Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Remonty na A2

Remonty na A2

Na odcinku autostrady A2 Września - Konin trwają prace remontowe. Od oddania tego odcinka do użytkowania minęły cztery lata.

Remonty na A2

mojeauto.pl: Jakie są przyczyny uszkodzeń nawierzchni na odcinku A2 Września - Konin? Minęły przecież cztery lata od momentu przekazania jej do użytkowania...

Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A.: Nawierzchnia autostrady A2 została zaprojektowana i wykonana zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. W badaniach wytrzymałości przeprowadzonych pod koniec 2005 r. przez Instytut Badania Dróg i Mostów nawierzchnia ta uzyskała wysoką ocenę. Odcinek autostrady z Wrześni do Konina, na którym przeprowadzane są prace remontowe został wykonany metodą remixingu, która w niektórych miejscach okazała się wadliwa. Obecnie spółka wykonawcza przeprowadza prace remontowe w ramach gwarancji udzielonej dla tego odcinka na okres 5 lat czyli do końca 2007 r.

ma: Jak długo potrwają prace remontowe?

ZK: Prace potrwają mniej więcej do końca sierpnia i wykonywane są jednorazowo na odcinkach kilkusetmetrowych tak by zminimalizować dla kierowców utrudnienia w ruchu. Przyspieszenie prac remontowych nastąpiło również z uwagi na wzmożony w stosunku do prognoz ruch ciężarowy, który nastąpił w wyniku wprowadzenia ruchu winietowego po autostradzie z końcem 2005 r. oraz niezwykle obfitych opadów deszczu w pierwszej dekadzie sierpnia.

ma: Czy Koncesjonariusz przewiduje także inne remonty na wielkopolskim odcinku A2?

ZK: Na koszt wykonawcy, firmy A2Bau Development GmbH prowadzone są również badania georadarem, które pod koniec miesiąca wykażą czy nie zaistnieje potrzeba punktowej wymiany warstwy podbudowy. Ponadto w 2007 r. planowane jest przeprowadzenie prac związanych ze wzmacnianiem nawierzchni oraz dołożeniem docelowej, wierzchniej warstwy ścieralnej. Umowa podpisana z rządem w 2000 r. określiła przeprowadzenie tych prac w terminie po przejechaniu 6 mln tzw.  osi porównawczych, co nastąpi z końcem 2006 r. (o 3 lata wcześniej w stosunku do prognoz zakładających pobór opłat w czasie rzeczywistym). Kompleksowo przeprowadzone prace zagwarantują zachowanie wymaganych norm nawierzchni na 10 do 12 lat bez potrzeby wykonania w międzyczasie dodatkowych robót naprawczych.

ma: Czy kierowcy mogą liczyć na obniżenie opłat w związku z pracami remontowymi?

ZK: Remonty prowadzone są na kilkusetmetrowych odcinkach autostrady przez okres zaledwie miesiąca tak by ograniczyć do minimum ich uciążliwość. Na obniżenie opłat za przejazd musiałyby wyrazić zgodę wszystkie strony projektu: strona rządowa, banki współfinansujące projekt oraz spółka koncesyjna. Stawki opłat są nie zmieniane od 4 lat i kształtują się obecnie poniżej minimalnego pułapu określonego w umowie z rządem.
 
Przeczytaj także:

Lubuska A2 czeka na wniosek (2006-08-03)

Witamy nowe kilometry A2! (2006-07-26)

Wiadoma-niewiadoma A2 (2006-06-05)

GDDKIA - "nie trzeba zrywać asfaltu na autostradzie A2" (2006-03-16)

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Rząd ma nowy plan na drogi ekspresowe

Polskie drogi 2016-05-20

Komentuj:

~as 2006-08-24

Ludzie nie jeździjcie tamtedy! to jest normalne zdzierstwo te opłaty na autostradzie!! Jestesmy za biednym krajem zeby miec płatne autostrady ale pan Kulczyk sie dogadał w rządzie ze swoimi kolesiami i teraz ciągnie z nas kase jak by miał jej jeszcze mało!!

~ruch na A2 2006-08-23

z tego co wiem ruch na tym odcinku nie należy do największych bo jest DROGO

~po...dróżnik 2006-08-23

no ładnie, 4 lata i remont. Nie wiedziałem, że warunki atmosferyczne w Polsce należą do skrajnie nietypowych - deszcz i słońce...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj