mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przygraniczne drogi

Przygraniczne drogi

Przebudowa ciągu dróg wojewódzkich nr 958 i 959 Zakopane - Chochołów - granica państwa oraz drogi nr 992 Krempna-Grab to zadania służące rozwojowi i modernizacji systemu komunikacyjnego w obszarze przygranicznym między Polską a Słowacją. Inwestycje o wartości ponad 5,8 mln euro zakończyły się w listopadzie 2005 roku.

Przygraniczne drogi

Modernizacja i przebudowa dróg nr 958 i 959 była jednym z zadań Województwa Małopolskiego w zakresie programu modernizacji dróg dojazdowych do przejść granicznych, niezbędnym dla rozwoju powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego oraz ochrony przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Projekt zakładał wzmocnienie oraz wymianę nawierzchni drogowej wraz z koniecznym poszerzeniem korony drogi, budowę chodników w obszarach zabudowanych oraz przebudowę obiektów mostowych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3,3 mln euro, przy czym z funduszu unijnego PHARE pochodził ponad 1,6 mln euro.

Remont przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego i handlowego między powiatem tatrzańskim, nowotarskim a Słowacją, co z kolei zwiększy wzrost gospodarczy w regionie i wpłynie na zmniejszenie bezrobocia.

W efekcie prac nastąpi również skrócenie czasu przejazdu, podniesienie nośności nawierzchni i obiektów mostowych, zwiększenie płynności i bezpieczeństwa ruchu oraz powstanie możliwość odprawy towarowej do 7,5 t, co jest spełnieniem wymagań strony słowackiej, która jednocześnie planuje podjąć modernizację drogi Sucha Hora - Vitanova - Oravice - Zuberec.

Powiązanie sieci drogowej obsługującej region ze Słowacją będzie miało obustronne korzyści. Otwarcie na najbliższego sąsiada sprzyja umocnieniu więzi ekonomicznych, przyczynia się do wzrostu liczby mieszanych przedsiębiorstw i spółek handlowych z kapitałem polsko-słowackim oraz zwiększenia obrotu handlowego.

Spełnią się wymogi poprawy niezawodności sieci przejść granicznych. Droga stanie się drogą alternatywną dla połączenia obszarów sąsiadujących ze Słowacją w przypadku ograniczenia w ruchu na przejściu granicznym w Łysej Polanie.Pod koniec listopada przekazany zostanie nowo wyremontowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 również prowadzącej do granicy ze Słowacją.

Inwestycja ta jest z kolei najważniejszą częścią projektu "Rozwój Turystyki w Beskidzie Niskim", realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.Prace rozpoczęły się w sierpniu 2004 r. Ich łączna wartość wyniosła 2,5 mln euro, z czego prawie 1,9 mln euro pochodziło ze środków unijnych a pozostała część ze środków krajowych.

Prace obejmowały przebudowę 14 km drogi na odcinku Krempna-Grab. W ramach zadania wzmocniono i poszerzono istniejącą nawierzchnię, a także zmodernizowano 4 mosty żelbetonowe i skrzyżowanie z drogą powiatową.

Przeczytaj także:

100 mln na pomorskie drogi (2005-11-18)

Plany drogowe na Podlasiu (2005-10-28)

Polskie drogi dla turystów (2005-09-12)

Rozbudowa przejścia w Medyce (2005-09-08)


 

Tematy w artykule: malopolskie drogi przygraniczne

Podobne wiadomości:

Rozbudowa przejścia w Medyce

Rozbudowa przejścia w Medyce

Polskie drogi 2005-09-08

Polskie drogi dla turystów

Polskie drogi dla turystów

Polskie drogi 2005-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.