlano montażowe to prawie 1,1 miliarda złotych.
Trasa przyszłej autostrady jest od kilku lat terenem intensywnych prac archeologicznych. Na badanym obszarze można znaleźć największe w Polsce i jedne z największych w Europie skupiska osad neolitycznych sprzed 7,5 tysiąca lat. 52 stanowiska archeologiczne obejmujące ponad 70 ha gruntu.

Przeczytaj także:

Jeszcze większe utrudnienia na obwodnicy Krakowa (2007-04-13)

Budowa A4 Zgorzelec – Bolesławiec rozpoczęta (2007-04-11)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~wiechla 2007-05-13

Żyjemy w normalnym kraju !!!! Oczywiście są 50_letnie zaszłości!!(wiemy jakie) Ale nie płaczmy i nie biedolmy! Róbmy swoje i WYMAGAJMY!!! A jak ktoś nie chce wymagać (wiadomo od kogo) no to cóż. P.S. Przecież można nie tylko na tym forum wyżalić się ale także wyrazić się !!! może do Dyrekcji Dróg........ itd. itp.

~adam 2007-05-01

Ja rowniesz serdecznie pozdrawiam Pana Zgreda i wszystkich innych ktorzy te rozmowe czytaja!!! Zgadzam sie, ze nasi politycy moga byc lepsi i tam tkwi wielka czesc problemu (reszta problemu w podziale ziemi, ale ja tez nie hanbie tego systemu, bo ma zalety z innych przyczyn). Ale ja sadze, ze nie zaleznie kto siedzi na tronie w Warszawie, Bruksela nie dopusci, zeby jakikolwiek czlonek Unii nie mial pieknych drog (szczegolnie kraj tranzytowy, tak jak Pan mowil). Budowa A1 na wszystkich frontach powinna niedlugo ruszyc, zeby spelnily sie przyzeczenia, ze bedzie gotowa do 2010. Takze A2 do Swiecka tez do konca roku rospoczac. Zobaczymy, nie bedzie zle.

~Do Adama 2007-04-30

Ja nie neguję pracy nasz fachowców, bo może zabrzmi to trochę nieskromnie, sam pośrednio zajmuję się tymi pracami, ale problem tkwi gdzie indziej. Lata Gierka to początek boomu drogowego niestety wszyscy wiem jak ta epoka się skończyła, póżniej epoka Generała który socjalizmu bronił jak niepodległości. Następnie przyszli styropianowcy i ministranci którzy niestety nie dość że się na niczym się nie znali to jeszcze uważali że Polska może być biedna byle była katolicka. No i Unia nasz ostatnia szansa, mam nadzieję że ją wykorzystamy. Uff ale się rozpisałem Serdeczne pozdrowienia. Stary Zgred.

~adam 2007-04-29

Prosze Pana Zgadzam sie bardzo z Pana punktu widzenia. Szczegulnie z punktem, ze za drogo. Jechalem z Wroclawia na Katowice, i ta droga jest imponujaca, wiadukty kazdy innego stylu. Uwzglendiam, ze to jest nie potrzebne bo autostrada jest do jazdy nie ozdoby i wiecej kilometow mozna zrobic za ta sama cene. Chcialem tylko dodac, ze po to ta propaganda, ze nasi fachowcy naprawde robia to co moga i zasluguja na odrobine pochwaly. Mamy jeszcze dluga droge przejscia, ale trzeba uwzglednic sukcesy ktore dokonalismy. Adam

~Panie Adam 2007-04-29

Panie Adam masz pan rację ale nie do końca.Już tyle razy powtarzam, że Polska to nie jakieś tam zadupie typu Kanada, czy Australia gdzie drogi slużą tylko i wyłącznie lokalnemu ruchowi. Tranzyt przez Polskę to połowa przewozów.Ja nie muszę oglądać Polski przez Google Earth żeby wiedzieć że z każdym rokiem tranzyt się podwaja a z naszych dróg korzysta cała Europa. Czy tego chcemy czy nie jesteśmy łącznikiem transportowym Europy wsch.-zach. północ-południe i niestety budujemy za wolno i za drogo!!! Kraków-Szarów to 55 mln zł. za 1km ,a Niemcy nie wybudowli wszystkich autostrad przed wojną mieszkałem w Niemczech w latach 80- tych i widziałem jak się buduje i jak szybko. Najnowsza autostrada niemiecka to z Hamburga przez Rostock do Szczecina wybudowana w ciągu ostatnich 10 lat, panie Adam i po co ta propaganda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.