mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rząd przesuwa budowę nowych dróg na później

Rząd przesuwa budowę nowych dróg na później

Niespełna trzy lata temu rząd zapowiadał, że przed mistrzostwami Euro 2012 powstanie 1605 km autostrad oraz 2418 km dróg ekspresowych. Dzisiaj wiadomo, że były to huraoptymistyczne jak na polskie warunki zapowiedzi i realizowany jest plan minimum. Od 16 listopada 2007 r. oddano do ruchu  około 180 km autostrad, 361 km dróg ekspresowych. Obecnie trwają prace przy budowie m.in. 735 km autostrad i 508 km dróg ekspresowych. Liczby mówią same za siebie… Co najgorsze nowe kilometry nie pojawią się za szybko. Nowy projekt rządu przewiduje, że podstawowa sieć autostrad w Polsce powstanie dopiero do 2015 roku, natomiast dla dróg ekspresowych ramy czasowe są „bardzo elastyczne” i przypadają na rok 2020 i lata kolejne.

Rząd przesuwa budowę nowych dróg na później

Resort transportu przedstawia kolejne plany na budowę nowych kilometrów. Plany te jednak rozczarowują, bo realizacja wielu inwestycji zamiast  przyśpieszyć zostanie przesunięta na później. A i z funduszami może być różnie.

Zgodnie z założeniami nowego projektu budowy dróg ekspresowych i autostrad łączna wartość wydatków na drogi w latach 2011-2013 wynosić będzie blisko 67,7 mld zł. W ramach tej kwoty niespełna 58,6 mld zł pochodzić będzie z Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe środki w kwocie około 9,1 mld zł pochodzić będą z budżetu państwa. Do 2013 roku ma zakończyć się ostatecznie budowa już rozpoczętych odcinków dróg i autostrad. W sumie na koniec 2013 roku do ruchu ma być oddanych 810 km autostrad, a dróg ekspresowych ponad 691 km. Z puli pieniędzy, która pozostanie będą realizowane kolejne priorytetowe inwestycje.

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Niestety drogi ekspresowe po raz kolejny zeszły na dalszy plan. Przez ostatnie lata trudnością było wywiązanie się z obietnic i resort transportu skupił się na budowie podstawowej sieci autostrad. Co tez do końca nie wyszło. Terminy budowy odcinków autostrady A4 na Podkarpaciu, autostrady A1 na Śląsku i autostrady A2 prowadzącej do stolicy są bardzo napięte. Budowa ich ma zakończyć się wraz z rozpoczęciem mistrzostw. Już wiadomo, że autostrada A1 na odcinku Stryków - Tuszyn powstanie w drugiej połowie 2013 roku, a jej dalszy odcinek do Pyrzowic po 2013 roku. Z przedstawionych nowych planów wynika, że do roku 2015 powinna zostać zakończona realizacja wszystkich kluczowych odcinków autostrad za wyjątkiem A2 na odcinku od Mińska Mazowieckiego do wschodniej granicy państwa (szacowany termin realizacji 2016-2020). Tak więc w latach 2011-2015 rząd planuje realizację inwestycji drogowych w następujących ciągach:

Korytarz I: Budzisko – Warszawa: przygotowanie do realizacji priorytetowego ciągu ekspresowego S61 (zgodnie z nowym przebiegiem trasy Via Baltica)

Korytarz II: Świecko – Kukuryki: zakończenie realizacji ciągu autostrady A2 na odcinku Świecko – Mińsk Mazowiecki, rozpoczęcie w miarę możliwości budowy odcinka Mińsk Mazowiecki – wschodnia granica państwa.

Korytarz III: Olszyna/Zgorzelec – Korczowa:
zakończenie realizacji całego ciągu autostrady A4 na terytorium Polski.

Korytarz VI: Gdynia/Gdańsk – Cieszyn/Gorzyczki/Zwardoń: zakończenie realizacji całego ciągu autostrady A1 na terytorium Polski.

Dla nowych dróg ekspresowych do 2015 roku powinny zostać zakończone wszystkie prace przygotowawcze dla dróg ekspresowych ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 oraz na wybranych ciągach realizowanych w perspektywie finansowej 2015-2020. Realizacja priorytetowej sieci dróg ekspresowych ma nastąpić w latach 2016-2020, a zakończenie budowy całej zaplanowanej sieci dróg ekspresowych przewidziane jest po 2020 roku.


