mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszają kolejne przetargi na drogi ekspresowe

Ruszają kolejne przetargi na drogi ekspresowe

Do końca tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma w planach ogłoszenie jeszcze 20 przetargów na budowę nowych dróg ekspresowych. W ubiegłym tygodniu ogłosiła już pierwszy z nich -
przetarg na budowę 15 km drogi ekspresowej S8. To kontynuacja przetargów ogłaszanych w I półroczu br. W
sumie przetargi obejmą budowę ponad 730 kilometrów dróg ekspresowych.

Ruszają kolejne przetargi na drogi ekspresowe
W pierwszej turze przetargowej, trwającej do końca sierpnia, GDDKiA ogłosiła już 26 postępowań na budowę ponad 370 km dróg ekspresowych. Do końca roku systematycznie będą ogłaszane kolejne przetargi. - W sumie, zgodnie z planem, do końca roku ogłosimy postepowania na budowę ponad 730 km dróg ekspresowych, na łączna kwotę ponad 35 mld zł. Zainteresowanie ogłoszonymi dotychczas przetargami jest bardzo duże, w wielu przypadkach startują wykonawcy nieobecni dotąd na budowach nadzorowanych przez GDDKiA - informują drogowcy.

Rozpoczęcie realizacji nowych inwestycji jest możliwe dzięki decyzji Rady Ministrów, która na wniosek Ministra Transportu zatwierdziła do realizacji załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Przetargi na drogi celowo zostają ogłoszone jeszcze w tym roku, aby szybko uruchomić pieniądze dla Polski z unijnego funduszu spójności na lata 2014-2020. Inwestycje te powstaną bowiem w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Ogłaszane przetargi na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych dotyczą głównie brakujących odcinków dróg: S3, S5, S7, S8, S17 i S19. Dokładnie to w ramach załącznika nr 5 będą realizowane inwestycje dla następujących odcinków dróg:

  • S3 Sulechów – Legnica,
  • S3 Legnica – Lubawka,
  • S5 Wrocław – Bydgoszcz, odcinki: Poznań – Wronczyn, Radomicko – Kaczkowo, Korzeńsko – Wrocław, Gniezno – Mielno,
  • S7 Warszawa – Gdańsk, odcinki: Olsztynek – Miłomłyn, Nidzica – Napierki,
  • S7 Warszawa – Rabka, odcinki: Radom – Skarżysko Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny –
  • granica województwa świętokrzyskiego, Igołomska – Christo Botewa, Lubień – Rabka,
  • S8 Radziejowice – Białystok, odcinki: Radziejowice – Paszków, gr. woj. Mazowieckiego – Zambrów, Wiśniewo – Jeżewo,
  • S17 Warszawa – Lublin, odcinki: w. Zakręt – Kurów,
  • S19 Lublin – Rzeszów, odcinki: obwodnica Lublina, w. Sokołów Małopolski Północ – Stobierna, w. Świlcza – w. Rzeszów Południe,
  • S51 Olsztyn – Olsztynek.


Jak zaznaczają drogowcy, ogłaszanie postępowań w różnych modelach realizacji (tradycyjnym, projektuj i
buduj) spowoduje, że budowa dróg nie będzie odbywała się w tym samym czasie, co powinno ułatwić
planowanie portfeli poszczególnym firmom budowlanym i pozwolić na płynne przejście ze starej do nowej
perspektywy.

Na tym jednak nie koniec, sektor transportu zapowiada, że to dopiero początek nowych inwestycji, bo
zawarte w załączniku nr 5 inwestycje stanowią jedynie wycinek tych planowanych do realizacji w latach
2014-2020 a cały program znajduje się w przygotowaniu.

Przypomnijmy, w 2012 roku GDDKiA oddała kierowcom 717 km nowych dróg, w tym 297 km autostrad i 368 km „ekspresówek”. W tym roku w budowie będzie 706 km nowych dróg, z czego zostanie oddanych 401 km, w tym 126,3 km autostrad i 235 km dróg ekspresowych. Do 2020 r. długość autostrad ma wynosić około 2000 km, a dróg ekspresowych - około 5300 km (łączna długość dróg o najwyższym standardzie osiągnie zatem około 7300 km) – tak zakłada przyjęta w 2011 r. rządowa koncepcja rozwoju sieci drogowej w Polsce. W pierwszej kolejności ma być dokończony  program budowy autostrad i dróg ekspresowych (A+S) oraz przebudowa pozostałych dróg.
Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

~eski 2013-09-23

załącznik nr 5 to fikcja i propaganda do 2020 będzie zrealizowany w 20 proc.

~wiadukt 2013-09-21

Oby prawidłowe przetargi oraz dobrze przemyślane zaplanowanie tych dróg. P.S: Jest oczywiście postęp w stosunku do minionej dekady, niemniej jak porównuje na mapie sieć niemiecką, francuską, włoską z polską -widać dużą różnicę..

~ja i mój klekot 2013-09-18

Co do S8 to odc.Walichnow- Łask to termin wrzesień 2014, więc skąd te twoje 2013-dotyczy to odcinka z Sycowa do Walchnów ,i odc Łask-A1 termin listopad 2014.Realnie patrząc to połowa 2015 roku .Co do S 69 to nie tylko wina firm budowlanych ,ale i samego projektu ,który nie uwzględnił ..gazociągu i niespodzianek typu osuwiska

~jumper 2013-09-18

do : romek : nie ma się naprawdę czym podniecać. To powyżej to pobożne życzenia a nie artykuł o stanie faktycznym. Kolejny raz przepisane te same dane, zresztą bez rozpoznania tematu. Cytuję autorkę: " W tym roku w budowie będzie 706 km nowych dróg, z czego zostanie oddanych 401 km". Każdy kto trochę się tym interesuje wie, że nie ma żadnych szans aby w tym roku oddano do użytku 400 km dróg klasy AiS. To są dane na podstawie terminów zawartych umów a umowy jak wiemy są nagminnie łamane przez wykonawców w tym zapyziałym kraju. Przykład: wciąż oficjalnie podawany termin oddania do użytku S8 Syców - Łodź to 2013 rok. Każdy kto widział w tym roku budowę wie, że to nierealne a to ponad 100 km, podobnie S69 koło Żywca... też nierealny termin zakończenia. Pytasz o S10 : ta droga ma szanse powstać po 2020 roku. Każdy kto twierdzi inaczej jest głupi lub jest politykiem [niezależnie od pochodzenia bo wszyscy politycy od lewej do prawej to tylko populiści]. Szerokości życzę.

~romek 2013-09-17

Jezeli znamy juz treść złacznika nr5 to kiedy zostanie ogłoszony kolejny załacznik nr6?Czy budowa drogi S10 Szczecin Płońsk jest ujęta i w jakim stopniu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.
Odgadnij model Odgadnij model