mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszają kolejne przetargi na drogi ekspresowe

Ruszają kolejne przetargi na drogi ekspresowe

Do końca tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma w planach ogłoszenie jeszcze 20 przetargów na budowę nowych dróg ekspresowych. W ubiegłym tygodniu ogłosiła już pierwszy z nich -
przetarg na budowę 15 km drogi ekspresowej S8. To kontynuacja przetargów ogłaszanych w I półroczu br. W
sumie przetargi obejmą budowę ponad 730 kilometrów dróg ekspresowych.

Ruszają kolejne przetargi na drogi ekspresowe
W pierwszej turze przetargowej, trwającej do końca sierpnia, GDDKiA ogłosiła już 26 postępowań na budowę ponad 370 km dróg ekspresowych. Do końca roku systematycznie będą ogłaszane kolejne przetargi. - W sumie, zgodnie z planem, do końca roku ogłosimy postepowania na budowę ponad 730 km dróg ekspresowych, na łączna kwotę ponad 35 mld zł. Zainteresowanie ogłoszonymi dotychczas przetargami jest bardzo duże, w wielu przypadkach startują wykonawcy nieobecni dotąd na budowach nadzorowanych przez GDDKiA - informują drogowcy.

Rozpoczęcie realizacji nowych inwestycji jest możliwe dzięki decyzji Rady Ministrów, która na wniosek Ministra Transportu zatwierdziła do realizacji załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Przetargi na drogi celowo zostają ogłoszone jeszcze w tym roku, aby szybko uruchomić pieniądze dla Polski z unijnego funduszu spójności na lata 2014-2020. Inwestycje te powstaną bowiem w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Ogłaszane przetargi na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych dotyczą głównie brakujących odcinków dróg: S3, S5, S7, S8, S17 i S19. Dokładnie to w ramach załącznika nr 5 będą realizowane inwestycje dla następujących odcinków dróg:

  • S3 Sulechów – Legnica,
  • S3 Legnica – Lubawka,
  • S5 Wrocław – Bydgoszcz, odcinki: Poznań – Wronczyn, Radomicko – Kaczkowo, Korzeńsko – Wrocław, Gniezno – Mielno,
  • S7 Warszawa – Gdańsk, odcinki: Olsztynek – Miłomłyn, Nidzica – Napierki,
  • S7 Warszawa – Rabka, odcinki: Radom – Skarżysko Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny –
  • granica województwa świętokrzyskiego, Igołomska – Christo Botewa, Lubień – Rabka,
  • S8 Radziejowice – Białystok, odcinki: Radziejowice – Paszków, gr. woj. Mazowieckiego – Zambrów, Wiśniewo – Jeżewo,
  • S17 Warszawa – Lublin, odcinki: w. Zakręt – Kurów,
  • S19 Lublin – Rzeszów, odcinki: obwodnica Lublina, w. Sokołów Małopolski Północ – Stobierna, w. Świlcza – w. Rzeszów Południe,
  • S51 Olsztyn – Olsztynek.


Jak zaznaczają drogowcy, ogłaszanie postępowań w różnych modelach realizacji (tradycyjnym, projektuj i
buduj) spowoduje, że budowa dróg nie będzie odbywała się w tym samym czasie, co powinno ułatwić
planowanie portfeli poszczególnym firmom budowlanym i pozwolić na płynne przejście ze starej do nowej
perspektywy.

Na tym jednak nie koniec, sektor transportu zapowiada, że to dopiero początek nowych inwestycji, bo
zawarte w załączniku nr 5 inwestycje stanowią jedynie wycinek tych planowanych do realizacji w latach
2014-2020 a cały program znajduje się w przygotowaniu.

Przypomnijmy, w 2012 roku GDDKiA oddała kierowcom 717 km nowych dróg, w tym 297 km autostrad i 368 km „ekspresówek”. W tym roku w budowie będzie 706 km nowych dróg, z czego zostanie oddanych 401 km, w tym 126,3 km autostrad i 235 km dróg ekspresowych. Do 2020 r. długość autostrad ma wynosić około 2000 km, a dróg ekspresowych - około 5300 km (łączna długość dróg o najwyższym standardzie osiągnie zatem około 7300 km) – tak zakłada przyjęta w 2011 r. rządowa koncepcja rozwoju sieci drogowej w Polsce. W pierwszej kolejności ma być dokończony  program budowy autostrad i dróg ekspresowych (A+S) oraz przebudowa pozostałych dróg.
Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Komentuj:

~eski 2013-09-23

załącznik nr 5 to fikcja i propaganda do 2020 będzie zrealizowany w 20 proc.

~wiadukt 2013-09-21

Oby prawidłowe przetargi oraz dobrze przemyślane zaplanowanie tych dróg. P.S: Jest oczywiście postęp w stosunku do minionej dekady, niemniej jak porównuje na mapie sieć niemiecką, francuską, włoską z polską -widać dużą różnicę..

~ja i mój klekot 2013-09-18

Co do S8 to odc.Walichnow- Łask to termin wrzesień 2014, więc skąd te twoje 2013-dotyczy to odcinka z Sycowa do Walchnów ,i odc Łask-A1 termin listopad 2014.Realnie patrząc to połowa 2015 roku .Co do S 69 to nie tylko wina firm budowlanych ,ale i samego projektu ,który nie uwzględnił ..gazociągu i niespodzianek typu osuwiska

~jumper 2013-09-18

do : romek : nie ma się naprawdę czym podniecać. To powyżej to pobożne życzenia a nie artykuł o stanie faktycznym. Kolejny raz przepisane te same dane, zresztą bez rozpoznania tematu. Cytuję autorkę: " W tym roku w budowie będzie 706 km nowych dróg, z czego zostanie oddanych 401 km". Każdy kto trochę się tym interesuje wie, że nie ma żadnych szans aby w tym roku oddano do użytku 400 km dróg klasy AiS. To są dane na podstawie terminów zawartych umów a umowy jak wiemy są nagminnie łamane przez wykonawców w tym zapyziałym kraju. Przykład: wciąż oficjalnie podawany termin oddania do użytku S8 Syców - Łodź to 2013 rok. Każdy kto widział w tym roku budowę wie, że to nierealne a to ponad 100 km, podobnie S69 koło Żywca... też nierealny termin zakończenia. Pytasz o S10 : ta droga ma szanse powstać po 2020 roku. Każdy kto twierdzi inaczej jest głupi lub jest politykiem [niezależnie od pochodzenia bo wszyscy politycy od lewej do prawej to tylko populiści]. Szerokości życzę.

~romek 2013-09-17

Jezeli znamy juz treść złacznika nr5 to kiedy zostanie ogłoszony kolejny załacznik nr6?Czy budowa drogi S10 Szczecin Płońsk jest ujęta i w jakim stopniu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.