mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Przyspieszają prace nad nowym mostem na Odrze

Przyspieszają prace nad nowym mostem na Odrze

Nabierają tempa przygotowania do realizacji inwestycji związanej z budową nowej przeprawy przez Odrę, która znajdzie się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323 Radoszyce – Ciechanów. W najbliższym czasie powinien zostać wybrany wykonawca tej wartej ponad 86 mln zł inwestycji.

Przyspieszają prace nad nowym mostem na Odrze
13 marca bieżącego roku w Górze odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Grzegorza Romana, oraz Dyrektora Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Leszka Locha. Tematem konferencji było uruchomienie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy, który wybuduje nowy most na Odrze w ciągu drogi wojewódzkiej 323 na odcinku Radoszyce – Ciechanów.

Budowa przeprawy to jedno z zadań Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, który realizuje założenia wprowadzonej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego koncepcji „zielonego światła” dla budowy dróg i mostów na Dolnym Śląsku.  Zadanie to dotyczy modernizacji dróg Zagłębia Miedziowego. Most w Ciechanowie połączy  województwo dolnośląskie z Wielkopolską, przez Górę i Leszno.

Budowa mostu będzie kosztować ponad 86 mln zł. To jednak nie koniec inwestycji, ponieważ powstanie przeprawy wymusza budowę nowego układu funkcjonalno - przestrzennego połączeń komunikacyjnych w tym rejonie. Na ten cel przeznaczono kolejne 100 mln zł.

Obecnie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323 w miejscu jej przejścia przez Odrę, funkcjonuje przeprawa promowa. Na ponad 40 km odcinku Odry, oddzielającej położone po jej lewej stronie powiaty Głogów, Polkowice, Lubin od prawobrzeżnych Góry i Wołowa nie ma przepraw mostowych. Mosty w Głogowie (droga krajowa nr 12) i w Ścinawie (droga krajowa nr 36) prowadzą ruch kołowy przez środek obu miast. Ponadto te mosty nie są dostosowane do ciężkiego ruchu pojazdów. Powiat górowski w części północno-zachodniej jest oddzielony Odrą od reszty województwa dolnośląskiego. Natomiast funkcjonowanie przepraw promowych jest uzależnione od poziomu wód Odry i pory roku. Promy mogą zabrać od 3 do 4 pojazdów osobowych i kursują stosunkowo rzadko, dwa razy na godzinę tam i z powrotem. Stąd wynika niewielka przepustowość przepraw promowych, które w zasadzie wykorzystywane są tylko i wyłącznie w ruchu lokalnym. Rosnący ruch towarowy od terenów rolniczych Wielkopolski do obszaru Lubińsko - Głogowskiego Zagłębia Miedziowego potrzebuje nowego połączenia, odpowiadającego wyższym wymaganiom w zakresie nośności i odpowiedniej przepustowości. Droga na tym odcinku ma więc kluczowe znaczenie dla obsługi ruchu w tym regionie.

Według przeprowadzonych analiz zakłada się, że most na Odrze przejmie około 30% ruchu z najbliższych przepraw mostowych w Głogowie i Ścinawie. Ponadto na przebiegającym przez teren Dolnego Śląska projektowanym odcinku drogi wojewódzkiej nr 323 przewidziano w ramach tej inwestycji budowę dwóch skrzyżowań skanalizowanych oraz skrzyżowania typu małe rondo na włączeniu łącznika w istniejącą drogę wojewódzką nr 323.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Jurcio 2009-03-16

To chyba nie najlepszy pomysł i wygląda na decyzję podjętą zza biurka. Do mostu potrzebne są drogi, a tam nie ma dróg dla ciężkiego ruchu tranzytowego. Od strony Lubina kłopot zaczyna się już w miejscowości Rudna, którą duże samochody ciężarowe muszą objeżdżać, a potem już jest 34 km krętych, wąskich dróg prowadzących przez spokojne wioski, aż do Góry. Chyba lepiej wydano by pieniądze budując drugi mostw Głogowie - w ciągu obwodnicy wschodniej tego miasta i drogi krajowej nr 12. A potem można by pomyśleć o przebudowie dróg z Lubina do Góry i budowie mostu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando