mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rekordowo kosztowna zima na pomorskich drogach krajowych

Rekordowo kosztowna zima na pomorskich drogach krajowych

Aż 19,2 mln zł kosztowało zimowe utrzymanie dróg krajowych w województwie pomorskim to o 8 mln zł więcej niż w poprzednim sezonie zimowym. Całość środków przeznaczonych na zwalczanie skutków zimy w 2013 r. zostały wydane już na początku roku wynika z podliczenia budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału w Gdańsku.

Rekordowo kosztowna zima na pomorskich drogach krajowych
W sezonie zimowym 2012/2013 trwającym dla Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad od 15.10.2012 r. na utrzymanie przeszło 800 km dróg krajowych w województwie pomorskim wydano łącznie aż 19,131 mln zł w porównaniu do 11,208 mln zł w sezonie 2011/2012. Najpoważniejszy w tych wydatkach jest zawsze koszt pracy sprzętu. Solarki i pługi przejechały w tym roku 260,286 tys. km to tak jakby samochód 4,5 raza okrążył Ziemię wzdłuż równika. W poprzednim sezonie auta pokonały dwa razy mniejszy dystans – 132,071 tys. km. Do tego zużyto więcej soli drogowej, bo prawie 26 tys. ton. Dla porównania poprzednio wysypano jej 14 tys. ton. W rezultacie przez pierwsze miesiące 2013 roku wydano całość środków na zimowe utrzymanie dróg zaplanowane do końca roku.

— Będziemy występować o dodatkowe środki na IV kwartał, by zapewnić należyty stan dróg w okresie zimowym. Tak zwane bieżące utrzymanie dróg, czyli remonty cząstkowe, wykonywanie oznakowania poziomego jest niezagrożone i będziemy je realizowali zgodnie z zamierzeniami — wyjaśnia Karol Markowski, Zastępca Dyrektora Oddziału w Gdańsku.

Finanse to nie jedyny kłopot, który sprawiła przedłużająca się zima. Ma to bezpośredni wpływ na harmonogram prac związanych z przygotowaniem dróg do sezonu letniego. Przykłady: remonty cząstkowe polegające na uzupełnianiu ubytków, czy spękań, które pierwotnie miały zakończyć się do końca kwietnia zostały przesunięte do połowy maja. Dopiero po wykonaniu tych remontów wykonawcy będą mogli przystąpić do odświeżenia oznakowania poziomego.
Tematy w artykule: pomorskie

Podobne wiadomości:

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.