Zadania, których realizację przewidziano w nowym planie  po roku 2013:

AUTOSTRADY

 • Autostrada A1 Tuszyn - Pyrzowice
 • Autostrada A2 Warszawa – wschodnia granica państwa bez obwodnicy Mińska Mazowieckiego


DROGI EKSPRESOWE

 • Budowa drogi S1 Pyrzowice – Podwarpie (III etap z wyłączeniem odcinka I w. „Pyrzowice” – w. „Lotnisko”) (dł. 7,7 km)
 • Budowa drogi S1 Kosztowy - Bielsko Biała
 • Budowa drogi S2 w. Puławska- w. Lubelska
 • Budowa drogi wspomagającej drogę ekspresowa S3 na odcinku Święta – Lubczyna
 • Budowa drogi S3 Nowa Sól - Legnica (A-4)
 • Budowa drogi S3 Legnica (A4) – Lubawka
 • Dostosowanie drogi krajowej nr 3 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Brzozowo – Rurka oraz Rurka – Rzęśnia
 • Budowa drogi S5 Poznań - Wrocław, odc. w. Korzeńsko - Wrocław (A8, w. Widawa)
 • Budowa drogi S5 Nowe Marzy – Bydgoszcz
 • Budowa drogi S5 Bydgoszcz – Żnin
 • Budowa drogi S5 Żnin - Gniezno, na odcinku Żnin - węzeł Mielno (bez węzła)
 • Budowa drogi S6 na odcinku od S3 (Goleniów) – Koszalin – Słupsk (w. Redzikowo)
 • Budowa drogi S7 Płońsk (S-10) - Warszawa (S-8)
 • Budowa drogi ekspresowej S7 gr. woj. świętokrzyskiego – Kraków
 • Przebudowa drogi S7 Lubien – Rabka
 • Budowa drogi S8 na odcinku od ul. Piłsudskiego w Markach (węzeł „Marki”) do węzła „Drewnica” wraz z węzłem.
 • Budowa drogi S8 Radzymin – Marki stanowiąca obwodnice Marek
 • Budowa drogi S10 od A-6 (Szczecin) – Piła – Bydgoszcz – Toruń – Płońsk (S7)
 • Budowa drogi S-11 Kołobrzeg – Koszalin – Poznań (z wyjątkiem obwodnicy Poznania i Wyrzysk) – Ostrów Wlkp. (z wyjątkiem obwodnicy Ostrowa Wlkp. i Kępna) – Tarnowskie Góry – A-1
 • Budowa drogi S12 odcinek Sulejów – Radom – Puławy – Kurów
 • Budowa drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk
 • Przebudowa drogi krajowej 12/74 do parametrów drogi ekspresowej Piotrków Trybunalski - Sulejów - Opatów z wyłączeniem odcinka Kielce (dk nr 73) - Cedzyna - wylot wschodni z Kielc.
 • Budowa drogi ekspresowej S17,odc.Warszawa(w. Zakręt) – Garwolin
 • Budowa drogi S17 Garwolin – Kurów
 • Budowa drogi ekspresowej S17 Piaski – Hrebenne
 • Budowa drogi S17 w. Drewnica – w. Zakręt
 • Droga ekspresowa S19 granica państwa (Kuźnica) – Białystok
 • Przebudowa drogi S19 Białystok - Miedzyrzec Podlaski
 • Budowa drogi S19 Miedzyrzec Podlaski – Lubartów (z wyłączeniem obw. M. Kock i obw. M. Wola Skromowska) (dł. 62,7 km)
 • Budowa drogi S19 Lubartów – Kraśnik (dł. 69,1 km)
 • Budowa drogi S19 Kraśnik – Stobierna (dł. 96,1 km)
 • Budowa drogi S19 Rzeszów – Barwinek
 • Budowa drogi S51 Olsztyn – Olsztynek(S7)
 • Budowa drogi S61 od S8 (Ostrów Mazowiecka) – Łomża – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki – Budzisko (granica państwa)
 • Budowa drogi S74 Opatów – Nisko


Ministerstwo Infrastruktury skierowało projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015  do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Do 27 grudnia zbierane będą opinie i uwagi.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Obserwator 2011-10-04

Przydała by się jeszcze jedna duża impreza sportowa.

