mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszyła budowa terminalu w Gdańsku

Ruszyła budowa terminalu w Gdańsku

W Gdańsku rozpoczęła się budowa największego, nowoczesnego terminalu kontenerowego w Polsce. Dzięki inwestycji możliwości przeładunkowe gdańskiego portu zwiększą się do 1 mln kontenerów rocznie.

Port przeładunkowy powstanie na sztucznie usypanym pirsie o długości 710 m i szerokości 315 m a jego powierzchnia wyniesie 32 ha. Koszt budowy - 190 milionów eur, sprawia, że inwestycja ta jest jedną z największych na Pomorzu.

Głównym wykonawcą prac został niemiecki koncern budowlany Hochtief. Inwestycja została podzielona na 2 etapy. Pierwszy z nich, podnoszący wydajność do 500 tys. przeładowanych kontenerów rocznie, zakończy się za ok. 2 lata. W tym czasie powstaną specjalne suwnice, dźwigi, bocznice kolejowe oraz infrastruktura drogowa.

Istotne jest, że na zapleczu terminalu przewiduje się budowę nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego. W pierwszych dniach stycznia 2005 roku sygnatariusze listu intencyjnego: brytyjski inwestor DCT Gdańsk SA, prezydent Gdańska oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA wyrazili wolę utworzenia takiego centrum na niemal 140 hektarach. To szansa dla wielu firm, które zajmą się obsługą kontenerów, towarów przewożonych w kontenerach, ich uszlachetnianiem, przetwarzaniem, pakowaniem oraz transportem.

Przypomnijmy, że budowa Terminalu Kontenerowego będzie pierwszym etapem inwestycji. W ciągu 10-12 lat DCT zamierza zainwestować w Porcie Gdańskim około 500 milionów USD. Dzięki tym inwestycjom ma powstać w Porcie w początkowej fazie około tysiąca, a później nawet do 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Terminal przewiduje obsługę połączeń dowozowych o zanurzeniu statków do 12 metrów z opcją do 15 metrów. Inwestycja ta usytuuje Port Gdański w grupie ważnych portów europejskich.

Budowa wydajnego portu przeładunkowego jest koniecznością, wymaga tego szybko rozwijająca się gospodarka Gdańska a co za tym idzie konkurencyjność gdańskiego portu pośród portów europejskich. Po zakończeniu prac miasto będzie dysponowało największym terminalem głębokowodnym w całej Polsce.

Przeczytaj także:

Trasa Kwiatkowskiego (2005-10-12)

Wały z unijnej kasy (2005-09-28)

Tematy w artykule: pomorskie Gdańsk

Podobne wiadomości:

Trasa Kwiatkowskiego

Trasa Kwiatkowskiego

Polskie drogi 2005-10-12

Wały z unijnej kasy

Wały z unijnej kasy

Polskie drogi 2005-09-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.