mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rodzina bobrów przy A4

Rodzina bobrów przy A4

Rodzina bobrów  zamieszkała w rejonie węzła Brzesko, przy budowanej A4 i budowała swoje tamy w rowie melioracyjnym powodując spiętrzenie wód i zalewanie przepustu. Aby zaradzić tej sytuacji, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, wybudowano w tym rowie specjalną konstrukcję podwieszaną (dwie rury z koszem wlotowym) umożliwiającą przepływ wody pomimo istnienia bobrzych zapór. Rodzina bobrów zaakceptowała nowe rozwiązanie i nie zmieniła miejsca bytowania. Pozostała przy autostradzie.

Rodzina bobrów przy A4
Między innymi to miejsce oglądali przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie wraz z pracownikami Lasów Państwowych i GDDKiA Oddział w Krakowie. Przyglądali się także innym działaniom, które mają służyć minimalizowaniu oddziaływania autostrady na środowisko przyrodnicze. Oglądali m.in. stawy kompensacyjne (zastępcze) dla płazów w rejonie Stanisławic i Biadolin Szlacheckich. Stawy te zostały wybudowane w zamian za zlikwidowane miejsca rozrodu płazów w pasie drogowym.

Analizowano budowę i zasadność ustawiania płotków zabezpieczających drogę przed wejściem na nią płazów. Płazy te są odławiane i przenoszone do stawów zastępczych. Z obserwacji wynika, ze płazy te: ropucha szara, żaba zielona, żaba trawna, traszka grzebieniasta rozmnażają się, potwierdzając tym samym sens takich rozwiązań. Chronione irysy, mieczyki i goździki przesadzone na nowe miejsca kwitną czyli także je zaakceptowały.

Kontrolujący wykonanie swoich zaleceń przedstawiciele RDOŚ uznali, że zalecenia zawarte w decyzjach zostały prawidłowo wykonane i się sprawdzają – informuje GDDKiA oddział w Krakowie.
 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Jja i mój klekot 2012-06-05

Bobry bobrami a kierowcy kierowcami.Czekamy dalej naA4.odc Targowisko- Brzesko miał być otwarty pod koniec maja,ale pewnie nie bedzie.Brzeska obwodnica by się pewnie rozleciała pod naporem ruchu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport - ostry i lekki hot-hatch z Japonii
Suzuki Swift Sport - ostry i lekki hot-hatch z Japonii
Jedną z najciekawszych premier podczas tegorocznego salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie było trzecie wcielenie japońskiego hot-hatcha. Nowa odsłona Suzuki Swift już niebawem pojawi się w europejskich salonach.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic