mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Remont mostu na DK87

Remont mostu na DK87

Remont mostu na Popradzie w Starym Sączu prowadzony od 19 sierpnia 2013 r. potrwa do końca listopada br., ale most jest już zabezpieczony. Dalsza degradacja i podmywanie filarów obiektu mogło doprowadzić do poważnej awarii.

Remont mostu na DK87
Do zniszczenia mostu, wybudowanego w latach 60-tych ubiegłego wieku, przyczyniły się powodzie, które powodowały wymywanie materiału skalnego wokół filarów. Podczas przeglądu mostu w jesieni ub. roku zauważono, że wahacze żelbetowe mostu są wychylone, zlecono ekspertyzę, ekspertyza wykazała, że cały most przesuwa się w kierunku Starego Sącza i trzeba wymienić zniszczone wahacze betonowe na łożyska, wykonać mikropale pod 4 filarami mostu, bo zostały podmyte. Zlecono ekspertyzę, która gotowa była w lutym 2013 r. Okazało się , że most jest w stanie awaryjnym. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie prac. W lipcu br. została podpisana umowa z wyłonionym wykonawcą a 19 sierpnia 2013 r. przystąpiono do wykonywania robót. W pierwszej kolejności musiały powstać mikropale betowe pod filarami, które robione były w bardzo niekorzystnym ze względów geologicznych podłożu. W następnej kolejności wymieniano zniszczone wahacze na łożyska podtrzymujące płytę pomostową.

Pomiędzy godziną 22.00 i 23.00 w piątek 18 października odbyło się przesunięcie konstrukcji ustroju nośnego mostu na Popradzie o ponad 5 cm w kierunku Nowego Sącza. Dla użytkowników mostu prace te były niewidoczne. Pod pomostem zamontowano konstrukcję stalową i przy pomocy urządzeń hydraulicznych przepchnięto pomost. Prace te umożliwiły montowanie łożyska stałego na podporze w nurcie rzeki i dzięki temu most nie będzie się już przesuwał w jedną stronę.

Most podczas całego remontu był dostępny dla pojazdów, ruch wahadłowy wprowadzano tylko w czasie frezowania i układania nowej nawierzchni.

Koszt prac wynosi 1 mln 180 tys zł brutto.
Tematy w artykule: most

Podobne wiadomości:

Nowy most na Sole w Żywcu już przejezdny

Nowy most na Sole w Żywcu już przejezdny

Polskie drogi 2015-10-15

Nowym mostem na Słowację

Nowym mostem na Słowację

Polskie drogi 2015-09-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Kilka dni temu uruchomiono pierwszy wirtualny garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. Serwis iMoto skupia w jednym miejscu wszystkie informacje i usługi związanie z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji w bardzo przystępny sposób.