mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rezygnują ze wschodniej obwodnicy Wrocławia?

Rezygnują ze wschodniej obwodnicy Wrocławia?

Planowana od lat trasa Bielany - Łany - Długołęka, która miała umożliwić ominięcie Wrocławia od wschodu, może nie powstać.

Zarząd województwa oznajmił wczoraj Komisji Europejskiej, że nie zamierza jej współfinansować – poinformowała wrocławska Gazeta Wyborcza. Droga Bielany - Łany - Długołęka o długości 30 km miała odkorkować centrum Wrocławia. Łączyłaby wylot na Warszawę z centrami handlowymi na Bielanach. Ułatwiłaby też komunikację mieszkańcom podwrocławskich gmin.

Dziwi ten fakt, zwłaszcza, że trasa była na liście priorytetowych projektów zgłoszonych do Komisji Europejskiej. Władze województwa zabiegały, by w połowie sfinansowana została ze środków unijnych. Same deklarowały, że dołożą resztę. Inwestycja miała być gotowa do końca przyszłego roku. „Plan okazał się nierealny, bo nikt nie zajął się wykupem gruntów. Ale trzy najważniejsze osoby w regionie - marszałek, wojewoda i prezydent miasta - złożyły gwarancje, że droga powstanie najpóźniej do 2010 r.”  – Grzegorz Roman, jeden z pomysłodawców wschodniej obwodnicy Wrocławia, która od jego nazwiska określana jest też "Via Romana".

”To bardzo ważna trasa, ale przyznanie Wrocławiowi organizacji mistrzostw Euro 2012 spowodowało, że musieliśmy zmienić nasze priorytety. Teraz ważniejsza jest budowa dróg, które połączą port lotniczy z Autostradową Obwodnicą Wrocławia oraz ze stadionem na Maślicach. Zależy nam też na połączeniu węzła autostrady A4 Wrocław-Wschód z okolicami Dworca Głównego” – powiedział ‘GW’ Andrzej Łoś, marszałek województwa dolnośląskiego.

Teraz zarząd będzie zabiegał, by inwestycja finansowana była z budżetu państwa, co może wydłużyc realizację zadania o kolejne kilka lat.


Przeczytaj także:

Gospodarz dla wschodniej obwodnicy Wrocławia (2006-09-08)

Nowe dolnośląskie drogi przed 2012? (2007-05-08)

Opóźnienie na obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia (2007-04-12)

 

 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~bob budowniczy 2007-06-13

ale ta wscghodnia obowdnic chyba nie bedzie czescia s5 to chyba ma byc droga wojewodzka. ale mniejsza o to. na wakacje zawsze jade przez bydgosz i tez nie kumam do tej pory dlaczego nie ma u was obwodnicy N-S, a dobudowanie jej czesci zachodniej byloby chyba eleganckim pomyslem. a wie ktoa moze co z mostem na biskupin od armii krajkowej??? tez z niego zrezygnuja bo nie jest kolo stadionu???

~KK 2007-06-13

Poczekamy aż się zawali most Grunwaldzki, będziemy jeździć przez Oławę albo Opole, głupota urzędasów nie zna granic, przecież droga to rozwój, a przed chwilą słyszałem że w Chinach buduje się rocznie 40 TYSIĘCY km dróg!!. Zacofanie w naszym kraju sięga zenitu.

~Roman z Bydgoszczy 2007-06-12

Może podobnie stać się w Bydgoszczy jak opisywana wschodnia obwodnica Wrocławia ( obie to fragmenty trasy S-5 ). W Bydgoszczy jest planowany przebieg trasy przez centrum oraz przez dwa duże ronda. Parokilometrowy fragment trasy ma powstać jako estakada. Jak duży to będzie koszt - lepiej nie mowić .Jako alternatywa może powstać brakujący zachodni fragment obwodnicy ktory spełni takie samo zadanie, oraz ominie osiedla i duże miejskie węzły komunikacyjne.

~paweł 2007-06-08

Dla mieszkańców okolic na południe od Wrocławia to b.zła wiadomość.Obawiam się ,że jeśli powstanie tylko obwodnica zachodnia,to będzie przez większość dnia zakorkowana przez auta jadące w stronę Warszawy,Poznania czy przez Wrocławian.Aut przybywa i oddanie obwodnicy zachodniej za kilka lat nie poprawi sytuacji tak bardzo jak się tego spodziewamy.P.S.wpółczuję wrocławianom korków,ale to wasi włodaże nie robią nic by to zmienić

~astrolog 2007-06-06

Ta droga zdecydowanie skrocilaby ruch wszystkich jadacych od strony Katowic do Poznania. Mimo zbudowania zachodniej obwodnicy (A8) trzeba bedzie nakladac spory kawal drogi. Wschodnia obwodnica utworzylaby razem z zachodnia i A4 ring wokol Wroclawia. Szkoda...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando