mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rusza modernizacja kolei Warszawa - Łódź

Rusza modernizacja kolei Warszawa - Łódź

Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź ma zapewnić skrócenie czasu przejazdu o ponad godzinę oraz zapewnić wyższy komfort podróżowania. Realizacja I etapu inwestycji (Skierniewice - Łódź Widzew) przewidziana jest na lata 2006 - 2008.

Rusza modernizacja kolei Warszawa - Łódź

"To jedna z najważniejszych inwestycji w Sektorowym Programie Operacyjnym Transport, absorbująca najwięcej środków europejskich, łącząca dwie duże aglomeracje zamieszkałe przez ponad 3 mln osób. Jednocześnie z programem modernizacji infrastruktury kolejowej wprowadzony będzie także nowy tabor" - powiedział minister Jerzy Polaczek.

Połączenie kolejowe Warszawa - Łódź obejmuje linię kolejową nr 1 od stacji Warszawa Zachodnia do stacji Koluszki oraz linię nr 17 od stacji Łódź Fabryczna do stacji Koluszki, o łącznej długości 129 km. Modernizacja ta została podzielona na dwa etapy:
- etap I - obejmuje modernizację odcinka Skierniewice - Łódź Widzew
- etap II - obejmuje pozostały odcinek linii, tj. Warszawa Zachodnia - Skierniewice oraz Łódź Widzew - Łódź Fabryczna.

Umowa na nadzór i zarządzanie projektem "Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź, etap I: odcinek Skierniewice - Łódź Widzew" została podpisana z konsorcjum Profil sp. z o.o. oraz Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor sp. z o.o. Wartość kontraktu wynosi 12 mln 757 tys. zł.

Etap I realizowany jest w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT) na lata 2004 - 2006 a wartość prac wynosi ponad 905 mln zł. Finansowany jest on z budżetu państwa (25%) oraz środków EFRR (75%).

Pełna modernizacja linii (I i II etap) zostanie zakończona do 2012 roku. Przeprowadzenie kompleksowej modernizacji na całym odcinku Warszawa Zachodnia - Łódź Fabryczna umożliwi jazdę pociągów z prędkością 140 - 160 km/h, skrócenie czasu jazdy do 65 minut, ograniczenie hałasu i drgań, poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
 
Przeczytaj także:

Żelazna droga Siedlce-Terespol (2006-06-26)

 


Podobne wiadomości:

Żelazna droga Siedlce-Terespol

Żelazna droga Siedlce-Terespol

Polskie drogi 2006-06-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.