mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rusza przebudowa „brakującego kilometra” do Świecka

Rusza przebudowa „brakującego kilometra” do Świecka

W środę 23 marca rusza przebudowa drogi krajowej nr 2 na przygranicznym odcinku (w kierunku Świecka), który połączy się z budowaną obecnie autostradą A2. Realizacja zadania ma na celu dostosowanie tego fragmentu drogi do parametrów autostrady. Koszt realizacji zadania wynosi 16,8 mln zł. Brakujący, ponad kilometrowy odcinek ma być gotowy pod koniec 2011 roku. Po 2012 roku będzie realizowany również nowy przebieg drogi krajowej nr 2 omijający od południa przejście graniczne w Świecku.

Rusza przebudowa „brakującego kilometra” do Świecka
Po wykonanym remoncie szerokość jezdni nie ulegnie zmianie i nadal będzie składać się z dwóch pasów ruchu o szerokości 2x3,75 m, pasa awaryjnego 3,0 m i opaski bezpieczeństwa 0,5 m. Zwiększy się jednak bezpieczeństwo i płynność ruchu oraz poprawi komfort jazdy.  

Obecnie droga na tym odcinku jest drogą dwujezdniową o nawierzchni bitumicznej. W nawierzchni występują koleiny utrudniające właściwe odprowadzenie wody oraz spękania podłużne i poprzeczne. Zjawiska te obniżają bezpieczeństwo i komfort użytkowników drogi. Podjęto zatem decyzję o tym, aby przebudowa odcinka wykonana została przy wykorzystaniu technologii white-topping. Technologia white-topping ("biała nakładka") polega na wykonywaniu nakładek betonowych na skoleinowanych nawierzchniach asfaltowych. To konwencjonalna nakładka z betonu cementowego grubości powyżej 10 cm, która może być układana bezpośrednio na powierzchni starej nawierzchni asfaltowej, bądź też po specjalnym przygotowaniu jej powierzchni, w celu zapewnienia odpowiedniej sczepności obu warstw.
Ponadto, oprócz zastosowania technologii white-topping, eksperymentalnie na jezdni południowej ułożona zostanie nawierzchnia betonowa - płyty dyblowane, a na jezdni północnej – nawierzchnia z betonu cementowego o zbrojeniu ciągłym. Taki zabieg ma na celu sprawdzenie, które z rozwiązań okaże się trwalsze.

W ramach zadania zostaną również wykonane elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego w postaci barier obustronnych w pasie dzielącym, barier jednostronnych na poboczach, oznakowania poziomego i pionowego oraz ogrodzenia wysokości 2,0 m chroniącego przed wtargnięciem na jezdnię  zwierząt.
Prace mają zostać wykonane do 30 września br. W tym okresie będą występowały utrudnienia w ruchu, przy czym przez cały okres trwania robót zachowany będzie ruch dwukierunkowy.

Przypomnijmy, autostrada koncesyjna A2 Świecko – Nowy Tomyśl, budowana obecnie przez Autostradę Wielkopolską SA dobiegnie do węzła Świecko (ok. 2 km od granicy) pod koniec 2011 roku. W tym samym czasie będzie już również gotowy odcinek o długości 1,1 km budowany przez GDDKiA między węzłem Świecko i przejściem granicznym w Świecku.

Pod koniec 2011 roku będzie można tym samym przejechać od granicy Polski w Świecku do Strykowa pod Łodzią jednym ciągiem komunikacyjnym, o wysokim komforcie i wysokim poziomie bezpieczeństwie dla kierowców. W maju 2012 roku ma być gotowy odcinek autostrady A2 od Strykowa do Konotopy pod Warszawą, realizowany obecnie przez GDDKiA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Auta2 – nowi bohaterowie

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.