mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ruszyły wykupy działek pod A4

Ruszyły wykupy działek pod A4

Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował o rozpoczęciu wykupu gruntów przeznaczonych pod budowę autostrady A4 na odcinku Szarów – Tarnów. Właściciel, który dobrowolnie wyda nieruchomość do 12 marca, otrzyma wyższe odszkodowanie.

Ruszyły wykupy działek pod A4
Właściciele nieruchomości przeznaczonych pod budowę 57 km odcinka autostrady A4 Szarów – Tarnów mogą do 12 marca bieżącego roku dobrowolnie wydać działkę. Osoby, które chcą tego dokonać, muszą osobiście lub listownie złożyć oświadczenie o wydaniu nieruchomości. Ci, którzy zdążą je złożyć w wyznaczonym terminie, mogą liczyć na podwyższenie odszkodowania o 5 procent w stosunku do oszacowanej wartości nieruchomości. Wysokość odszkodowania ustala wojewoda na podstawie wyceny rzeczoznawców wybranych w drodze zamówienia publicznego. Odszkodowanie wypłacane jest przez wojewodę ze środków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od wyceny można się odwoływać do Ministra Infrastruktury.

Pod budowę autostrady zajętych jest około 5 tys. działek, z czego wykupiono około połowę (trzeba wykupić jeszcze ponad 2,5 tys. nieruchomości). Działki przeszły na własność Skarbu Państwa na mocy decyzji lokalizacyjnej wydanej przez Wojewodę Małopolskiego Jerzego Millera, która została podtrzymana przez Ministra Infrastruktury. 10 lutego bieżącego roku decyzja stała się ostateczna.

Trwa także przetarg na wyłonienie wykonawców robót budowlanych na tym odcinku. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Każdy odcinek będzie objęty odrębną umową, zatem firmy zgłaszały się osobno do realizacji poszczególnych fragmentów trasy. Autostradę o długości 23,1 km pomiędzy Szarowem, a Brzeskiem chce budować 16 firm i konsorcjów. Fragment A4 pomiędzy Brzeskiem, a Wierzchosławicami o długości 20,8 km cieszy się zainteresowaniem 16 firm i konsorcjów. Natomiast 13,1 km odcinek od Wierzchosławic do Krzyża chce budować 17 firm i konsorcjów. Drugi etap przetargu rozpocznie się prawdopodobnie w połowie roku, kiedy GDDKiA uzyska pozwolenie na budowę.

Inwestycja zakłada wykonanie fragmentu płatnej autostrady z Szarowa do Tarnowa, której nawierzchnia bitumiczna zostanie dostosowana do przenoszenia obciążeń 115 kN na oś. Każda z dwóch jezdni autostrady będzie miała po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 m każdy, pas awaryjny i pobocze gruntowe. Ponadto przewidziano rezerwę terenu dla dodatkowego trzeciego pasa ruchu po zewnętrznej stronie każdej jezdni. Na trasie autostrady powstaną cztery węzły autostradowe (Bochnia, Brzesko, Wierzchosławice, Krzyż). Zbudowanych zostanie także sześć Miejsc Obsługi Podróżnych (Kłaj, Stanisławice, Mokrzyska, Bagno, Rudka, Komorów).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Audi A4 Allroad Quattro - wszędobylskie

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~jasiu 2009-03-09

A gdyby podzielić te 50 km na 5 odcinków po 10 km i budować je jednocześnie przez kilka firm? To całe 50 kilosów powstało by w rok

~romek 2009-03-07

w latach 30 zapewne w planach byłaby droga Kraków - Lwów.Inwestycja w tym kierunku jest bardzo pożadana Polonusi z Lwowa byli bardzo radzi gdyby dosz ła az do Lwowa.Lwów to miasto naszych marzeń,wielkosci Rzeczpospolitej

~rocco 2009-03-07

To ja myślałem, że ten etap jest dawno zakończony. Już widze jak zdaza na euro

~prof Bralczyk 2009-03-06

Jak pisze autor działki zostały zajęte, wykupione, a gdyby i to nie pomogło, to na wszelki wypadek jeszcze przeszły. Czyli np. gdyby ktoś zapomniał wykupić to i tak są zajęte a gdyby nie mogły przejść to i tak są wykupione. Nie kijem go, to pałką i teraz interes państwa jest zabezpieczony niczym dach, na którym położono 75 warstw papy. Ponadto, ponieważ na zdjęciu widnieje odcinek A4 w pobliżu Szarowa i w dodatku w stanie w jakim znajdował się ubiegłrgo roku, potencjalny wróg zostanie dodatkowo zneutralizowany poprzez działania dezorientacyjno-dezinformujące.

~rzeszowiak 2009-03-06

od Tarnowa do Rzeszowa prawie cała droga w remoncie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.