~Roman z Bydgoszczy 2010-12-23

Dla dyskutantów z poprzednich postów : co ma do rzeczy taki czy inny rząd? .Ludzie o których piszemy funkcjonują od lat w tym samym układzie ,znają się i nie w smak im aby zmieniać dotychczasowe metody działania. Przykład: czy pracodawca, producent jest zainteresowany obniżyć cenę jeśli ma zapewnioną sprzedaż wyprodukowanych produktów za wyższą cenę?. Musiałby zwiększyć produkcję , zatrudnić nowych pracowników, słowem: większy kłopot. Podobnie jak z budową dróg: rozłożymy sobie rozbudowę dróg na wiele lat ,zapewniając jednocześnie wyłączność na realizację inwestycji ,no i kłopot z głowy. Pozdrawiam !.

~romek 2010-12-21

"Plan finansowy na 2010 rok zakłada, że dochody Krajowego Funduszu Drogowego wyniosą ponad 31 mld zł, z czego 7,8 mld zł planowane jest z emisji obligacji infrastrukturalnych, a ponad 11 mld zł z kredytów EBI. Dodatkowo 9,5 mld zł będzie pochodziło z funduszów UE oraz 3 mld zł z opłaty paliwowej" - powiedziała Jaworska Koszt budowy drogi ekspresowej to ok 6 mln Euro za km liczac w złoych to ok 25 mln zł/km to bardzo duzo gdyz wiekszosc dróg przebiega w terenach nizinnych .Koszt gruntów pod drogi liczac cirka srednio 20zł.m2 pas drogowy szer 50m 1mln zł za 1km .Sumarycznie 26mln/km co jest i tak liczba bardzo dobrą.Ach KFD posiada 31mld zl co teoretycznie mozna wybudować 1190km dróg rocznie czyli srednio przez 3 lata daje to 3000km liczba nieosiagalna dla tego systemu zarzadzania inwestycjami.Pojawia sie liczba 150km do 200km autostrady rocznie co jest szczytem tego wyjatkowo niewydolnego systemu budowy dróg.A co w tym Banku w który siedzi KFD a no cytuję brak kasyBezpośrednim powodem problemów Banku Gospodarstwa Krajowego jest ubiegłoroczna operacja podwyższenia kapitału innego państwowego banku, PKO BP, w której pierwszeństwo w nabywaniu akcji mieli dotychczasowi akcjonariusze, w tym Skarb Państwa. Skarb Państwa delegował do zakupu BGK, który w ten sposób stał się właścicielem 10,25 proc. akcji PKO BP. To była bardzo dobra inwestycja – za 128 mln akcji PKO BP bank BGK zapłacił 2,6 mld zł (po 20,5 zł za akcję). Dziś kurs zbliża się do 44 zł więc pakiet jest wart ponad 5,5 mld zł. Szkopuł w tym, że zgodnie z przepisami banki, w tym BGK, musi odpisywać od swoich kapitałów aktywa w postaci akcji spółek z sektora finansowego. Im wyższy jest kurs akcji PKO BP, tym większy odpis musi robić BGK.- Wzrost kursu akcji o 1 zł przekłada się na obniżenie wskaźnika adekwatności kapitałowej o mniej więcej 0,5 punktu procentowego – mówi Tomasz Mirończuk, prezes BGK.Czyli koło sie zamyka brak pieniedzy na biezace kredytowanie

~dan 2010-12-21

Jak ja napiszę rządowi, na druku PIT, że zarobiłem 1.000, a w rzeczywistości zarobiłem 2.000, to z miejsca staję sie przestępcą. Jak babcia nie nabije 0,04 PLN na kasę fiskalną, czym narazi na uszczuplenie należność z tytułu VAT na kwotę niepoliczalną, to kryminał. Jak premier, rząd i 560 d****w robi w balona 38 milionowy naród, to jest cacy i OK. Kłamią w żywe oczy. Ludzie, kiedy wy się opamiętacie??? 14.000.000 baranów z 30.000.000 uprawnionych idzie głosować, co legalizuje władzę i głupotę pozostałych.

~PO kolejny raz minęła się z prawdą 2010-12-20

do kazel: masz rację, w listopadzie przed wyborami samorządowymi Cezary Cezary mówił, że obwodnica lublina jednak będzie budowana, a tu teraz taki klops. ale co ludzie zagłosowali na kandydatów PO, to ich

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.