mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Priorytetowa A1

Priorytetowa A1

Podczas swojej wizyty w Gdańsku Minister Transportu Jerzy Polaczek zapewnił, że autostrada A1, będąca priorytetem rządu, powstanie do 2010 roku. "Będzie miała ona duże znaczenie dla układu komunikacyjnego naszego państwa, dla realizacji wyzwań o charakterze ekonomicznym." - dodał minister na spotkaniu z przedstawicielami samorządu województwa pomorskiego.

Priorytetowa A1

Minister poinformował zebranych o zakończeniu w marcu br. negocjacji z firmą Gdańsk Transport Company S.A. w sprawie budowy autostrady A1 na odcinku Nowe Marzy - Toruń. Wśród przyczyn zakończenia negocjacji przede wszystkim wymienił ochronę interesu publicznego. Na decyzję Ministra miała wpływ wysoka cena zaproponowana przez GTC S.A. (7,4 mln euro za km), negatywna opinia Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Ministerstwa Finansów, a także negatywny Raport Najwyższej Izby Kontroli. 

Minister spotkał się także w władzami Trójmiasta i woj. pomorskiego, aby omówić problemy infrastruktury drogowej aglomeracji trójmiejskiej oraz wizytował miejsce przyszłej przeprawy mostowej na Wiśle w Kwidzynie.

Projektowana budowa autostrady A1 na poszczególnych odcinkach:

  • Grudziądz-Toruń: rekomendowany do budowy w systemie tradycyjnym, termin realizacji do końca 2010 r.
  • Toruń-Stryków: prace przygotowawcze - w toku (uzyskiwanie decyzji administracyjnych, wykup gruntów, badania archeologiczne), termin realizacji do końca 2010 r.
  • Stryków-Pyrzowice: przetarg w toku - rozstrzygnięcie w 2006 r., prace przygotowawcze - w toku, studium wykonalności w opracowaniu,  termin realizacji do końca 2010 r.
  • Pyrzowice-Sośnica: prace przygotowawcze - w toku ( uzyskiwanie decyzji administracyjnych, wykup gruntów, badania archeologiczne).  Przewidziany termin realizacji do końca 2010 r.
  • Sośnica-granica państwa: prace przygotowawcze - w toku (uzyskiwanie decyzji administracyjnych, wykup gruntów, badania archeologiczne). Termin realizacji - do końca 2010 r.

Przeczytaj także:

Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-09)

Za cztery lata pojedziemy A1 (2006-05-17)

Tematy w artykule: autostrady autostrada A1 pomorskie

Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~po...dróznik 2006-07-27

zgadzam sie z Waldkiem, zbierają plon i otwierają to co było budowane od dawna. Natomiast co do nowych rozpoczynanych projektów to cisza - np. A4 do Zgorzelca (miała byc budowana jeszcze jesienią 2005 r.) i co - odwołania, protesty i nie mogą dokończyć procedury przetargowej - takie mamy kulawe prawo, a i gospodarzy...kazdy widzi jakich

~Waldek 2006-06-20

niewierze w te zapewnienia, od razu widac że całe te zamieszanie wokół autostrad tp propaganda, czeste wystapienia z dnie na dzień coraz mniejsze plany, nidługo się wyjdzie że Marek Pol był wielkim budowniczym autostrad w porównaniu do PiS.Chwalą sie odcinkami które zostały wybudowane juz za nim wygrali wybory a o rozpoczeciu budowy nowych odcinków ani widu ani słychu.

~osskaa 2006-06-14

ciekawe, że odcinek Grudziądz- Toruń (60km) zrobią do 2010, gdzie jest juz prawie pełna dokumentacja, a odcinek Toruń- Stryków (180km), gdzie nie ma jeszcze nic też do 2010. no i reszta z Katowic do Strykowa ok. 250km też do 2010. Doliczając do tego 90km z Gdańska do Grudziądza, wychodzi na to, że Rząd zaplanował zbudowanie do 2010 tylko i wyłącznie A1. A co w takim razie z dalszą rozbudową A2 w obu kierunkach, A4 i A18??? Możemy sobie między bajki włożyć te propagandę. wg mnie nie będzie można przejechać z Katowic do Gdańska autostradą jeszcze w 2013!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando