mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach

- Głównym celem, który w przyszłości chcielibyśmy spełnić jest, by kiedyś na drogach było zero ofiar. Nasze cele do 2020 r. to ograniczenie liczby zabitych o połowę i rannych o 40% - powiedział Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak.

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach
Ministerstwo pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, który został juz przyjęty przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Minister Sławomir Nowak przypomniał, że w latach 2007-2012 oddano do użytku 2200 km nowoczesnych, bezpiecznych dróg krajowych, wykonano remonty na 5100 km. Wiele inwestycji wykonano też na drogach lokalnych. W latach 2008-2012 zmodernizowano około 9000 km tych dróg. W latach 2013-15 planowana jest modernizacja 6000 km dróg w zarządzie samorządów.

Jak dodał, w latach 2013-2015 inwestycje będę kontynuowane, planowane jest oddanie 809 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Tylko w 2013 r. na inwestycje drogowe na drogach krajowych zostanie wydanych 18 mld zł, w tym 565 mln zł na remonty i przebudowy. Program będzie się również koncentrował m.in. na zapewnieniu racjonalnego oznakowania dróg.

- Będziemy wprowadzali zmiany w kodeksie wykroczeń, tak aby związać odpowiedzialność za oznakowanie drogi z zarządcą drogi, wydamy instrukcję racjonalnego stosowania ograniczeń prędkości. Pierwsze półrocze 2013 to będzie audyt przeprowadzony na wszystkich drogach jeśli chodzi o lokalne ograniczenie prędkości. Na drogach krajowych ten audyt już prowadzi GDDKiA, na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych zostanie przeprowadzony przez wojewodów - zaznaczył Minister Sławomir Nowak.

Część nadzoru nad ruchem drogowym, w związku z uruchomieniem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym została przekazana do Inspekcji Transportu Drogowego. Zwolnione w ten sposób etaty w policji poprawiają bezpieczeństwo w innych nadzorowanych przez policję obszarach. Będzie również zwiększana ochrona pieszego i rozpocznie się dyskusja nad możliwością odbierania praw jazdy za rażące naruszenie prędkości. Działania w zakresie ratownictwa obejmują m.in. wprowadzenie jednolitego standardu ratownictwa na autostradach zarządzanych przez różnych operatorów oraz rozszerzenie praktycznego egzaminu z pierwszej pomocy podczas egzaminu na prawo jazdy - informuje ministerstwo.

W Polsce łączne koszty wypadków drogowych w 2011 r. zostały oszacowane przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na ponad 20 mld zł.

Cele NPBRD to ograniczenie do 2020 r. liczby zabitych o 50% - nie więcej niż 2000 ofiar śmiertelnych i ograniczenie liczby ciężko rannych o 40% - nie więcej niż 5600 ciężko rannych.

Komentuj:

~DO KIEROWCY 2013-01-17

Jakie dwupasmowe ,toż są /tam i na zad /Chodzi o dwujezdniowe drogi o ruchu bezkolizyjnym/skrz.dwu poziomowe/Bezpłatne...mój Boże ,zapytaj kierowców ciężarowych jakie one bezplatne ,,te gówniane drogi dwupasmowe maja już myto.Tak że teraz ruch większych będzie na wojewódzkich i lokalnych ,i to nazywa sie poprawa bezpieczeństwa ...

~jumper 2013-01-15

Szkoda czasu na pisanie a potem czytanie takich artykułów. Szef resortu z politycznego nadania który nie wie czym się różni wiadukt od mostu a wypowiadający się o planach na lata to kpina. Im zawsze najlepiej wychodziło planowanie. Byle do wyborów. Partacze, darmozjady i banda wymieniająca się od 20 lat władzą u koryta. Wybudowali bo Unia dała. Unia przestała dawać i nowych inwestycji nie będzie, nie podniecajcie się.

oskar88 2013-01-15

Fotoradary to tylko sposob na zarobienie kasy, a trzeba zaczac od drog, dziwne jest jak jedziesz po polskiej drodze i nie ma dziur, wtedy jest szok. A oni chca jeszcze na nas zarabiac!

~Kierowca 2013-01-14

Przede wszystkim darmowe drogi dwupasmowe z oddzielonymi kierunkami ruchu i brak skrzyzowan kolizyjnych. To jest jedyny sposob na poprawe bezpieczenstwa. Fotoradary nie daja nic oprocz dodatkowej kasy do budrzetu.

~Michu 2013-01-13

Aby bezpieczeństwo się poprawiło, niech zaczną remontować drogi krajowe. Polskie krajówki są tak zapuszczone że płakać się chce, dziury, koleiny to normalka, a tylko 60% jest w niby dobrym stanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.