mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna

Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna

Przez dwa dni (tj. 12-13 lipca br.) odbywają się próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna, kluczowego obiektu na nowej drodze krajowej nr 90 łączącej dwa duże regiony pomorskie Powiśle z Kociewiem. Są to ostatnie i zarazem najpoważniejsze testy konstrukcji przed uzyskaniem stosownych zezwoleń i dopuszczeniu trasy do użytkowania.

Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna
Próbne obciążenia polegają na zainstalowaniu w newralgicznych miejscach konstrukcji specjalnych czujników, które zbierają dane o jej zachowaniu się pod obciążeniem. Stanowią je załadowane ciężarówki wjeżdżające na określone odcinki mostu. Maksymalnie będzie ich 28 i wraz z ładunkiem będą ważyły 860 ton. Wszystko musi przebiegać tak, jak przewidziano w specjalnie sporządzonym projekcie próbnych obciążeń. Oprócz stanowisk z czujnikami nadzorowanych przez specjalistów, zlokalizowanych wewnątrz konstrukcji mostu w tzw. skrzynce, z zewnątrz zachowanie obiektu weryfikują geodeci. Po zebraniu i opracowaniu danych będzie wiadomo, czy most został dobrze zaprojektowany i wykonany, czy też wymaga ewentualnych poprawek.

— Taką procedurę stosuje się standardowo na wszystkich dużych mostach i wiaduktach. — tłumaczy Szymon Gwazdacz, zastępca dyrektora z GDDKiA Oddziału w Gdańsku. — Na moście przez Wisłę, ze względu na jego rozmiary i nowatorską konstrukcję, standardowe testy zostały rozszerzone przez nadzór naukowy specjalistów z Politechniki Gdańskiej, którzy od początku czuwali nad realizacją tej inwestycji. Chcemy mieć pewność, jako inwestor, że ten największy most typu extradosed w Europie jest dobrze zaprojektowany i wykonany.

Po uzyskaniu oraz opracowaniu wyników będzie można powiedzieć, kiedy w przybliżeniu nastąpi oddanie mostu do ruchu. Najważniejszą decyzję po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów - decyzję o użytkowaniu podejmie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. GDDKiA szacuje, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to może to nastąpić pod koniec lipca br.
Tematy w artykule: pomorskie most

Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia RS 245 i Scout - dwie premiery w Genewie
Skoda Octavia RS 245 i Scout - dwie premiery w Genewie
Właśnie wystartował salon motoryzacyjny w Genewie. Jedną z pierwszych konferencji prasowych organizuje Skoda, gdzie zadebiutują dwie specjalne wersje Octavii. Zapraszamy na relację live prosto ze Szwajcarii.
Odgadnij model Odgadnij model