mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszyła budowa obwodnicy Zembrzyc

Ruszyła budowa obwodnicy Zembrzyc

Kilka dni temu miała miejsce uroczystość symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod budowę obwodnicy Zembrzyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 956. Kierowcy przejadą nową trasą już w połowie 2010 roku. Inwestycja będzie kosztować prawie 41 mln zł.

Ruszyła budowa obwodnicy Zembrzyc
6 lutego bieżącego roku po wieloletnich staraniach (plany sięgają drugiej połowy lat siedemdziesiątych), rozpoczęła się budowa obwodnicy Zembrzyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 956. W latach 2003 i 2004 odbyło się wiele spotkań pracowników Zarządu Dróg Wojewódzkich i projektantów z mieszkańcami Zembrzyc, na których omawiane były założenia oraz projekt budowy obwodnicy. Jednak dopiero teraz po uzyskaniu akceptacji mieszkańców i wykonaniu dokumentacji, wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, można było przystąpić do prac budowlanych.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Zembrzyc i kierowców. Po zakończeniu realizacji inwestycji, samochody jadąc tranzytem przez Zembrzyce ominą centrum. Poprawi to bezpieczeństwo zarówno mieszkańców jak i użytkowników drogi (niedawno w centrum miejscowości tir wjechał w dom).
 
W ramach zadania zostanie wybudowana nowa jednojezdniowa droga klasy G o długości prawie 1,8 km oraz dwie drogi serwisowe. W czasie prac trzeba będzie przebudować na tym odcinku sieci teletechniczne i elektroenergetyczne. Powstanie również jednopoziomowe skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z drogą gminną, oraz dwa wiadukty. Największym wyzwaniem będzie budowa mostu na rzece Skawa. Obiekt będzie miał klasę obciążeniową A, czyli 50 ton. Jego całkowita długość to 244 m (przęsło nurtowe będzie miało 105 m), a szerokość to 13,3 m. Przeprawa będzie mieć ciekawą konstrukcję. Powstanie bowiem wantowy most podwieszany.

Prace prowadzić będzie firma wyłoniona w przetargu, czyli Mota Engil Polska. Zadanie realizowane jest przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ze środków województwa małopolskiego. Budowa obwodnicy kosztować będzie prawie 41 mln zł. Przedsięwzięcie ma już przyznaną unijną dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu. Nowa trasa ma zostać oddana do użytku już w połowie 2010 roku.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.