mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

- Głównym celem, który w przyszłości chcielibyśmy spełnić jest, by kiedyś na drogach było zero ofiar. Nasze cele do 2020 r. to ograniczenie liczby zabitych o połowę i rannych o 40% - powiedział Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak.

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach
Ministerstwo pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, który został juz przyjęty przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Minister Sławomir Nowak przypomniał, że w latach 2007-2012 oddano do użytku 2200 km nowoczesnych, bezpiecznych dróg krajowych, wykonano remonty na 5100 km. Wiele inwestycji wykonano też na drogach lokalnych. W latach 2008-2012 zmodernizowano około 9000 km tych dróg. W latach 2013-15 planowana jest modernizacja 6000 km dróg w zarządzie samorządów.

Jak dodał, w latach 2013-2015 inwestycje będę kontynuowane, planowane jest oddanie 809 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Tylko w 2013 r. na inwestycje drogowe na drogach krajowych zostanie wydanych 18 mld zł, w tym 565 mln zł na remonty i przebudowy. Program będzie się również koncentrował m.in. na zapewnieniu racjonalnego oznakowania dróg.

- Będziemy wprowadzali zmiany w kodeksie wykroczeń, tak aby związać odpowiedzialność za oznakowanie drogi z zarządcą drogi, wydamy instrukcję racjonalnego stosowania ograniczeń prędkości. Pierwsze półrocze 2013 to będzie audyt przeprowadzony na wszystkich drogach jeśli chodzi o lokalne ograniczenie prędkości. Na drogach krajowych ten audyt już prowadzi GDDKiA, na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych zostanie przeprowadzony przez wojewodów - zaznaczył Minister Sławomir Nowak.

Część nadzoru nad ruchem drogowym, w związku z uruchomieniem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym została przekazana do Inspekcji Transportu Drogowego. Zwolnione w ten sposób etaty w policji poprawiają bezpieczeństwo w innych nadzorowanych przez policję obszarach. Będzie również zwiększana ochrona pieszego i rozpocznie się dyskusja nad możliwością odbierania praw jazdy za rażące naruszenie prędkości. Działania w zakresie ratownictwa obejmują m.in. wprowadzenie jednolitego standardu ratownictwa na autostradach zarządzanych przez różnych operatorów oraz rozszerzenie praktycznego egzaminu z pierwszej pomocy podczas egzaminu na prawo jazdy - informuje ministerstwo.

W Polsce łączne koszty wypadków drogowych w 2011 r. zostały oszacowane przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na ponad 20 mld zł.

Cele NPBRD to ograniczenie do 2020 r. liczby zabitych o 50% - nie więcej niż 2000 ofiar śmiertelnych i ograniczenie liczby ciężko rannych o 40% - nie więcej niż 5600 ciężko rannych.

Komentuj:

~DO KIEROWCY 2013-01-17

Jakie dwupasmowe ,toż są /tam i na zad /Chodzi o dwujezdniowe drogi o ruchu bezkolizyjnym/skrz.dwu poziomowe/Bezpłatne...mój Boże ,zapytaj kierowców ciężarowych jakie one bezplatne ,,te gówniane drogi dwupasmowe maja już myto.Tak że teraz ruch większych będzie na wojewódzkich i lokalnych ,i to nazywa sie poprawa bezpieczeństwa ...

~jumper 2013-01-15

Szkoda czasu na pisanie a potem czytanie takich artykułów. Szef resortu z politycznego nadania który nie wie czym się różni wiadukt od mostu a wypowiadający się o planach na lata to kpina. Im zawsze najlepiej wychodziło planowanie. Byle do wyborów. Partacze, darmozjady i banda wymieniająca się od 20 lat władzą u koryta. Wybudowali bo Unia dała. Unia przestała dawać i nowych inwestycji nie będzie, nie podniecajcie się.

oskar88 2013-01-15

Fotoradary to tylko sposob na zarobienie kasy, a trzeba zaczac od drog, dziwne jest jak jedziesz po polskiej drodze i nie ma dziur, wtedy jest szok. A oni chca jeszcze na nas zarabiac!

~Kierowca 2013-01-14

Przede wszystkim darmowe drogi dwupasmowe z oddzielonymi kierunkami ruchu i brak skrzyzowan kolizyjnych. To jest jedyny sposob na poprawe bezpieczenstwa. Fotoradary nie daja nic oprocz dodatkowej kasy do budrzetu.

~Michu 2013-01-13

Aby bezpieczeństwo się poprawiło, niech zaczną remontować drogi krajowe. Polskie krajówki są tak zapuszczone że płakać się chce, dziury, koleiny to normalka, a tylko 60% jest w niby dobrym stanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.