mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rozmowy opolsko - czeskie

Rozmowy opolsko - czeskie

W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się kolejne robocze spotkanie samorządowców opolskich i czeskich, którzy chcieliby zbudować nową drogę łączącą Racibórz z Opavą.

"Nowy szlak komunikacyjny znacznie skróciłby czas przejazdu. Teraz z Kietrza jedzie się do Opavy 60 km, po zbudowaniu drogi trasa wynosiłaby zaledwie 20 km. Mieszkańcy Pilszcza, którzy mają do centrum Opavy tylko 2 kilometry nie mogą z tej lokalizacji korzystać" - przekonywał Józef Matela, burmistrz Kietrza.

"Przedsięwzięcie jest możliwe do realizacji, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim w Polsce i Czechach muszą obowiązywać zapisy Traktatu z Schengen, który znosi przejścia graniczne pomiędzy państwami-członkami Unii Europejskiej. W przeciwnym razie trzeba będzie na tym krótkim odcinku drogi dwukrotnie przekraczać granicę (teren ma kształt worka)" - uważa Andrzej Kasiura, członek Zarządu Województwa.

Nowa droga (po stronie polskiej jest to odcinek ok. 1.700 metrów od granicy państwa do miejscowości Ściborzyce Wielkie) musi się też znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Kietrz. Taki dokument - jak informuje burmistrz - powstanie w ciągu roku. Potem obie strony powinny przygotować tzw. studium wykonalności i sporządzić analizę opłacalności przedsięwzięcia.

Czesi przeprowadzili już wstępną symulację natężenia ruchu i szacują, że drogą będzie się w ciągu doby przemieszczać około 9.000 samochodów. Sami jednak przyznają, że dane te mogą nie do końca być prawdziwe, bo trudno mierzyć natężenie na drodze, której w rzeczywistości nie ma.

Andrzej Kasiura przewiduje, że najwcześniej na początku 2008 roku można byłoby ubiegać się w Unii o fundusze na tę inwestycję.

Przeczytaj także:

Nowy most na Nysie Kłodzkiej (2005-12-28)

"Autostrada Sudecka" w przebudowie (2006-04-27)

Tematy w artykule: drogi przygraniczne opolskie

Podobne wiadomości:

Ruszył remont mostu w Piorunkowicach na DK41

Ruszył remont mostu w Piorunkowicach na DK41

Polskie drogi 2015-07-29

Remont na A4 - koniec trzeciego etapu

Remont na A4 - koniec trzeciego etapu

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.