mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

W ostatnich latach w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie ponad 5 tys. osób rocznie Nadal zajmujemy czołowe miejsce w Europie pod względem ciężkości wypadków drogowych oraz ryzyka śmierci w wypadku. 8 lutego w Warszawie odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, poświęcone m.in. Programowi Operacyjnemu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2006-2007.

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

W ostatnich latach w Polsce w wyniku wypadków drogowych ginie ponad 5 tys. osób rocznie. Koszty spowodowane wypadkowością na polskich drogach sięgają ponad 2,1% PKB. Głównymi przyczynami wypadków drogowych w naszym kraju, niezmiennie od wielu lat, są:

  • niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, takie jak: nadmierna prędkość jazdy, nietrzeźwość, niestosowanie urządzeń bezpieczeństwa, agresja na drodze i brak poszanowania praw innych uczestników ruchu;
  • niska jakość infrastruktury drogowej (przejścia dróg tranzytowych przez miasta i miejscowości, skrzyżowania i przejścia dla pieszych, niepodatne otoczenie drogi).

Nowa wersja Programu Krajowego - GAMBIT 2005, przyjęta przez Radę Ministrów, uwzględnia wszystkie uwarunkowania powstałe po wejściu Polski do UE. Okres realizacji Programu GAMBIT 2005 podzielono na etapy. Pierwszym z nich jest okres do końca 2007 roku. Program opisuje poszczególne priorytety, działania, zadania i projekty oraz sposób ich realizacji. Określa podmioty koordynujące i wykonujące poszczególne elementy w latach 2006 - 2007. Wskazuje też konieczność usystematyzowania i skoordynowania działań administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych i środowisk naukowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Program Operacyjny BRD na lata 2006 - 2007 jest pierwszym etapem realizacji Strategii BRD na lata 2005 - 20013 przyjętej w ramach Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005.

Przeczytaj także:

Katastrofalny stan polskich dróg (2005-12-08)

71 mln zł na polskie skrzyżowania (2006-01-25)

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe (2005-01-20)

2025 r - europejskie standardy (2005-07-15)

 

 

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

Więcej i szybciej - rządowe propozycje drogowe

Więcej i szybciej - rządowe propozycje...

Polskie drogi 2006-01-20

71 mln zł na polskie skrzyżowania

71 mln zł na polskie skrzyżowania

Polskie drogi 2006-01-25

Komentuj:

~Ania 2006-12-29

dobry w tej kampanii jest nacisk na alternatywy wobec samodzielnych powrotow z imprez po pijanemu, ale aby byly one skuteczne warto rowniez dolaczac linki dla wygodnych do firm oferujacych odwozenie samochodu!

~Łukasz 2006-08-01

Wszelkiego typu akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa są według mnie bardzo potrzebne - na uwagę zasługują tu: PijaniKierowcy czy STOP Wariatom. Jeśli i ta akcja pomoże ograniczyć wypadki na naszych drogach to się pod nią podpisuję oboma rękami.

~juz nie wariat drogowy 2006-07-28

może w końcu dotarł głos ludu w sprawie jakości dróg...? polecam zajrzec też na stopwariatom.pl, takie akcje może uzmysłowia nie tylko uzytkownikom, ale i właścicielom dróg, że wariatami czynia nas również warunki na tych drogach..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.