mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Rząd zrezygnuje z viaTOLL?

Rząd zrezygnuje z viaTOLL?

W ostatnich latach na system viaTOLL wydano ponad miliard złotych, a już niebawem może sie okazać, że nowy rząd zadecyduje o jego rozbiórce i wdrożeniu całkowicie nowego systemu.

Rząd zrezygnuje z viaTOLL?
Wdrożenie w Polsce systemu opłat drogowych viaTOLL pochłonęło nawet 1,3 miliarda złotych. Firma Kapsch Telematic, która zajmuje się zarządzaniem całym systemem ma podpisany kontrakt do 2018 roku. W kuluarach mówi się, że resort infrastruktury poszukuje nowych rozwiązań dla elektronicznego poboru opłat, a więc prawdopodobnie nie przedłuży kontraktu i porzuci dotychczasowe rozwiązanie.

Resort Infrastruktury i Budownictwa jest zainteresowany wdrożeniem rozwiązania opartego o system satelitarny, który jest wykorzystywany np. na Węgrzech. Podczas rozmowy w programie #dziejesienazywo Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services odniósł się do tych informacji, tłumacząc że system satelitarny nie sprawdzi się bez rozbudowanej struktury naziemnej, która będzie wymagała kolejnych inwestycji, a jego rola kontrolna, np. do śledzenia pojazdów które w nieuprawniony sposób korzystają z dróg samorządowych, nie spełni się. Według specjalistów ten system jest uważany za jeden z najmniej szczelnych w Europie.

Przedstawiciel firmy Kapsch nie widzi uzasadnienia dla rozbiórki ponad 700 bramek systemu viaTOLL oraz innych elementów, tym bardziej że mogą służyć np. Krajowemu Systemowi Zarządzania ruchem. Dodatkowo na obronę dotychczasowego rozwiązania poinformował, że viaTOLL zebrał już ponad 6 mld zł, a więc sprawdził się od strony technicznej i ekonomicznej.
Tematy w artykule: viaToll

Podobne wiadomości:

Ile zarabia i gdzie obowiązuje ViaTOLL?

Ile zarabia i gdzie obowiązuje ViaTOLL?

Polskie drogi 2016-06-22

Nowe drogi krajowe w systemie viaTOLL

Nowe drogi krajowe w systemie viaTOLL

Polskie drogi 2015-07-01

Komentuj:

~L. 2016-04-30

"a więc sprawdził się od strony technicznej i ekonomicznej" dla firmy Kapsch i budżetu na pewno się sprawdził - dla kierowców i społeczeństwa na pewno NIE!

~olek 2016-04-29

Jest jeden system znacznie tańszy i zdecydowanie sprawniejszy. Nazywa sie WINIETY. Ale to odkryją dopiero następne rządy. W końcu z czegoś trzeba żyć :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.