mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rusza budowa S8 na Podlasiu

Rusza budowa S8 na Podlasiu

Budowa drogi ekspresowej S8 jest jedną z najważniejszych inwestycji dla sieci drogowej Polski. W ostatnim czasie cieszył fakt, że pod koła kierowców trafiły nowe kilometry S8 na trasie Wrocław – Warszawa. Po wielu latach oczekiwań rozmachu nabierają wreszcie prace dla  odcinków na Podlasiu.

Rusza budowa S8 na Podlasiu

Na północy kraju kierowcy korzystają jedynie z pojedynczych odcinków S8 jak: Jeżewo – Białystok (oddany we wrześniu 2012), obwodnica Zambrowa i Wiśniewa (w użytkowaniu od października 2012).

Po wielu latach oczekiwań przyszła wreszcie pora na następne odcinki trasy S8. Dla województwa podlaskiego, rok 2014 jest rokiem przełomowym – w którym rozstrzygane są przetargi na realizacje nowych odcinków.  Wszystkie odcinki S8 w województwie podlaskim objęte przetargami mają 44,5 km. Całkowity szacowany koszt ich powstania - łącznie z wykupami gruntów i dokumentacją - jest oceniany na ok. 2 mld zł. Ich realizacja planowana jest w latach 2014-2017.

Na początku czerwca drogowcy wyłonili wykonawcę odcinka S8 Wiśniewo- Mężenin. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę tego odcinka złożyła włoska firma ASTALDI. Budowa ponad 15 km dwujezdniowej ekspresówki  ma potrwać 22 miesiące i kosztować 434,8 mln zł. Włosi oferują również 10 lat gwarancji na nową trasę. - Przy wyborze najkorzystniejszej oferty, oprócz ceny, punktowany był termin wykonania prac oraz długość gwarancji. Wszyscy uczestnicy przetargu podali najkrótsze możliwe terminy wykonania tj. 22 miesiące (można było do 25 miesięcy) z wyłączeniem okresów zimowych oraz najdłuższe możliwe gwarancje – 10-letnie; natomiast najniższą cenę zaproponowała firma włoska – zaznaczają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Podpisanie umowy, a następnie rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w III kwartale tego roku. Odcinek od istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina ma 15,4 km długości. Budowany będzie w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej, z dwoma węzłami drogowymi (Kołaki i Mężenin), obiektami inżynierskimi, urządzeniami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu. Powstaną też drogi zbiorcze i dojazdowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2016 roku.

Dodatkowo trwa postępowanie przetargowe na wykonanie dwóch pozostałych odcinków S8 na Podlasiu: od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa oraz od Mężenina do Jeżewa. Jak zaznaczają drogowcy ich rozstrzygniecie planowane jest jeszcze na ten rok. Podlaską część drogi ekspresowej S8 chcą budować nie tylko firmy z Polski ale także budowlańcy z: Portugali, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Czech oraz konsorcja mieszane.W ramach rozbudowy odcinka DK8 z Mężenina do Jeżewa powstać ma dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami na każdej z nich oraz rezerwą pod trzeci pas ruchu. Długość tego odcinka to 14,26 km. Na trasie powstaną dwa węzły drogowe Sikory i Kobylin, obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu. Wybudowane zostaną też drogi zbiorcze i dojazdowe.

Z kolei przyszły odcinek „eski” od granicy województwa mazowieckiego do istniejącej obwodnicy Zambrowa liczy 14,9 km. Podobnie jak pozostałe zaplanowany został - jako dwujezdniowa droga ekspresowa z jednym węzłem „Szumowo” , 14 obiektami inżynierskimi, drogami serwisowymi oraz elementami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także urządzeniami ochrony środowiska.

Dzięki tym inwestycjom w najbliższych latach jest szansa na zrealizowanie całej S8 na terenie województwa podlaskiego. Najpóźniej do 2020 roku, po zrealizowaniu odcinków mazowieckich, Białystok byłby ekspresowo skomunikowany ze stolicą Polski.


Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~tomasso 2014-06-20

brawo za mapki!!

~edward 2014-06-17

Dobrze, będzie mnie trupów i kalek, które "produkuje" DK8 w okolicach Zambrowa w wyjątkowo dużych ilościach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando