mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przetarg na A4 unieważniony

Przetarg na A4 unieważniony

Zespół Arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych po raz kolejny dokonał unieważnienia postępowania przetargowego na wybór wykonawcy 50 - kilometrowego odcinka A4 od Zgorzelca do Krzyżowej (wartość kontraktu - 1,2 mld zł). Unieważnienie tego postępowania nastąpiło na skutek protestu jednej z firm wykonawczych – poinformowała GDDKiA.

Przetarg na A4 unieważniony

Jak podaje GDDKiA - "protest dotyczył przede wszystkim tego, że zamawiający określając w ogłoszeniu niezbędne kwalifikację personelu wymagał wykazania się przez 3 kluczowe osoby rocznym doświadczeniem przy kontraktach prowadzonych wg. procedur FIDIC. Arbitrzy podzielili zdanie protestującego, że taki warunek ogranicza uczciwą konkurencję. Jako drugorzędny, służący do wzmocnienia siły protestu należy potraktować kolejny zarzut o użycie w zbyt wąskim znaczeniu słowa „mosty”. Choć w dziesiątkach postępowań używano tego właśnie terminu (i nie budził on protestów wykonawców), zdaniem protestującej firmy i Zespołu Arbitrów adekwatnym byłoby jedynie użycie sformułowania - „obiekty mostowe”.

Bazując na doświadczeniach GDDKiA wskazuje, że kwalifikacje personelu są kluczowym czynnikiem pozwalającym na pomyślną realizację dużego zamierzenia inwestycyjnego. GDDKiA podkresla, także że "zakwestionowane zapisy znajdowały się już w pierwotnym ogłoszeniu, które zostało unieważnione jeszcze w ubiegłym roku przez Zespół Arbitrów z powodu innych, ale równie wątpliwych zastrzeżeń do postawionych warunków. Wówczas wykonawcy skarżyli się, że GDDKiA wymaga od personelu kluczowego wyższych studiów."

W opinii GDDKiA powyższa sytuacja stanowi kolejny przykład wskazujący, że przepisy Prawa Zamówień Publicznych naruszyły delikatną równowagę między prawami zamawiających i wykonawców. Brak tej równowagi powoduje, że właściwie bez końca możliwe jest blokowanie rozpoczęcia inwestycji niezwykle istotnych z punktu widzenia potrzeb gospodarczych i społecznych naszego kraju.

„Wyrażamy nadzieję, że nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych, nad którą aktualnie pracuje parlament, przyniesie radykalne zmiany usprawniające system zamówień publicznych, a niezbędne nowe kompleksowe regulacje dotyczące środków ochrony prawnej zostaną wprowadzone w trakcie prac komisji nadzwyczajnej” – dodaje GDDKiA.

Przetarg na budowę autostrady A-4 na odcinku Zgorzelec-Krzyżowa był największym obecnie przygotowywanym przetargiem na roboty i dotyczył budowy 51-kilometrowego odcinka autostrady i około 50 obiektów inżynierskich. Projekt zakłada wykonanie nawierzchni w technologii betonu cementowego.

Przeczytaj także:

Kto zbuduje A-4? (2005-11-22)

Jak powstaje betonowa autostrada A4? (2006-01-27)

Przetarg na A-4 do granicy (2006-01-11)

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny
Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.