mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przymiarki do planu

Przymiarki do planu

Dokończenie budowy autostrady A2 od Konina do Dąbia, modernizacja drogi nr 11 Poznań-Kórnik do parametrów drogi ekspresowej i budowa obwodnic: Konina i Nowych Skalmierzyc na drodze nr 25 oraz Borka na drodze nr 12 to najważniejsze zamierzenia oddziału poznańskiego GDDKiA na rok 2006. Oprócz tego w planie jest odnowa 80-90 km nawierzchni sieci dróg krajowych w Wielkopolsce.

Przymiarki do planu

Jedno jest pewne w 2006 roku musi zostać zakończona budowa autostrady A2."W roku 2005 pochłonęła ona 550 z 900 mln zł przyznanych Wielkopolsce na drogi krajowe i autostrady. Na dokończenie czeka kilka obiektów mostowych nad autostradą. Wtedy można będzie "uciąglić" autostradowe jezdnie, które w listopadzie 2005 były gotowe w około 85 procentach. Oddanie do użytku łącznie 104 km nowych odcinków autostrady A2 od Konina do Strykowa pod Łodzią przewiduje się latem 2006" - informuje GDDKiA w Poznaniu.

Kolejnym zadaniem jest modernizacja 14 kilometrów drogi krajowej nr 11, od węzła autostradowego Krzesiny do Kórnika. Do tego zadania wielkopolscy drogowcy przymierzają się już drugi rok, a dwujezdniowa droga z 1976 roku, jest już bardzo wyeksploatowana. Po przebudowie, trasa obciążona ruchem około 25 tysięcy pojazdów na dobę, ma uzyskać parametry dwujezdniowej drogi ekspresowej. Zbudowanych będzie pięć skrzyżowań dwupoziomowych: z drogą nr 433, przed i za wiaduktem w Gądkach, oraz w Kórniku na zjazdach do miasta od strony Poznania i Środy. Szacowany koszt tej inwestycji ok. 220 mln zł. "Przetarg na modernizację drogi nr 11 jest bliski rozstrzygnięcia - sąd musi rozsądzić już tylko jedno odwołanie. Jest już część pozwoleń na budowę, pozostałe powinny być udzielone przed końcem zimy" - dodają drogowcy.

Ku końcowi dobiegają także przygotowania do budowy obwodnic Starego Miasta pod Koninem, Nowych Skalmierzyc i Borku Wielkopolskim - wykupiono już większość gruntów. "Obwodnica Konina wraz z mostem przez Wartę jest zadaniem Prezydenta m. Konina, natomiast jej odcinek w rejonie Starego Miasta zadaniem GDDKiA. Aby rozpocząć procedury przetargowe na wykonawstwo tych zadań, inwestor musi mieć gotową i uaktualnioną dokumentację techniczną, ważne podkłady geodezyjne i uzgodnienia z licznymi instytucjami. Te procedury pochłaniają większość czasu przeznaczonego na przygotowanie projektów. Najważniejsze jest jednak wpisanie tych zadań do planu inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A na dziś wszystkie trzy wielkopolskie obwodnice - Starego Miasta, Borka i Nowych Skalmierzyc - są w grupie zadań warunkowo rozważanych w planie na rok 2006 i możliwych do skreślenia" -  podkreśla poznański oddział GDDKiA.

Doświadczeni drogowcy wiedzą jednak, że wiosna w drogownictwie zaczyna się na dobre z początkiem lata. "To skutek skomplikowanych procedur przetargowych i nader licznych odwołań i unieważnień przetargów, z inicjatywy konkurujących o zlecenia firm drogowych. Najlepiej byłoby przyspieszyć cały proces przygotowawczy o dwa, trzy miesiące, żeby odwołania rozstrzygane były na przedwiośniu. Niestety konstruowanie planu rocznego można rozpocząć dopiero po uchwaleniu budżetu państwa i dokładnym rozdysponowaniu pieniędzy na inwestycje i remonty dróg. A tego można się spodziewać dopiero w końcu stycznia, bądź w lutym 2006. Dlatego na razie oddział poznański GDDKiA czyni jedynie przymiarki do planu na 2006 rok". 

Przeczytaj także:

Rok obwodnic (2005-12-16)

Idzie zima na A2 (2005-12-14)

 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe wielkopolskie

Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja jest kolejnym państwem na mapie, które zamierza naliczać punkty karne kierowcom z innych państw. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu trzeba się będzie liczyć z konsekwencjami.