mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Prezydent podpisał specustawę drogową

Prezydent podpisał specustawę drogową

Lech Kaczyński, Prezydent RP podpisał przyjętą przez Rząd specustwę drogową. Wprowadzone w prawie zmiany mają pozwolić na szybszą realizację inwestycji infrastrukturalnych.

Prezydent podpisał specustawę drogową
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 19 sierpnia bieżącego roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński podpisał, przygotowywaną od dłuższego czasu przez Resort Infrastruktury, ustawę z dnia 25 lipca 2008 roku, o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Efektem będzie wprowadzenie w życie zapowiadanych przez Ministerstwo Infrastruktury kluczowych zmian, mających przyspieszyć realizację bardzo ambitnego planu budowy dróg, przygotowanego jeszcze przez poprzedni Rząd. Sprawną budowę dróg ma zapewnić prostszy i krótszy proces przygotowawczy, co zostanie osiągnięte m.in. poprzez wprowadzenie jednej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zamiast dotychczasowych dwóch (decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę) oraz kary za niewydanie decyzji w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku.

Uregulowane zostały również kwestie związane z odszkodowaniami za nieruchomości przejęte pod budowę dróg. Właściciele mają otrzymać „słuszne odszkodowanie”, a czas na wydanie nieruchomości zostanie wydłużony do 4 miesięcy, jednak dla tych osób, które zrobią to w ciągu 30 dni, przewidziano 5% dodatek. Państwo pokryje także dodatkowe wydatki właścicieli związane m.in. z przeprowadzką.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Zirhan 2008-08-25

Ciekawe o czym zapomnieli w tej ustawie. Bo jak dotąd żadnej nie udało im się napisać bezbłędnie. Poza tym nie wierzę w skuteczność nowych rozporządzeń bo w jednym punkcie otrzymujemy przyśpieszenie, ale w drugim tworzy się wąskie gardło. W rezultacie realizacja wydłuża się i trwa dłużej niż przy poprzednich (gorszych) rozwiązaniach. Nie można też zapominać o własnej twórczości urzędników. Chwilę później powstają różne interpretacje tych samych przepisów.

~MarKowy 2008-08-23

Rian dwukrotne niezastanie adresata juz jest uznawane za skuteczne zamowienie

~Rian 2008-08-22

Ustawa wymaga wcześniejszego zawiadomienia każdego właściciela wywłaszczanej nieruchomości indywidualnie na etapie koncepcji bodaj, co ma swoje plusy. Jeżeli jednak jest to wymóg skutecznego zawiadomienia i potrzebna będzie zwrotka, to będę zdziwiony jeżeli ten wymóg nie opóźni całej procedury w stosunku do stanu obecnego.

~michał 2008-08-22

Ustawa wchodzi w ciągu 14 dni od momentu podpisania przez prezydenta. Ukaże siętego dnia (do 14 dnia) w Dzienniku Ustaw RP.

~x 2008-08-22

Teraz czekamy na niezłodziejskie opłaty za niedziurawe chodniki. Wedle najnowszych przepisów np. chodnik ekspresowy nie może mieć wystających studzienek i musi mieć wydzielone DOPy [drzewka obsługi psów] co 35m.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Opel Insignia - znamy polskie ceny i wyposażenie
Nowy Opel Insignia - znamy polskie ceny i wyposażenie
Europejska premiera nowego Opla Insignia odbędzie się już za dwa tygodnie w Genewie, a tymczasem klienci w Polsce mogą już zamawiać topowy model w autoryzowanych salonach w całym kraju.
Odgadnij model Odgadnij model