mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rząd chce budować lokalne drogi

Rząd chce budować lokalne drogi

Infrastruktura drogowa to nie tylko autostrady, trasy szybkiego ruchu, drogi krajowe i wojewódzkie, to także tysiące kilometrów dróg lokalnych. Niestety są one mocno zaniedbane. Rząd planuje jednak szybką poprawę ich stanu. Na ten cel już w przyszłym roku ma zostać wydany 1 mld zł.

Rząd chce budować lokalne drogi
26 września bieżącego roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Wicepremiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorza Schetyny oraz Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka, w której wziął udział także Lech Witecki, pełniący obowiązki Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podczas spotkania zaprezentowany został nowy program rządowy.
 
Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych na lata 2009-2011 to nowa inicjatywa rządu, mająca na celu wsparcie samorządów terytorialnych, aby umożliwić im szybką poprawę stanu sieci dróg lokalnych w Polsce. Dzięki niemu ma nastąpić przełom w budowie i modernizacji kilku tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Każdego roku z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych rząd przeznaczy około miliarda złotych. Inwestycje będą realizowane w systemie projektów finansowanych w połowie przez rząd, a w połowie przez beneficjentów składających projekty, czyli samorządy. Źródłem finansowania programu będzie rezerwa w budżecie państwa.

Program będzie się opierał na zasadzie współpracy wojewodów, marszałków województw oraz przedstawicieli regionalnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Będzie także dopełnieniem rządowego programu budowy dróg krajowych. W planach jest budowa około 2000 km dróg gminnych lub 1000 km dróg powiatowych, a w każdym województwie około 80 km nowych dróg.

Nowowybudowane i zmodernizowane drogi stworzą system, który poprawi polską infrastrukturę przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Modernizacja kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych doprowadzi do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa.

Podobne wiadomości:

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine Bau

Znana lista wierzytelności w sprawie Alpine...

Polskie drogi 2015-03-17

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

Polskie drogi 2015-04-16

Komentuj:

~Zbyszek 2008-12-27

mmm

~Zbyszek 2008-12-27

Więcej dzałania a mniej gadania.!!!!

~Aska 2008-10-23

Mimo wszystko jest to zawsze krok do przodu

~Alfista 2008-10-03

w Polsce dróg gminnych i powiatowych jest coś ponad 200'000km, więc w takim tempie to ze 100lat może zająć - nie uważacie, że część dróg może po takim okresie wymagać już remontu? :) Na szczęście samorządy mają też trochę własnych pieniędzy. W sumie inicjatywa niezła, trochę absurdalna jest jej centralizacja - zwłaszcza, że robi to PO która mocno lansuje decentralizację (centralizacja to przecież specjalność PiS...). Moim zdaniem lepiej po prostu zwiększyć przychody samorządów, a nie dawać takie uznaniowe dotacje...

~normalny 2008-10-01

ty Kibic co ty wiesz o rządach PISu.To dzięki temu,że oni przygotowali dokumentację pod budowę nowych dróg to PO może K O N T Y N U O W A Ć prace

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.