mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszyła przebudowa DK79 i estakady w Chorzowie

Ruszyła przebudowa DK79 i estakady w Chorzowie

W Chorzowie rozpoczęła się przebudowa drogi krajowej nr 79 (ul. Katowickiej) wraz z estakadą od skrzyżowania z ul. Konopnickiej do skrzyżowania z ulicą Metalowców . Kierowcy muszą liczyć na poważne utrudnienia w ruchu i objazdy.

Ruszyła przebudowa DK79 i estakady w Chorzowie
Pierwsze prace rozbiórkowe ruszyły 16 stycznia br. i potrwają przez kolejne 3 miesiące. Zdemontowane zostaną wszystkie urządzenia techniczne, instalacje i urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Rozbierane będą również istniejące nawierzchnie jezdni i chodników. Od wiosny rozpoczną się prace właściwe związane z odtwarzaniem obiektu. Zgodnie z harmonogramem remont następnego odcinka ma rozpocząć się w listopadzie 2012 r.

23 stycznia br. rozpoczęta została realizacja I-go etapu remontu estakady obejmująca obiekt mostowy położony od strony Urzędu Miasta w Chorzowie. Remont estakady został podzielony na dwa etapy. Jako pierwsza z użytku została wyłączona nitka w kierunku do Katowic, a ruch kołowy będzie odbywał się po drugiej części wiaduktu. - Nastąpi zwężenie na odcinku 500-600 metrów. Zamiast 2 pasów w jedną i drugą stronę zostanie po jednym. Będą jednak wytyczone objazdy - mówi Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. - Od strony Katowic już na wysokości Silesia City Center będą stały znaki informujące o zmianie organizacji ruchu.

Na wyremontowanej konstrukcji pojawią się ekrany akustyczne z tafli poliwęglanowych. - Ekrany będą półprzezroczyste - wyjaśnia Piotr Wojtala. Nie będą położone uskokowo, jak początkowo zakładano, ale płynnie. Zmieni się także otoczenie estakady. Zniknie między innymi "ślimak", na miejscu którego powstanie winda i schody.

Przedmiotem całego projektu jest modernizacja istniejącego odcinka drogi krajowej nr 79 wraz z przebudową estakady, budową urządzeń bezpieczeństwa ruchu a także z budową ekranów akustycznych na całej długości estakady oraz budową ekranu przeciwporażeniowego nad torami i trakcją PKP oraz nad torami i trakcją tramwajową. Planowana inwestycja ma za zadanie przede wszystkim poprawić stan techniczny odcinka drogi krajowej nr 79 oraz obiektów inżynierskich bezpośrednio z nim powiązanych, w tym estakady nad Rynkiem w Chorzowie.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. Remont estakady będzie kosztować blisko 39 mln złotych. Roboty mają zakończyć się pod koniec czerwca 2013 roku.

Utrudnienia w ruchu

Na czas realizacji prac remontowych zaprojektowano tymczasowe przekierowanie ruchu na jezdnię wschodnią estakady, na której ruch odbywać się będzie dwukierunkowo (jednym pasem ruchu w kierunku Katowic, drugim w kierunku Bytomia). Przekierowanie pojazdów na jezdnię wschodnią nastąpi w rejonie skrzyżowania z ul. Krakusa. Kierujący poruszający się po estakadzie pasem ruchu w kierunku Katowic - przed skrzyżowaniem z ul. Dąbrowskiego i Konopnickiej zostaną ponownie przekierowani tymczasowym przejazdem (przewiązką) na zachodnią jezdnię ulicy Katowickiej.

Ruch kołowy na skrzyżowaniu ulic: Katowicka - Dąbrowskiego - Konopnickiej będzie kierowany podobnie jak dotychczas, za pomocą sygnalizacji świetlnej, której program został zoptymalizowany dla zapewnienia maksymalnej przepustowości skrzyżowania.
Zmianie ulegnie organizacja ruchu na wylocie z ul. Dąbrowskiego, gdzie lewoskręt w kierunku Bytomia możliwy będzie jedynie z lewego pasa a nie - jak było dotychczas - z obu pasów.

Ponadto zamknięta dla ruchu kołowego zostanie łącznica estakady łącząca ulicę Katowicką z ul. Powstańców. Nie będzie więc możliwy wjazd na estakadę z ul. Powstańców. Dla pojazdów korzystających do tej pory z łącznicy zostanie wyznaczony objazd ulicami: Powstańców - Sobieskiego - Dąbrowskiego. Ze względu na przypuszczalne duże obciążenie tego objazdu zalecamy korzystanie również z połączenia z ulicą Katowicką poprzez ulicę Kościuszki i Parkową. Dla pojazdów poruszających się ul. Dąbrowskiego od strony ul. Hajduckiej i chcących kontynuować jazdę w kierunku Katowic, zalecamy objazd ulicami: Kopernika i Krasickiego.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że ul. Katowicka w związku z prowadzonymi robotami nie zostaje zamknięta a jedynie zostaje ograniczona jej przepustowość. Dlatego objazdy wyznaczone dla kołowego ruchu tranzytowego mają charakter objazdów zalecanych.

W kierunku Bytomia wyznaczono dwa objazdy zalecane ulicami:

  • Drogową Trasą Średnicową (DW 902) od wysokości Centrum Handlowego Silesia City Center w Katowicach do węzła “Nomiarki” - Nomiarki - 75 Pułku Piechoty - Żołnierzy Września - 3 Maja - do Katowickiej,
  • Parkową - Kościuszki - Krakowską - Poznańską - Nową - do Katowickiej.
W kierunku Katowic objazd zalecany wyznaczono ulicami:

  • 3 Maja - Żołnierzy Września - 75 Pułku Piechoty - Nomiarki - do Drogowej Trasy Średnicowej.
Możliwy jest również objazd ulicami:

  • Nową - Poznańską - Siemianowicką (alternatywny dojazd do Katowic) - Kościuszki - Parkową - do Katowickiej.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.