mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rusza budowa tramwaju na Ruczaj w Krakowie

Rusza budowa tramwaju na Ruczaj w Krakowie

29 listopada 2010 r. ruszyła budowa nowej linii tramwajowej na osiedle Ruczaj w Krakowie. Jak zapowiada wykonawca, na razie nie będzie żadnych utrudnień. Pierwsze miesiące będą obejmować przygotowania terenu pod budowę linii. Cała inwestycja pochłonie 150 milionów złotych, z czego prawie jedna trzecia to dotacja unijna. Inwestycja zakłada także gruntowną przebudowę Grota-Roweckiego, Bobrzyńskiego i Czerwone Maki razem ze skrzyżowaniami. Pierwsze tramwaje pojadą nową trasą za dwa lata.

Rusza budowa tramwaju na Ruczaj w Krakowie
Nowa linia będzie biec od skrzyżowania ulic Kapelanka i Brożka w kierunku Grota Roweckiego, wzdłuż ulicy Bobrzyńskiego i Czerwone Maki, gdzie znajdzie się pętla tramwajowa oraz parking w systemie Park&Ride z 220 miejscami parkingowymi i stojakami na rowery (parking dla kierowców, którzy zostawiają samochody w tym miejscu i aby dojechać do centrum przesiadają się na tramwaj). Tutaj będzie zlokalizowany także terminal autobusowy.

- 3,5 kilometrowy odcinek linii tramwajowej będzie biegł po stronie gdzie znajduje się miedzy innymi Kampusu UJ, czyli w części oddalonej od bloków. Torowisko dodatkowo będzie miało wyciszone podłoże - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zakładu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.  W sumie w obu kierunkach zaplanowano po 6 przystanków tramwajowych oraz dwa na pętli – dla wsiadających i wysiadających.

Inwestycja zakłada także gruntowną przebudowę Grota-Roweckiego, Bobrzyńskiego i Czerwone Maki razem ze skrzyżowaniami.  - Na całej długości powstaną dwupasmowe trasy w obu kierunkach. Planowana jest także budowa ścieżki rowerowej przy torach – mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zakładu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Po trasie będą jeździły najnowocześniejsze bombardiery. Tramwaje z Ruczaju będą jeździły zarówno w kierunku Borku Fałęckiego jak i mostu Grunwaldzkiego.

Niestety w związku z budową trzeba będzie przygotować się na poważne utrudnienia. Ale jak mówi Bartlewicz, możemy się ich spodziewać dopiero wiosną.

Na budowie nowej linii tramwajowej powinni skorzystać nie tylko mieszkańcy Ruczaja, ale także osoby dojeżdżające do pracy w Krakowie z okolicznych miejscowości. Władze miasta liczą, że będą oni woleli zostawić na parkingu, na pętli samochód i przesiądą się w szybszą komunikację miejską.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~pp 2010-12-01

Nareszcie konkretna wiadomość, że oprócz tramwaju będzie także przebudowa Grota. W dotychczasowych informacjach ta sprawa była kompletnie niejasna. Teraz się prosi, by przebudować cały ciąg aż do autostrady na przyzwoitą drogę wlotową do miasta. No, ale to jeszcze parę lat czekania.

~wodnik szuwarek 2010-11-30

Miejsce parkingowe na 220 aut to kpina ze wszystkich którzy tam mieszkają, kierowców 220 aut zabierze jeden lub dwa tramwaje, a rano aut do centrum jedzie pewnie ze sto razy tyle. jedyny plus to to, że mieszkańcy luksusowego osiedla europejskiego których nie stać na wykupienie miejsca parkingowego koło własnego bloku, będą mogli wreszcie w cywilizowany sposób zaparkować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.