mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rekordowo kosztowna zima na pomorskich drogach krajowych

Rekordowo kosztowna zima na pomorskich drogach krajowych

Aż 19,2 mln zł kosztowało zimowe utrzymanie dróg krajowych w województwie pomorskim to o 8 mln zł więcej niż w poprzednim sezonie zimowym. Całość środków przeznaczonych na zwalczanie skutków zimy w 2013 r. zostały wydane już na początku roku wynika z podliczenia budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału w Gdańsku.

Rekordowo kosztowna zima na pomorskich drogach krajowych
W sezonie zimowym 2012/2013 trwającym dla Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad od 15.10.2012 r. na utrzymanie przeszło 800 km dróg krajowych w województwie pomorskim wydano łącznie aż 19,131 mln zł w porównaniu do 11,208 mln zł w sezonie 2011/2012. Najpoważniejszy w tych wydatkach jest zawsze koszt pracy sprzętu. Solarki i pługi przejechały w tym roku 260,286 tys. km to tak jakby samochód 4,5 raza okrążył Ziemię wzdłuż równika. W poprzednim sezonie auta pokonały dwa razy mniejszy dystans – 132,071 tys. km. Do tego zużyto więcej soli drogowej, bo prawie 26 tys. ton. Dla porównania poprzednio wysypano jej 14 tys. ton. W rezultacie przez pierwsze miesiące 2013 roku wydano całość środków na zimowe utrzymanie dróg zaplanowane do końca roku.

— Będziemy występować o dodatkowe środki na IV kwartał, by zapewnić należyty stan dróg w okresie zimowym. Tak zwane bieżące utrzymanie dróg, czyli remonty cząstkowe, wykonywanie oznakowania poziomego jest niezagrożone i będziemy je realizowali zgodnie z zamierzeniami — wyjaśnia Karol Markowski, Zastępca Dyrektora Oddziału w Gdańsku.

Finanse to nie jedyny kłopot, który sprawiła przedłużająca się zima. Ma to bezpośredni wpływ na harmonogram prac związanych z przygotowaniem dróg do sezonu letniego. Przykłady: remonty cząstkowe polegające na uzupełnianiu ubytków, czy spękań, które pierwotnie miały zakończyć się do końca kwietnia zostały przesunięte do połowy maja. Dopiero po wykonaniu tych remontów wykonawcy będą mogli przystąpić do odświeżenia oznakowania poziomego.
Tematy w artykule: pomorskie

Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi Grand Lancer - nie dla Europy
Mitsubishi Grand Lancer - nie dla Europy
Dobra wiadomość jest taka, że Mitsubishi finalnie nie uśmierciło swojego kompakta. Na rynku pojawi się model Grand Lancer, ale nie będzie dostępny dla klientów w Europie. Zamiast tego pojawi się na wybranych rynkach w Azji.
Odgadnij model Odgadnij model