mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Referendum w/s obwodnicy przez Rospudę

Referendum w/s obwodnicy przez Rospudę

20 maja odbędzie się referendum lokalne dotyczące przebiegu obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy. Referendum lokalne jest finansowane przez samorząd województwa. Wstępnie szacuje się, że w Podlaskiem będzie ono kosztowało ok. 2 mln zł. Aby było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. osób uprawnionych do głosowania.

W zarządzonym na 20 maja głosowaniu mieszkańcy województwa podlaskiego będą odpowiadać na pytanie "Czy jest pan/pani za utrzymaniem lokalizacji przebiegu obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej S8, określonej w planie zagospodarowania przestrzennego województwa podlaskiego (...), zgodnie z projektem zatwierdzonym decyzją wojewody podlaskiego?".

Referendum odbędzie się na wniosek PiS, które zebrało wśród mieszkańców regionu ponad 50 tys. podpisów pod wnioskiem o jego organizację. Prawo i Sprawiedliwość chciało, by w referendum mieszkańcy odpowiadali także na drugie pytanie dotyczące innych inwestycji drogowych na Podlasiu, również przebiegających przez tereny chronione w ramach programu Natura 2000.

Nie do końca jednak wiadomo, jakie znaczenie będzie miał wynik referendum wobec m.in. stanowiska Komisji Europejskiej sprzeciwiającej się budowie obwodnicy przez dolinę Rospudy. KE grozi Polsce postępowaniem przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS).
Działacze podlaskiego PiS uważają, że wynik referendum może mieć znaczenie w razie ewentualnego postępowania przed tym Trybunałem jako ważny głos społeczny. Powołują się na przykłady innych krajów, gdzie ETS zwracał uwagę na znaczenie opinii lokalnej.

Przeczytaj także:

Ruszyły prace ziemne przy obwodnicy Augustowa (2007-04-02)

Ministrowie liczą na korzystny werdykt w/s Rospudy (2007-03-22)

 

 

 


Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~Casandra 2007-04-16

Postepowanie przeciwko wstrzymano dlatego ze Polska wstrzymala budowe, nic wiecej.

~do juhu 2007-04-14

z tego co ja sie orientuje to postepowanie przed ETS jeszcze sie w tej sprawie przeciwko polsce nie toczy. Komisja Europejska wstrztymala zlozenie sprawy do ETS na jakis czas, z tego co ja sie orientuje. No chyba ze masz jakies dokladniejsze info...

~smiechu warte 2007-04-13

"Dziennikarze" widac ogladaja wiadomosc. Niedoinformowanie wrecz kole w oczy.

~Zmyslowa Sowa 2007-04-13

Pytanie powinno brzmieć: "Czy jesteś za przestrzeganiem prawa, czy łamaniem prawa?"

~Markowy 2007-04-13

Z tego co pamiętam z wykładów to tego typu referendum nie ma mocy prawnej i jest niczym więcej jak ankietą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.