mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

W ostatnich latach w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie ponad 5 tys. osób rocznie Nadal zajmujemy czołowe miejsce w Europie pod względem ciężkości wypadków drogowych oraz ryzyka śmierci w wypadku. 8 lutego w Warszawie odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, poświęcone m.in. Programowi Operacyjnemu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2006-2007.

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

W ostatnich latach w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie ponad 5 tys. osób rocznie. Koszty spowodowane wypadkowością na polskich drogach sięgają ponad 2,1% PKB. Głównymi przyczynami wypadków drogowych w naszym kraju, niezmiennie od wielu lat, są:

  • niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, takie jak: nadmierna prędkość jazdy, nietrzeźwość, niestosowanie urządzeń bezpieczeństwa, agresja na drodze i brak poszanowania praw innych uczestników ruchu;
  • niska jakość infrastruktury drogowej (przejścia dróg tranzytowych przez miasta i miejscowości, skrzyżowania i przejścia dla pieszych, niepodatne otoczenie drogi).

Nowa wersja Programu Krajowego - GAMBIT 2005, przyjęta przez Radę Ministrów, uwzględnia wszystkie uwarunkowania powstałe po wejściu Polski do UE. Okres realizacji Programu GAMBIT 2005 podzielono na etapy. Pierwszym z nich jest okres do końca 2007 roku. Program opisuje poszczególne priorytety, działania, zadania i projekty oraz sposób ich realizacji. Określa podmioty koordynujące i wykonujące poszczególne elementy w latach 2006 - 2007. Wskazuje też konieczność usystematyzowania i skoordynowania działań administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych i środowisk naukowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Program Operacyjny BRD na lata 2006 - 2007 jest pierwszym etapem realizacji Strategii BRD na lata 2005 - 20013 przyjętej w ramach Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005.

Przeczytaj także:

Katastrofalny stan polskich dróg (2005-12-08)

71 mln zł na polskie skrzyżowania (2006-01-25)

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe (2005-01-20)

2025 r - europejskie standardy (2005-07-15)

 

 

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

Więcej i szybciej - rządowe propozycje...

Polskie drogi 2006-01-20

71 mln zł na polskie skrzyżowania

71 mln zł na polskie skrzyżowania

Polskie drogi 2006-01-25

Komentuj:

~Ania 2006-12-29

dobry w tej kampanii jest nacisk na alternatywy wobec samodzielnych powrotow z imprez po pijanemu, ale aby byly one skuteczne warto rowniez dolaczac linki dla wygodnych do firm oferujacych odwozenie samochodu!

~Łukasz 2006-08-01

Wszelkiego typu akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa są według mnie bardzo potrzebne - na uwagę zasługują tu: PijaniKierowcy czy STOP Wariatom. Jeśli i ta akcja pomoże ograniczyć wypadki na naszych drogach to się pod nią podpisuję oboma rękami.

~juz nie wariat drogowy 2006-07-28

może w końcu dotarł głos ludu w sprawie jakości dróg...? polecam zajrzec też na stopwariatom.pl, takie akcje może uzmysłowia nie tylko uzytkownikom, ale i właścicielom dróg, że wariatami czynia nas również warunki na tych drogach..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando