mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przymiarki do planu

Przymiarki do planu

Dokończenie budowy autostrady A2 od Konina do Dąbia, modernizacja drogi nr 11 Poznań-Kórnik do parametrów drogi ekspresowej i budowa obwodnic: Konina i Nowych Skalmierzyc na drodze nr 25 oraz Borka na drodze nr 12 to najważniejsze zamierzenia oddziału poznańskiego GDDKiA na rok 2006. Oprócz tego w planie jest odnowa 80-90 km nawierzchni sieci dróg krajowych w Wielkopolsce.

Przymiarki do planu

Jedno jest pewne w 2006 roku musi zostać zakończona budowa autostrady A2."W roku 2005 pochłonęła ona 550 z 900 mln zł przyznanych Wielkopolsce na drogi krajowe i autostrady. Na dokończenie czeka kilka obiektów mostowych nad autostradą. Wtedy można będzie "uciąglić" autostradowe jezdnie, które w listopadzie 2005 były gotowe w około 85 procentach. Oddanie do użytku łącznie 104 km nowych odcinków autostrady A2 od Konina do Strykowa pod Łodzią przewiduje się latem 2006" - informuje GDDKiA w Poznaniu.

Kolejnym zadaniem jest modernizacja 14 kilometrów drogi krajowej nr 11, od węzła autostradowego Krzesiny do Kórnika. Do tego zadania wielkopolscy drogowcy przymierzają się już drugi rok, a dwujezdniowa droga z 1976 roku, jest już bardzo wyeksploatowana. Po przebudowie, trasa obciążona ruchem około 25 tysięcy pojazdów na dobę, ma uzyskać parametry dwujezdniowej drogi ekspresowej. Zbudowanych będzie pięć skrzyżowań dwupoziomowych: z drogą nr 433, przed i za wiaduktem w Gądkach, oraz w Kórniku na zjazdach do miasta od strony Poznania i Środy. Szacowany koszt tej inwestycji ok. 220 mln zł. "Przetarg na modernizację drogi nr 11 jest bliski rozstrzygnięcia - sąd musi rozsądzić już tylko jedno odwołanie. Jest już część pozwoleń na budowę, pozostałe powinny być udzielone przed końcem zimy" - dodają drogowcy.

Ku końcowi dobiegają także przygotowania do budowy obwodnic Starego Miasta pod Koninem, Nowych Skalmierzyc i Borku Wielkopolskim - wykupiono już większość gruntów. "Obwodnica Konina wraz z mostem przez Wartę jest zadaniem Prezydenta m. Konina, natomiast jej odcinek w rejonie Starego Miasta zadaniem GDDKiA. Aby rozpocząć procedury przetargowe na wykonawstwo tych zadań, inwestor musi mieć gotową i uaktualnioną dokumentację techniczną, ważne podkłady geodezyjne i uzgodnienia z licznymi instytucjami. Te procedury pochłaniają większość czasu przeznaczonego na przygotowanie projektów. Najważniejsze jest jednak wpisanie tych zadań do planu inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A na dziś wszystkie trzy wielkopolskie obwodnice - Starego Miasta, Borka i Nowych Skalmierzyc - są w grupie zadań warunkowo rozważanych w planie na rok 2006 i możliwych do skreślenia" -  podkreśla poznański oddział GDDKiA.

Doświadczeni drogowcy wiedzą jednak, że wiosna w drogownictwie zaczyna się na dobre z początkiem lata. "To skutek skomplikowanych procedur przetargowych i nader licznych odwołań i unieważnień przetargów, z inicjatywy konkurujących o zlecenia firm drogowych. Najlepiej byłoby przyspieszyć cały proces przygotowawczy o dwa, trzy miesiące, żeby odwołania rozstrzygane były na przedwiośniu. Niestety konstruowanie planu rocznego można rozpocząć dopiero po uchwaleniu budżetu państwa i dokładnym rozdysponowaniu pieniędzy na inwestycje i remonty dróg. A tego można się spodziewać dopiero w końcu stycznia, bądź w lutym 2006. Dlatego na razie oddział poznański GDDKiA czyni jedynie przymiarki do planu na 2006 rok". 

Przeczytaj także:

Rok obwodnic (2005-12-16)

Idzie zima na A2 (2005-12-14)

 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe wielkopolskie

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.