mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rząd wycofuje się z bezpłatnych obwodnic

Rząd wycofuje się z bezpłatnych obwodnic

Rządowe obietnice o bezpłatnych autostradowych obwodnicach miast okazały się nieprawdziwe. Bezpłatne będą tylko niektóre - i tylko w ruchu lokalnym. - Zwalniamy z poboru opłat pojazdy osobowe, które włączają się do ruchu i korzystają z obwodnicy w ruchu aglomeracyjnym - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Rząd wycofuje się z bezpłatnych obwodnic

Jeszcze w listopadzie - tuz przed wyborami samorządowymi - premier Donald Tusk zapewniał we Wrocławiu: "Odcinki autostradowych obwodnic, które dotyczą takich miast jak Wrocław, nie będą płatne". Teraz resort infrastruktury chce dodatkowo wpłatami zasilić Krajowy Fundusz Drogowy, a pieniądze przeznaczyć na budowę nowych odcinków dróg.

Mimo, że Wrocław niebawem będzie miał autostradową obwodnicę - autostrada A8, to ulicami miasta nadal będą tranzytem przejeżdżać tysiące TIR-ów. Dlatego nowa obwodnica nie rozładuje korków - alarmują wrocławscy urzędnicy. - Już z góry wiadomo, że 60 procent podróżujących będzie wybierało bezpłatny przejazd przez miasto, a nie płatną obwodnicę. Natomiast nasz ruch lokalny musiałby wyjść na obwodnicę. To po prostu czysty absurd – powiedział TVN24 rzecznik prasowy wrocławskiego magistratu Paweł Czuma.

Jednak problem dotyczy nie tylko stolicy Dolnego Śląska. Podobne będą miały też Łódź, Gliwice, Kraków, a nawet Warszawa. Na obwodnicach miast liczących ponad 600 tysięcy ludzi zwolnione z opłat mają być tylko samochody osobowe i motocykle ich mieszkańców. Samochody przybyszów z innych miast, na przykład dojeżdżających do pracy spod metropolii, za przejazd taka obwodnicą będą musiały zapłacić.

Pozostaje jeszcze kwestia miast mniejszych niż 600 tysięcy mieszkańców. Na swoje obwodnice czekają przecież mieszkańcy Torunia, Włocławka, Częstochowy czy Rzeszowa. Według aktualnego tekstu projektu rozporządzenia ministra infrastruktury w ich przypadkach nie będzie nawet częściowego zwolnienia z opłat.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~w 2011-01-28

ten czuma bredzi. ciezarowki maja przejazd w ramach winiety po wszystkich drogach platnych w PL.

~kłamstwo trzeba karać! 2011-01-14

p.premierze i prezydencie, kłamstwo jest karalne, nie wiecie o tym, jest na to paragraf.

~NiePolityk 2011-01-13

Daliście się wciągnąć w politykę, namawiam (może naiwnie) do rzeczowych argumentów. Szanowni Decydenci, po co mieszkańcom miast bezpłatny przejazd obwodnicą (oni wjadą na nią 2 razy w roku jadąc na wakacje). Darmowy przejazd potrzbny jest dla wszystkich, którzy codziennie dojeżdżają po kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów do pracy, to oni powinni trzymać się z daleka ulic i dróg lokalnych (by odciążyć je dla mieszkańców tych miast jadących po bułki do sklepu). Stawiam merytoryczne pytanie, dlaczego tak ma być?, jaka logika skłoniła do takich propozycji? co będzie z samochodami służbowymi (liczy się mmiejsce rejestracji czy miejsce zameldowania kierowcy)? I ostatnie pytanie: czy to nie bedzie za dużo kosztowało? (mnóstwo rogatek, systemów opłat, weryfikacji, karania,...)

hjokiel 2011-01-13

Niestety, nasze prawo nie jest budowane na zasadzie logiki, ciągłości, doświadczenia, służenia społeczeństwu. Liczy się, co powiedział premier, "tu i teraz". Ponieważ mamy permanentny deficyt w budżecie więc cały wysiłek rządzących skupia się na tym gdzie by tu jeszcze "zarobić", kogo "wycyckać". Wiadomo, najłatwiej kierowcę. Stać go na samochód, stać więc pewnie i na drogie paliwo, i na jazdę po nieco lepszej drodze. Nic się nie zmieniło od wieków, króluje zabór rosyjski: korupcja, prywata, obywatel dla państwa to wróg (i vice versa), a urzędnik bogiem. Smutne to w obliczu normalności tuż za granicami Polski.

~toja 2011-01-13

Zgadzam się w 100% z" kierowcą". Kraj jest zarządzany byle jak, i to niezależnie od tego kto rządzi. W gruncie rzeczy rządzą wciąż ci sami ludzie. Wszyscy oni wywodzą się z naszych "elit politycznych", których zasadniczym celem nie jest jakość zarządzania krajem i dobro Polski jak to ciągle kłapią na lewo i prawo ale robienie wbrew przeciwnikowi politycznemu, nawet jeśli w danej sprawie ma on zdanie takie samo. Zastanawiające jest , że po 1945r kiedy Polska powstawał z ruin wojennych zdołano stworzyć linie kolejowe, zelektryfikować kraj itd. Do 1989 minęly 44 lata. Od 1989 do 2011 minęły 22 lata, a więc połowa tego okresu co od zakończenia wojny do powstania wolnej Polski. I wychodzi na to, że przez te 22 lata nie zdołano nic rozwinąć z tego co przez poprzednie 44 lata zbudowano. Udaje sie jedynie wszystko rozpieprzać. Kolej jest najlepszym tego przykladem. Teraz zbudowane zostaną płatne i nieużywane przez większość Polaków autostrady i rozpieoprzona cała pozostała sieć dróg, które nie będą remontowane, bo po co skoro są autostrady - które z racji za wysokich cen za przejazd nijak na siebie nie zarobią. Jedynie kabzy nabiją panowie prezesi. Chwała wszystkim rządom,a wała obywatelom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando