mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Problemy z budową S5

Problemy z budową S5

Do mistrzostw Euro 2012 nie uda się wybudować w całości trasy S5 z Poznania do Gniezna - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Drogowcy nie widzą zagrożenia dla realizacji inwestycji w terminie.

Problemy z budową S5
Pierwsze palny zakładały, że droga ekspresowa S5 łącząca Wrocław z Poznaniem będzie gotowa przed mistrzostwami Euro 2012. Pojawiły się jednak problemy, najpierw z wyznaczeniem przebiegu trasu a potem z finansami.

Budowa ekspresowej trasy S5 podzielona jest na kilka etapów. Największy front robót przy ekspresowej drodze S5 prowadzony jest właśnie w województwie wielkopolskim. Powstaje wschodnia obwodnica Poznania, która połączy Poznań z Gnieznem, w budowie jest obwodnica Bojanowa (czyli odcinek  Kaczkowo – Korzeńsko) i przy okazji obejście Rawicza (połączenie z DK 36). W ubiegłym roku okazało się, że budowa obwodnicy Bojanowa i Rawicza do Euro jest nierealna i zakończy się dopiero na początku 2013 r.

S5 wschodnia obwodnica Poznania rozpoczynać się będzie na autostradowym (A2) węźle Kleszczewo, a kończyć 10 kilometrów przed Gnieznem. Około 35 km droga ma być gotowa w połowie 2012 roku. Inwestycję podzielono na dwa odcinki i rozpisano dwa przetargi. Część trasy z Gniezna do wsi Czachurki buduje hiszpańska firma Dragados za 537 mln zł. Drugi odcinek do węzła Kleszczewo na autostradzie A2 za 527 mln zł wykonuje konsorcjum firm Eurovia, Hochtief i Warbud.

Jak dowiedziała się "Gazeta", na budowie jednego z dwóch odcinków (Gniezno-Czerniejewo) prace zostały wstrzymane, bo firma Dragos, ma problemy z podwykonawcami, którzy opuścili plac budowy.

W odpowiedzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu oświadczyła, że przytoczone przez Gazetę Wyborczą problemy z Hiszpańską firmą DRAGADOS występują tylko u 3 z kilkudziesięciu podwykonawców. Nie spowoduje to zagrożeń w dotrzymaniu terminu oddania inwestycji do ruchu czyli na na EURO 2012.

Podobne wiadomości:

Citroën DS5 – jak Audi bądź BMW

auto motor i sport 0000-00-00

Już za chwilę w salonach Citroëna pojawi się kompaktowych rozmiarów crossover DS5 - konkurent Audi Q3 i BMW X1. To już trzeci model z serii "dees", którym Francuzi spróbują zaburzyć porządek świata marek premium.

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~warszawiak 2012-01-28

@zx: A teraz sprawdź powierzchnię każdego z tych państw, sprawdź powierzchnię Polski i oblicz ile każdy kraj posiada obecnie czynnych autostrad i ekspresówek na km kwadratowy, czyli właśnie zagęszczenie. Zresztą to od razu widać gołym okiem, patrząc na samochodową mapę Europy. Luksemburg ma mniejszą długość autostrad od nas. Czy to oznacza, że mamy sieć drogową bardziej rozwiniętą od luksemburskiej?

~negralooo 2012-01-28

GDYBY WSZYSTKIE KOLEJNE RZĄDY OD 1989 ROKU BUDOWAŁY 50% TEGO CO OBECNIE PO, TO MIELIBYŚMY SIEĆ DOBRYCH DRÓG, SZYBKO I BEZPIECZNIE PRZEMIESZCZALIŚMY SIĘ PO KRAJU!!PROSZĘ WIĘC ODP....SIE OD PO, PANIE KACZYŃSKI I RESZTA IMBECYLI!!POPATRZCIE CI CO MAJĄ PROBLEM, ILE BUDOWALI POPRZEDNICY PO NA STOŁKACH OD DRÓG!!WSTYD I HAŃBA!!WIELU PRZEZ DWA TRZY LATA STOŁKOWANIA POTRAFIŁO ODDAĆ KILKA KM DRÓG!!I CI LUDZIE POTEM ZOSTALI PRZEZ NAS MATOŁÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO ALBO INNYCH INSTYTUCJI!!

~zx 2012-01-26

Natomiast jeśli chodzi o Autostrady i drogi ekspresowe to Całkowita długość czeskich dróg ekspresowych i autostrad obecnie wynosi 1055 km (w tym autostrad 690) Węgry około 1282 km autostrad. Chorwacja 1104 km autostrad Słowacja na koniec 2011 r łącznie ponad 480 km dróg szybkiego ruchu i autostrad więc gdzie tu te imponujące w/g ciebie zagęszczenie ty dróg.

~zx 2012-01-26

No cóż panie obserwator jeśli twierdzi pan że powierzchnia Polski jest mniejsza od powierzchni takich krajów jak Czechy , Słowacja , Węgry czy Chorwacja to nie wiem kto i gdzie pana geografii uczył ale należy się panu taka pała ze aż miło . dla przypomnienia powierzchnia wyżej wymienionych państw w całości licząc wszystkich razem wynosi 277 493 km kwadratowe powierzchnia Polski wynosi 312 679 km kwadratowych

~obserwator 2012-01-25

~astroplog pusty śmiech to mnie ogarnia, jzk czytam wpisy takich ynteligentów jak ty. Czechy, Slowacja, Wegiey, Chorwacja miały już dawno temu więcej dróg szybkiego ruchu niż my przy mniejszej powierzchni kraju. I jakoś dały radę je zbudować bez funduszy unijnych...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando