mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Precedensowe postanowienie NSA ws. ekranów akustycznych

Precedensowe postanowienie NSA ws. ekranów akustycznych

Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał budowę ekranów akustycznych w ciągu ulic Marsa-Żołnierska w Warszawie do czasu wyroku, który może zupełnie zahamować tę inwestycję. Chociaż w tej sprawie wciąż nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, to orzeczenie NSA otwiera furtkę innym przedsiębiorcom, którym budowa ekranów akustycznych przeszkadza lub uniemożliwia prowadzenie działalności. Dotychczas sądy raczej nie przyjmowały ich argumentów.

Precedensowe postanowienie NSA ws. ekranów akustycznych
NSA wstrzymał 29 kwietnia br. budowę ekranów akustycznych wzdłuż budowanej drogi wojewódzkiej w ciągu ulic Marsa-Żołnierska w Warszawie.

 – W pozostałym zakresie to postanowienie nie wstrzymuje decyzji, czyli innymi słowy inwestycja może być dokończona, za wyjątkiem posadowienia na ulica Marsa w Warszawie ekranów akustycznych do czasu wydania wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny – mówi Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Pietrzyk Orzechowski Wójtowicz, która prowadzi sprawę w imieniu przedsiębiorców, których firmy są zlokalizowane wzdłuż budowanej drogi.

Prawnicy argumentowali przed NSA, że budowa ekranów akustycznych i brak możliwości zjazdu z ulicy Marsa w Warszawie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej wielu przedsiębiorcom, czego konsekwencją może być likwidacja ich działalności, bankructwa firm oraz liczne zwolnienia (przy inwestycji przy ul. Marsa szacowana liczba zwolnień wynosiła około 200 osób).

Waga postanowienia NSA jest duża, ponieważ dotychczas wojewódzkie sądy administracyjne odmawiały przedsiębiorcom wstrzymania wykonania decyzji w sprawie budowy ekranów akustycznych.

Kolejna rozprawa przed NSA odbędzie się 26 czerwca br. Wtedy sąd może wydać wyrok.

 – NSA może obecnie wydać wyrok, który uchyli wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego i przekaże sądowi pierwszej instancji sprawę do ponownego rozpatrzenia. Co za tym idzie, będą musiały być wydane nowe decyzje administracyjne, na podstawie których prowadzona jest inwestycja na ulicy Marca – wyjaśnia prawnik.

Jeżeli NSA uzna w wyroku decyzje administracyjne za zgodne z prawem, ekrany akustyczne przy ul. Marsa zostaną zbudowane.
Tematy w artykule: drogi miejskie

Podobne wiadomości:

Łódź bez TIR-ów

Łódź bez TIR-ów

Polskie drogi 2015-02-20

Most Łazienkowski wyłączony z ruchu - jak długo?

Most Łazienkowski wyłączony z ruchu - jak...

Polskie drogi 2015-02-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca
Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca
Rząd zajął się propozycją zgłoszoną przez posła Piotra Liroya-Marca. Być może już niebawem nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu - będą one przypisane do kierowcy zamiast samochodu.