mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rozmowy opolsko - czeskie

Rozmowy opolsko - czeskie

W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się kolejne robocze spotkanie samorządowców opolskich i czeskich, którzy chcieliby zbudować nową drogę łączącą Racibórz z Opavą.

"Nowy szlak komunikacyjny znacznie skróciłby czas przejazdu. Teraz z Kietrza jedzie się do Opavy 60 km, po zbudowaniu drogi trasa wynosiłaby zaledwie 20 km. Mieszkańcy Pilszcza, którzy mają do centrum Opavy tylko 2 kilometry nie mogą z tej lokalizacji korzystać" - przekonywał Józef Matela, burmistrz Kietrza.

"Przedsięwzięcie jest możliwe do realizacji, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim w Polsce i Czechach muszą obowiązywać zapisy Traktatu z Schengen, który znosi przejścia graniczne pomiędzy państwami-członkami Unii Europejskiej. W przeciwnym razie trzeba będzie na tym krótkim odcinku drogi dwukrotnie przekraczać granicę (teren ma kształt worka)" - uważa Andrzej Kasiura, członek Zarządu Województwa.

Nowa droga (po stronie polskiej jest to odcinek ok. 1.700 metrów od granicy państwa do miejscowości Ściborzyce Wielkie) musi się też znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Kietrz. Taki dokument - jak informuje burmistrz - powstanie w ciągu roku. Potem obie strony powinny przygotować tzw. studium wykonalności i sporządzić analizę opłacalności przedsięwzięcia.

Czesi przeprowadzili już wstępną symulację natężenia ruchu i szacują, że drogą będzie się w ciągu doby przemieszczać około 9.000 samochodów. Sami jednak przyznają, że dane te mogą nie do końca być prawdziwe, bo trudno mierzyć natężenie na drodze, której w rzeczywistości nie ma.

Andrzej Kasiura przewiduje, że najwcześniej na początku 2008 roku można byłoby ubiegać się w Unii o fundusze na tę inwestycję.

Przeczytaj także:

Nowy most na Nysie Kłodzkiej (2005-12-28)

"Autostrada Sudecka" w przebudowie (2006-04-27)

Tematy w artykule: drogi przygraniczne opolskie

Podobne wiadomości:

Ruszył remont na autostradzie A4. Bedą korki!

Ruszył remont na autostradzie A4. Bedą korki!

Polskie drogi 2016-04-04

Koniec remontu autostrady A4

Koniec remontu autostrady A4

Polskie drogi 2016-06-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross