mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rok obwodnic

Rok obwodnic

O trzy nowe obwodnice wzbogaciły się w 2005 roku drogi krajowe na terenie Wielkopolski - otwarto 6,3-km obwodnicę Gniezna i 6-km obwodnicę Piły na styku dróg krajowych 10 Szczecin-Bydgoszcz i 11 Bytom-Poznań-Koszalin. Obwodnica Ślesina, po licznych perypetiach, została wreszcie oddana do użytku.

Rok obwodnic

To właśnie ekran akustyczny stał się przedmiotem konfliktu i opóźnienia w oddaniu do użytku obwodnicy Ślesina, na drodze krajowej nr 25 Bydgoszcz-Konin-Kalisz-Oleśnica. Pięciokilometrowa obwodnica była gotowa od paru tygodni, z wyjątkiem kilkudziesięciu metrów ekranu akustycznego, w sąsiedztwie zabudowań jednego z mieszkańców Ślesina, który nie zgadzał się aby ekran stał blisko jego posesji. Przypomnijmy, pierwszy projekt obwodnicy Ślesina powstał już w 1971, jednak nie doczekał się realizacji. Ponowne przygotowanie projektu trwało 10 lat, m.in. przez długie negocjacje z właścicielami gruntów, przez które przebiega obwodnica.

"Rok obwodnic - tak można by podsumować 2005 rok na drogach krajowych w Wielkopolsce. Aż trzy nowe, to od lat nie notowany wynik. Obwodnice, albo drogi obwodowe to najprostszy i bardzo skuteczny sposób upłynnienia i przyspieszenia ruchu na drogach będących ważnymi arteriami kraju. Jednocześnie ulga dla mieszkańców miast dotychczas maltretowanych przez ciężki ruch tranzytowy. Śmigiel przed dwoma laty, wcześniej Rydzyna, Leszno, Kościan, Stęszew na drodze nr 5, Pniewy, Słupca, Koło na starej "dwójce", Wolsztyn, Grodzisk na 32, Pleszew i Środa na 11 - to tylko niektóre z wielkopolskich miast uwolnione, dzięki obwodnicom, od hałasu, smrodu i zwiększonego niebezpieczeństwa wypadków. W sumie na drogach krajowych w Wielkopolsce jest ponad 30 obwodnic" - podsumowują drogowcy z GDDKiA O/Poznań.

Jak informuje poznański oddział GDDKiA - "W kolejce po obwodnice czekają następne miasta: Bojanowo, Rawicz, na "piątce" (w przyszłości także Leszno, w którym kolejne obwodnice "zarastają" domami po obu stronach), Jarocin i Ostrów na "jedenastce", Nowe Skalmierzyce na 25, Krotoszyn na skrzyżowaniu 15 i 36, Kępno na 11 na kierunku Bytom-Poznań. Najbardziej zaawansowane są przygotowania do budowy 7,4-kilometrowej obwodnicy Nowych Skalmierzyc na drodze nr 25. Prace mają ruszyć w 2006 roku, po trwających kilka lat pertraktacjach z blisko 300 właścicielami gruntów, przez które obwodnica będzie poprowadzona. Około 75 procent gruntów już zostało wykupionych. W 2006 roku rozpocznie się też budowa 5-kilometrowej obwodnicy Borka Wielkopolskiego, na drodze nr 12. Do wykupienia w Borku pozostał grunt od jednego właściciela. Obwodnice w Skalmierzycach i Borku mają być gotowe w 2007 roku".

Nowe obwodnice są projektowane jako drogi główne ruchu przyspieszonego (GP); taka jest obwodnica Gniezna, albo jako drogi ekspresowe (S) - pierwsza taka w Wielkopolsce jest obwodnica Śmigla. Nowe obwodnice mają większość skrzyżowań bezkolizyjnych i ograniczoną lub wykluczoną dostępność z dróg lokalnych, gruntowych i posesji, aby ruch mógł się odbywać bez przeszkód. Odcinki sąsiadujące z zabudowaniami mieszkalnymi są odizolowane akustycznie.

Przeczytaj także:

Wielkopolskie drogi (2005-11-15)

Inwestycje w Poznaniu (2005-10-10)

900 mln zł na drogi Wielkopolski  (2005-08-29)

20 obwodnic za 770 mln złotych (2005-11-18)

Obwodnice 2002-2003 (2005-06-23)
 

Tematy w artykule: obwodnice wielkopolskie

Podobne wiadomości:

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.