mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna

Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna

Przez dwa dni (tj. 12-13 lipca br.) odbywają się próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna, kluczowego obiektu na nowej drodze krajowej nr 90 łączącej dwa duże regiony pomorskie Powiśle z Kociewiem. Są to ostatnie i zarazem najpoważniejsze testy konstrukcji przed uzyskaniem stosownych zezwoleń i dopuszczeniu trasy do użytkowania.

Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna
Próbne obciążenia polegają na zainstalowaniu w newralgicznych miejscach konstrukcji specjalnych czujników, które zbierają dane o jej zachowaniu się pod obciążeniem. Stanowią je załadowane ciężarówki wjeżdżające na określone odcinki mostu. Maksymalnie będzie ich 28 i wraz z ładunkiem będą ważyły 860 ton. Wszystko musi przebiegać tak, jak przewidziano w specjalnie sporządzonym projekcie próbnych obciążeń. Oprócz stanowisk z czujnikami nadzorowanych przez specjalistów, zlokalizowanych wewnątrz konstrukcji mostu w tzw. skrzynce, z zewnątrz zachowanie obiektu weryfikują geodeci. Po zebraniu i opracowaniu danych będzie wiadomo, czy most został dobrze zaprojektowany i wykonany, czy też wymaga ewentualnych poprawek.

— Taką procedurę stosuje się standardowo na wszystkich dużych mostach i wiaduktach. — tłumaczy Szymon Gwazdacz, zastępca dyrektora z GDDKiA Oddziału w Gdańsku. — Na moście przez Wisłę, ze względu na jego rozmiary i nowatorską konstrukcję, standardowe testy zostały rozszerzone przez nadzór naukowy specjalistów z Politechniki Gdańskiej, którzy od początku czuwali nad realizacją tej inwestycji. Chcemy mieć pewność, jako inwestor, że ten największy most typu extradosed w Europie jest dobrze zaprojektowany i wykonany.

Po uzyskaniu oraz opracowaniu wyników będzie można powiedzieć, kiedy w przybliżeniu nastąpi oddanie mostu do ruchu. Najważniejszą decyzję po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów - decyzję o użytkowaniu podejmie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. GDDKiA szacuje, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to może to nastąpić pod koniec lipca br.
Tematy w artykule: pomorskie most

Podobne wiadomości:

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.