mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rezerwat i obwodnica w dolinie Rospudy?

Rezerwat i obwodnica w dolinie Rospudy?

Rezerwat przyrody w dolinie Rospudy zamiast tzw. kompensat przyrodniczych - to pomysł białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na ocalenie unikalnej flory i fauny tych okolic.

Jak podkreślają drogowcy, jest to jeszcze zarys projektu, lecz gdyby został wprowadzony w życie - GDDKiA mogłaby przeznaczyć na ten cel nawet 15 mln zł. W ten sposób, mimo budowy obwodnicy Augustowa, drogowcy chroniliby przyrodniczo cenny fragment rzeki.

Biorąc pod uwagę fakt, że kompensaty przyrodnicze za budowę obwodnicy szacowane są na maks. 3 proc. wartości inwestycji, to na rezerwat GDDKiA mogłaby przeznaczyć nawet do 15 mln zł. To kusząca propozycja, zwłaszcza że mało prawdopodobne jest, by ktokolwiek był w stanie w najbliższym czasie przeznaczyć tak duże pieniądze na rezerwat przyrodniczy w tych stronach. Poza tym część tamtejszych samorządów działa już w tym kierunku.

Obecnie obowiązujące GDDKiA kompensaty wyglądają następująco: 1300 ha gruntów na łąki i zalesienia, 2 zbiorniki o powierzchni 3 ha i głębokości 1,5 metra oraz 26 oczek wodnych dla ptaków wodnych, koszenie 130 ha łąk dla stworzenia warunków dla ptactwa przestrzeni otwartych.

Przeczytaj także:

Sąd uchylił decyzję ministra Szyszko w/s Rospudy (2007-04-27)

Zakaz zalesiania w dolinie Rospudy (2007-04-20)

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Bargłowa Kościelnego już przejezdna

Obwodnica Bargłowa Kościelnego już przejezdna

Polskie drogi 2015-11-24

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

Polskie drogi 2016-04-20

Komentuj:

~Wojtek 2007-09-04

A może w końcu zobaczyć czyje to działki leżą w dolinie Rospudy i w okolicach Augustowa na obszarze, przez który ma przebiegać Via Baltica według projektu lansowanego przez GDDKiA i kiedy zostały nabyte przez aktualnych właścicieli? Ta prosta operacja powinna wiele wyjaśnić. Tylko szaleniec może chcieć zepsuć uzdrowiskowy charakter Augustowa lansując taki przebieg Via Baltici tym bardziej, że istnieje projekt według, którego Via przebiegałaby w odległości 20km od Augustowa czyli tak, że lepiej nie można. Przecież od Kalinowa od Augustowa też można zrobić przyzwoitą drogę. To jest przecież DK16.

~Rys 2007-06-19

Via Baltica to jest hasło a nie tylko jedna konkretna droga S8. W Augustowie zbiegają się: droga S8 z drogą S19 (najkrótsza trasa z Budapesztu i Słowacji przez Lublin i Białystok).Czy z Białegostoku do Suwałk należy jeżdzić przez Lomżę ?.

~AdJ 2007-06-19

Ciekawe kiedy w końcu wpadną na pomysł puszczenia drogi Via Baltica przez Łomżę zamiast Białystok. Projekt został zarzucony zanim powstał, bo za mało było czasu na gruntowną analizę. Za to na niekończonce się tarcia w związku z Rospudą czas zawsze będzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando