mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S11 - pierwsza ekspresowa w Wielkopolsce

S11 - pierwsza ekspresowa w Wielkopolsce

Modernizacja "jedenastki" między Poznaniem i Kórnikiem to po budowie autostrady A2 najważniejsza realizowana inwestycja w Wielkopolsce. Na odcinku 14 kilometrów ma powstać dwujezdniowa droga ekspresowa S11. Odnowionych zostanie także około 150 km jezdni. Budżet na tegoroczne zadania inwestycyjne wynosi 750 mln zł z czego połowę pochłonęła budowa A2.

S11 - pierwsza ekspresowa w Wielkopolsce

Ekspresowa S11 Poznań-Kórnik powstanie na etapami. Do końca tego roku gotowe mają być dwa 2,5-kilometrowe odcinki poszerzonych i wzmocnionych jezdni. Pierwszy między granicą Poznania w Krzesinach a Koninkiem, drugi za wiaduktem w Gądkach, od Robakowa/Borówca do Skrzynek. Wykonawcy ("Skanska", oddział poznański i "Strada" z Palędzia) w tym roku nie podejmą najtrudniejszych fragmentów budowy - dwupoziomowych węzłów na skrzyżowaniach w Koninku oraz przed i za wiaduktem w Gądkach. Powstanie jedynie kładka dla pieszych w Jaryszkach-Krzesinkach oraz drogi współpracujące na odcinkach Jaryszki-Koninko i Koninko-Gądki. Jeszcze tej jesieni na być ogłoszony przetarg na wykonanie drugiego odcinka S11 od Skrzynek do Kórnika, tak by prace mogły się rozpocząć zimą.

"Największym problemem tej budowy są wlokące się wykupy gruntów - przyznaje Marek Bereżecki, z-ca dyr. oddziału poznańskiego GDDKiA. Aby poszerzyć pas drogowy, trzeba uszczuplić ponad sto działek, których właściciele drożą się i zwlekają ze sprzedażą. To sprawia, że wykonawcy pracują tam, gdzie mogą, a nie tam, gdzie wymagałby tego harmonogram. Nie ma jednego pozwolenia na budowę, trzeba występować o szczątkowe pozwolenia, na drobne fragmenty zadań."

Według długofalowych planów S11 od węzła Krzesiny, na skrzyżowaniu z A2, do końca obwodnicy Kórnika ma być gotowa do końca przyszłego roku. To jednak zależeć będzie od kwot pieniędzy przyznanych na przyszłoroczne zadania (co ma się rozstrzygnąć po uchwaleniu budżetu państwa, zapewne w lutym 2007 roku).

Inne poważniejsze tegoroczne zadania na wielkopolskich drogach krajowych to:

  • 20 km odnowy drogi nr 25 Konin - Kalisz (zadanie już zakończono),
  • 12,2 km modernizowanej nawierzchni na drodze 22 Podgaje-Lędyczek,
  • 7,9 km nowej nawierzchni na drodze 92 Słupca-Golina (prace dobiegają końca),
  • 10 km wzmocnionej nawierzchni na starej "dwójce" między Paprotnią i Kościelcem,
  • 12 km renowacji nawierzchni na "dwójce od Kłodawy do granicy z województwem łódzkim,
  • 8 km wzmocnionej nawierzchni na jezdni północnej dwujezdniowej drogi 92 między Starczanowem i Podstolicami.

Ponadto modernizowane są lub będą skrzyżowania na drogach: 11 i 39 w Baranowie pod Kępnem, na drodze 25 Kalisz-Ostrów w miejscowościach Czekanów i Biskupice, 5 i 312 w Czaczu między Kościanem i Śmiglem. Prace rozpoczęły się w połowie sierpnia.

Przeczytaj także:

'S 11 na 2011' (2006-08-08)

Witamy nowe kilometry A2! (2006-07-26)

Starczy ledwie na 'plastry' (2006-06-08)

Inwestycje drogowe w rejonie Poznania (2006-04-11)

 

 

 

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

~obserwator 2012-06-13

No i powstała. Bueheheheeee.

~~Bonus 2006-10-31

No tak. Też fakt...

~antoni 2006-10-09

Tytuł artykułu to "skrót myślowy". Od 2002 roku drogą ekspresową (choć tylko ok. 5km i jednojezdniową)jest S5, obwodnica Śmigla w ciągu DK5.

~~Bonus 2006-08-23

Eeech nie dali mi dokończyć;) Ważne, że będą już niedługo takie udogodnienia. A w ogóle, to nawet te 14km drogi ekspresowej, choć niewiele, to i tak dużo, jak na nasze warunki, hihi.

~~Bonus 2006-08-23

O tej budowie już pisali ale, zdaje się, w serwisie "autostrady". I bardzo dobrze. W Wielkopolsce też będzie więcej ekspresówek w najbliższym czasie, niezbyt wielkim kosztem. Ta droga zresztą od początku powinna była być w planach do przebudowy na ekspresówkę w pierwszym rzucie:). To część wielkiej S-11 i jeden z ważniejszych odcinków dróg pod Poznaniem. Wg "autostrad" ma być gotowa już w październiku 2007. Szkoda tylko, iż te wykupy tak się guzdrają. To m.in. przez te cholerne ustawy. W przypadku autostrady, np A-2, taki proces budowy byłby nie do pomyślenia- tam muszą mieć wykupione te 60-80%, żeby mysleć o pozwoleniu na budowę. Ta sytuacja jest w ogóle specyficzna dla obecnych budów szybkich dróg w Polsce ale chyba dlatego, że tu dwujezdniówka już istnieje i chodzi przede wszystkim o jej poszerzenie bądź wykup działki pod budowę węzła.Cieszy to,że jednak robią już teraz np kładkę dla pieszych,poszerzone odcinki tam gdzie mogą, no i te drogi współpracujące

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando