mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Protest przeciwko DK 75

Protest przeciwko DK 75

Mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż drogi krajowej nr 75 na odcinku Krzyżówka - Tylicz - Muszynka, protestują przeciwko wariantom modernizacji drogi, proponowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Protest przeciwko DK 75
Mieszkańcy Tylicza, Mochnaczek i Muszynki nie zgadzają się na przedstawione im podczas konsultacji społecznych warianty przebudowy drogi krajowej nr 75. W niedzielę podczas zebrania takie stanowisko przedstawili burmistrzowi Krynicy Emilowi Bodzionemu, a kilka dni wcześniej projektantom i przedstawicielom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przebudowa drogi na tym odcinku jest konieczna, ponieważ stanowił on wcześniej drogę powiatową i został przekazany w zarząd GDDKiA 1 stycznia 2006 roku w stanie znacznego zniszczenia. Będzie to w zasadzie budowa nowej drogi, gdyż istniejący trakt nie posiada żadnych parametrów charakteryzujących drogę krajową, pomimo kilkumilionowych nakładów poniesionych przez GDDKiA na modernizację w ciągu ostatnich 2 lat. Inwestycja ma być realizowana w latach 2012-2014 i będzie kosztowało około 180 mln zł.

Specjalistyczna firma przygotowała pięć wariantów nowej trasy (każdy ma około 16 km długości). Jednak mieszkańcy są przeciwni planom budowy obwodnicy Mochnaczki, Tylicza i Muszynki według wariantów zaproponowanych przez GDDKiA. Nie akceptują żadnego z proponowanych wariantów a także sprzeciwiają się jakimkolwiek próbom dopuszczenia ruchu tranzytowego przez centrum miejscowości (co zakłada wariant zerowym, czyli modernizacja trasy na aktualnym przebiegu).

Protestujący podkreślają, że można wytyczyć drogę z dala od miejscowości, bliżej lasów i że są techniczne warunki do poprowadzenia traktu w taki sposób, by nie szkodził wioskom, gospodarstwom rolnym i agroturystycznym oraz turystyce. W przygotowywanym zbiorowym proteście podpowiedzą projektantom i zarządcom drogi kilka własnych projektów przebiegu trasy. Pojawiły się m in. propozycje, że można znaczną część traktu poprowadzić tunelami, jednak ze względu na olbrzymi koszt takiej budowy (1,5 mld zł za km), ten wariant nie jest wykonalny.

Według krakowskiego oddziału GDDKiA, pięć wariantów przedstawionych mieszkańcom, to tylko wstępne założenia. Nic nie zostało jeszcze przesądzone a konsultacje społeczne były prowadzone właśnie po to, żeby ludzie się wypowiedzieli oraz przedstawili swoje wnioski i uwagi.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~kmk 2007-11-16

Ojej, teraz doczytałem że to chodzi o tunele. Zwracam honor autorowi. 1,5mld to jednak nie przesada :-). 1,5mln to za zwykłą drogę trzeba dać.

~kmk 2007-11-16

Szanowny autorze, cytuje: "1,5 mld zł za km". Wprawdzie błędy zdarzają się każdemu ale pomylić milion z miliardem to lekka przesada.

~pacyfista 2007-11-15

Napuscic oddzialy prewencji na gorali i ich spacyfikowac...

~Piti 2007-11-15

Mnie to najbardziej dziwi, że najpierw ludzie oprotestowują wszystko (nawet jak się im przedstawi kilkanaście wariantów, bo i to się zdarzało), a później tylko potrafią narzekać, że nie mamy autostrad i drogi są dziurawe...

~Roy 2007-11-15

Protest za protestem, protest pogania ! A Tusk chce drogi budować szybciej niż poprzednicy :) Życze powodzenia ! Przy takim prawie (UZP,przepisy środowiskowe...), ciągłych protestach (ludzie, firmy,zieloni), ciągłych opóżnieniach, braku materiałów (kruszywa) itd. długo można by jeszcze wymieniać to dobre drogi będziemy mieć nie w 2012, ale w 2030.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.