mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszył przetarg na wschodnią obwodnicę Wrocławia

Ruszył przetarg na wschodnią obwodnicę Wrocławia

W ubiegłym tygodniu ogłoszony został przetarg na budowę pierwszego odcinka tzw. łącznika aglomeracyjnego A4-S8 we Wrocławiu, czyli drogi Bielany-Łany-Długołęka, która będzie stanowić wschodnią obwodnicę miasta. Jest szansa na to, że trasa powstanie przed 2013 rokiem.

Ruszył przetarg na wschodnią obwodnicę Wrocławia
Jednym z pierwszych efektów nowego Wieloletniego Programu Inwestycyjnego i ogłoszonej przez Marszałka województwa dolnośląskiego, Marka Łapińskiego, koncepcji przyspieszenia inwestycji drogowych województwa, jest zielone światło dla budowy łącznika aglomeracyjnego A4-S8. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, wykonująca z upoważnienia Zarządu Województwa Dolnośląskiego zadania zarządcy dróg wojewódzkich i infrastruktury kolejowej, ogłosiła przetarg ograniczony na wykonanie pierwszego odcinka drogi znanej pod nazwą Bielany-Łany-Długołęka.

Budowa tej trasy przeciąga się już od dziesięciu lat. Jedynym dotychczasowym efektem była budowa w 2003 roku ronda w Żernikach. Przyjęcie koncepcji łącznika i zwiększenie środków pozwoliło w końcu rozpocząć realne prace. W ramach drugiego zadania IV etapu inwestycji, ogłoszono przetarg na wykonanie 5,5 km odcinka trasy od drogi krajowej nr 94 do drogi wojewódzkiej nr 455. Zamówienie przewiduje wykonanie m.in. prac ziemnych, budowę jezdni, skrzyżowań, trzech mostów, dwóch estakad drogowych i wiaduktu. Największym wyzwaniem stojącym przed wykonawcą będzie wykonanie estakady o długości 612 m nad Odrą oraz dwóch ponad 100-metrowych mostów nad rzeką Oławą. Przewiduje się także wykonanie szeregu kompensacji przyrodniczych. Termin składania ofert w przetargu upływa 22 grudnia bieżącego roku.

Etap IV obejmuje ten fragment planowanej obwodnicy, który przebiegać ma przez potencjalny obszar Natura 2000 - tzw. Grądy Odrzańskie. Objęcie terenów zalewowych Odry obszarem sieci Natura 2000 spowodowało w 2007 roku wstrzymanie prac. Aktualnie, w ramach programu Zielone światło przewidującego intensyfikację prac nad infrastrukturą drogową oraz nowemu Wieloletniemu Programowi Inwestycyjnemu, zadanie to stało się możliwe do realizacji.

Na łącznik aglomeracyjny A4-S8 zaplanowano 776 mln zł, w tym aż 387 mln zł z budżetu województwa i 89 mln zł ze środków unijnych. W ramach koncepcji łącznika przewiduje się przebudowę drogi wojewódzkiej nr 395 od węzła autostradowego A4 Wrocław-Wschód w Krajkowie, do ronda w Żernikach Wrocławskich, budowę nowego odcinka trasy od ronda do drogi krajowej nr 94 w Żernikach, od drogi krajowej nr 94 do drogi wojewódzkiej nr 455 oraz od drogi nr 455 do drogi krajowej nr 8.

Aktualnie, istnieje realna szansa ukończenia całej inwestycji, czyli odcinka od autostrady A4 (węzeł Wrocław Wschód) do drogi krajowej nr 8 (Mirków-Długołęka) przed 2013 rokiem.

Podobne wiadomości:

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Nowe Fordy Ka spłonęły na A-4!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~As 2008-12-13

On może sądzi,że cały Wrocław to te kilka zabudowań widocznych na załączonym zdjęciu. Ot i cała filozofia.

~almac 2008-11-28

smirnoff napisał: "Nie wiedziałem że Wrocław jest aż tak duży. No ale ze zdjęcia ewidentnie wynika że jest" O jakie zdjęcie Ci chodzi? Podaj jakiś link...., nie wiem czemu :), ale jakoś twój komentarz jest bez sensu

~smirnoff 2008-11-25

Nie wiedziałem że Wrocław jest aż tak duży. No ale ze zdjęcia ewidentnie wynika że jest

~bob budowniczy 2008-11-24

z tego co wiem ma byc dwu jezdniowa ale docelowo. tzn ze nie wiadomo czy bedzie 2 jezdniowa od razu :)

~astrolog 2008-11-24

Pytanko. Czy Wschodnia obwodnica Wrocka ma byc dwupasmowa i w jakim standardzie: G, GP, S?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.