Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rząd chce budować lokalne drogi

Rząd chce budować lokalne drogi

Infrastruktura drogowa to nie tylko autostrady, trasy szybkiego ruchu, drogi krajowe i wojewódzkie, to także tysiące kilometrów dróg lokalnych. Niestety są one mocno zaniedbane. Rząd planuje jednak szybką poprawę ich stanu. Na ten cel już w przyszłym roku ma zostać wydany 1 mld zł.

Rząd chce budować lokalne drogi
26 września bieżącego roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Wicepremiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorza Schetyny oraz Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka, w której wziął udział także Lech Witecki, pełniący obowiązki Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podczas spotkania zaprezentowany został nowy program rządowy.
 
Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych na lata 2009-2011 to nowa inicjatywa rządu, mająca na celu wsparcie samorządów terytorialnych, aby umożliwić im szybką poprawę stanu sieci dróg lokalnych w Polsce. Dzięki niemu ma nastąpić przełom w budowie i modernizacji kilku tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Każdego roku z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych rząd przeznaczy około miliarda złotych. Inwestycje będą realizowane w systemie projektów finansowanych w połowie przez rząd, a w połowie przez beneficjentów składających projekty, czyli samorządy. Źródłem finansowania programu będzie rezerwa w budżecie państwa.

Program będzie się opierał na zasadzie współpracy wojewodów, marszałków województw oraz przedstawicieli regionalnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Będzie także dopełnieniem rządowego programu budowy dróg krajowych. W planach jest budowa około 2000 km dróg gminnych lub 1000 km dróg powiatowych, a w każdym województwie około 80 km nowych dróg.

Nowowybudowane i zmodernizowane drogi stworzą system, który poprawi polską infrastrukturę przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Modernizacja kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych doprowadzi do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa.

Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

~Zbyszek 2008-12-27

mmm

~Zbyszek 2008-12-27

Więcej dzałania a mniej gadania.!!!!

~Aska 2008-10-23

Mimo wszystko jest to zawsze krok do przodu

~Alfista 2008-10-03

w Polsce dróg gminnych i powiatowych jest coś ponad 200'000km, więc w takim tempie to ze 100lat może zająć - nie uważacie, że część dróg może po takim okresie wymagać już remontu? :) Na szczęście samorządy mają też trochę własnych pieniędzy. W sumie inicjatywa niezła, trochę absurdalna jest jej centralizacja - zwłaszcza, że robi to PO która mocno lansuje decentralizację (centralizacja to przecież specjalność PiS...). Moim zdaniem lepiej po prostu zwiększyć przychody samorządów, a nie dawać takie uznaniowe dotacje...

~normalny 2008-10-01

ty Kibic co ty wiesz o rządach PISu.To dzięki temu,że oni przygotowali dokumentację pod budowę nowych dróg to PO może K O N T Y N U O W A Ć prace

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota szykuje trzy premiery na zbliżające się targi motoryzacyjne Paryż Motor Show. Na stoisku japońskiego producenta najważniejszym modelem będzie nowy crossover C-HR. Poza tym zobaczymy hybrydę plug-in oraz koncepcyjne auto z napędem wodorowym.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj