mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszyła budowa wschodniej wylotówki z Kielc DK 74

Ruszyła budowa wschodniej wylotówki z Kielc DK 74

Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty zaczęła się 17 czerwca 2009 budowa Wylotu Wschodniego drogi ekspresowej nr 74 z Kielc w kierunku Lublina i Rzeszowa. Prace rozpoczęły się w miejscowości Cedzyna przy moście. Wylot Wschodni to inwestycja ważna nie tylko dla kierowców podróżujących drogą 74, ale i mieszkańców Kielc. Nowa droga ekspresowa zastąpi bowiem zatłoczoną i zniszczoną obecną wylotową ulicę Sandomierską.

Ruszyła budowa wschodniej wylotówki z Kielc DK 74

Nowy wylot drogi ekspresowej nr 74 z Kielc do Cedzyny w kierunku Lublina i Rzeszowa będzie miał blisko 7 kilometrów (w granicach miasta - 2,7 km, poza granicami Kielc – 4,1 km). Przedsięwzięcie zakłada budowę węzła z tunelem w ciągu kieleckiej ulicy Świętokrzyskiej czyli drogi 74 pod Aleją Solidarności czyli pod drogą krajową 73. W ramach inwestycji powstanie również nowa dwujezdniowa droga będąca przedłużeniem ulicy Świętokrzyskiej w kierunku Cedzyny.

Cały wylot wschodni będzie miał parametry drogi ekspresowej, dlatego nie przewidziano na tym odcinku jednopoziomowych skrzyżowań. W ramach inwestycji powstanie miedzy innymi kładka dla pieszych nad ulicą Świętokrzyską, wiadukt nad drogą 74 łączący ulicę Żniwną z Akademią Świętokrzyską, wiadukt w ciągu drogi 74 nad drogą powiatową do Woli Kopcowej, wiadukt w ciągu drogi gminnej stanowiącej dojazd do pól nad drogą 74, most na rzece Lubrzance i rondo w Cedzynie w miejscu włączenia nowego wylotu do istniejącej drogi 74.

Odcinek miejski wylotu wschodniego realizowany będzie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, w ramach którego jeden wykonawca robi projekt i jednocześnie realizuje inwestycję. Odcinek pozamiejski jest już zaprojektowany przez Transprojekt Warszawa .

Inwestycja kosztować będzie 285 milionów złotych. Przetarg na jej realizację wygrało konsorcjum utworzone przez Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Fart” Spółka z o.o. z Kielc, Mosty-Łódź S.A. oraz Fardub Consulting sp. z o.o. z Kielc. Przetarg na nadzór wygrało konsorcjum, którego liderem jest firma Apia XXI I.A.K. Spółka z o.o. z Warszawy.

Budowa wylotu wschodniego z Kielc potrwa 30 miesięcy.


Podobne wiadomości:

Seatem w Kieleckie

auto motor i sport 0000-00-00

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Komentuj:

~ktos 2009-06-19

Takiej nazwy to ta uczelnia (Akademia Swietokrzyska) nie ma juz chyba od 2 lat!

~Marek 2009-06-19

7 km w 30 miesięcy.Rewelacja! Do Lublina ekspresówka dojdzie już za 1000 miesiecy.

~taki jeden 2009-06-19

Ciekawe czy przedstawiciele Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych ?Fart? Spółka z o.o. z Kielc zdają sobie sprawę z tego, co nazwa ich firmy oznacza w jeżyku angielskim ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross