mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Protest przeciwko Trasie Średnicowej

Protest przeciwko Trasie Średnicowej

Mieszkańcy Jeleniej Góry zaczynają zbierać podpisy pod protestem przeciwko Trasie Średnicowej, które ma przebiegać przez willowe osiedle, chociaż nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się budowa.

Protest przeciwko Trasie Średnicowej

Trasa Średnicowa to jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w Jeleniej Górze. Nowa droga w przyszłości ma rozładować korki tworzące się w godzinach szczytu na trasie obecnej obwodnicy, która stała się drogą wewnątrzmiejską. Wyprowadzenie jej z centrum oraz zmiana kształtu trasy, ma na celu uzyskanie statusu drogi krajowej, którą mogliby jeździć turyści udający się do karkonoskich kurortów (I etap budowy), a także ciężarówki jadące do Jakuszyc, do granicy z Czechami (III etap).

Budowa całej Trasy Średnicowej pochłonie około 300 mln złotych i będzie podzielona na trzy części. Miasto nie dysponuje jeszcze pieniędzmi na tą inwestycję, a pozwolenie na budowę wygasło, ale złożono już wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Rozpoczęcie prac przy pierwszym etapie (od węzła Grabarowskiego do ulicy Sudeckiej) ma zacząć się za rok. Prace potrwają dwa, trzy lata.

Mieszkańcy osiedla, przez które w przyszłości ma przebiegać droga chcą, aby zmienić przebieg Trasy Średnicowej. 130 osób gotowych jest zablokować budowę drogi. Mieszkańcy nie są przeciwni obwodnicy, a jedynie chcą, by przebiegała inaczej.

Prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak zapewnia, że przy projektowaniu brano pod uwagę kilka wariantów przebiegu obwodnicy. Wybrany wariant, jest najkorzystniejszy pod wieloma względami. Trasa powinna spełniać wymogi drogi krajowej, zatem musi być prosta i nie przetnie żadnego osiedla. Sporny odcinek trasy, to trzeci etap inwestycji, który miałby powstać dopiero za kilka lat.


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~bob budowniczy 2007-10-03

x masz całkowitą rację. takie same jak w J?eleniej Gorze były protesty w w Waraszawie - pas był zarezerwowany od wielu lat pod obowodnice a mimo to mieszkancy sie sprzeciwiali budowie, mimo ze wiedzieli o niej od wielu lat - to po kiego grzyba tam zamieszkali????

~x 2007-10-03

W Szecinie też przeprowadzono ulicę Europejska pasem pomiędzy willami ( z ekranami dźwiękochlonnymi ), ktory był rezerwą pod budowę drogi od wielu lat. Też protestowali choć ci powinni mieć pretensje do samych siebie - jak kupujesz ziemię to idź do gminy i popatrz co jest w planie zagospodarowania i w studium. Dorobkiewicz myśli, że jak zarobil parę funciakow i był na budowie za granicą to mu przybyło obycia i wyobraźni ...

~Adam 2007-10-02

Polskie piekiełko. Studiowałem w Niemczech, akademik miałem 500 metrów od autostrady, były ekrany dzwiękochłonne, pas zieleni i nie było praktycznie nic słychać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.