Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszyła budowa obwodnicy Zembrzyc

Ruszyła budowa obwodnicy Zembrzyc

Kilka dni temu miała miejsce uroczystość symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod budowę obwodnicy Zembrzyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 956. Kierowcy przejadą nową trasą już w połowie 2010 roku. Inwestycja będzie kosztować prawie 41 mln zł.

Ruszyła budowa obwodnicy Zembrzyc
6 lutego bieżącego roku po wieloletnich staraniach (plany sięgają drugiej połowy lat siedemdziesiątych), rozpoczęła się budowa obwodnicy Zembrzyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 956. W latach 2003 i 2004 odbyło się wiele spotkań pracowników Zarządu Dróg Wojewódzkich i projektantów z mieszkańcami Zembrzyc, na których omawiane były założenia oraz projekt budowy obwodnicy. Jednak dopiero teraz po uzyskaniu akceptacji mieszkańców i wykonaniu dokumentacji, wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, można było przystąpić do prac budowlanych.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Zembrzyc i kierowców. Po zakończeniu realizacji inwestycji, samochody jadąc tranzytem przez Zembrzyce ominą centrum. Poprawi to bezpieczeństwo zarówno mieszkańców jak i użytkowników drogi (niedawno w centrum miejscowości tir wjechał w dom).
 
W ramach zadania zostanie wybudowana nowa jednojezdniowa droga klasy G o długości prawie 1,8 km oraz dwie drogi serwisowe. W czasie prac trzeba będzie przebudować na tym odcinku sieci teletechniczne i elektroenergetyczne. Powstanie również jednopoziomowe skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z drogą gminną, oraz dwa wiadukty. Największym wyzwaniem będzie budowa mostu na rzece Skawa. Obiekt będzie miał klasę obciążeniową A, czyli 50 ton. Jego całkowita długość to 244 m (przęsło nurtowe będzie miało 105 m), a szerokość to 13,3 m. Przeprawa będzie mieć ciekawą konstrukcję. Powstanie bowiem wantowy most podwieszany.

Prace prowadzić będzie firma wyłoniona w przetargu, czyli Mota Engil Polska. Zadanie realizowane jest przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ze środków województwa małopolskiego. Budowa obwodnicy kosztować będzie prawie 41 mln zł. Przedsięwzięcie ma już przyznaną unijną dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu. Nowa trasa ma zostać oddana do użytku już w połowie 2010 roku.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj