mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S14 ? zachodnia obwodnica Łodzi

S14 ? zachodnia obwodnica Łodzi

Ponad 40 km zachodnia obwodnica Łodzi – droga ekspresowa S14 to kluczowa inwestycja. Budowa drogi ma być realizowana w latach 2009-2013, jednak najpierw trzeba wybrać wariant przebiegu trasy. W związku z tym rozpoczęły się konsultacje w sprawie lokalizacji drogi.

S14 ? zachodnia obwodnica Łodzi
15 lipca bieżącego roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego miało miejsce spotkanie, w którym udział wzięli samorządowcy, projektanci drogi i przedstawiciele Generalne Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem spotkania był projekt przebiegu drogi ekspresowej S14.

Firma projektowa (warszawski Transprojekt) zaprezentowała studium techniczno - ekonomiczno - środowiskowe przebiegu trasy na odcinku Emilia – Łódź – Pabianice. Zgodnie z obowiązującą procedurą przedstawiono dwa warianty przebiegu drogi ekspresowej. Pierwszy biegnący wzdłuż terenów zarezerwowanych na ten cel w planach zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin. Drugi różniący się przede wszystkim włączeniem do drogi krajowej i autostrady w rejonie Emilii oraz większym przesunięciem w kierunku Łodzi jednego z odcinków S14.

Nowa droga ekspresowa będzie dużym odciążeniem dla mieszkańców Łodzi oraz dla przejeżdżających przez miasto tranzytem. To też kluczowa inwestycja dla Pabianic, Konstantynowa czy Aleksandrowa. Tym bardziej, że korytarze dla S14 w tych gminach są zabezpieczone od lat. Aktualnie ważne jest jednak tempo prac nad przyjęciem koncepcji budowy drogi. Władze gmin, przez które będzie biec droga S14, powinny wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant przebiegu trasy w ciągu najbliższych tygodni. Rekomendacje i uwagi samorządowców oraz przedstawicieli instytucji zainteresowanych budową będą zbierane przez łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do 4 sierpnia. Następnie zostaną opublikowane na stronie internetowej GDDKiA i rozpoczną się rozmowy projektantów z poszczególnymi samorządami.

Droga ekspresowa S14 (zachodnia obwodnica Łodzi) będzie łączyć krajową jedynkę z planowaną trasą S8. W sumie będzie miała ponad 40 km długości. Jej łódzki odcinek, łączący Emilię z obwodnicą Pabianic, ma 28 km. Budowa zachodniej obwodnicy aglomeracji łódzkiej jest przewidziana na lata 2009-2013. Wybudowanie kilometra takiej drogi będzie kosztować około 5 mln euro.

Podobne wiadomości:

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~PRZECIWNIK 2010-01-25

Wy tak pięknie mówicie, że potrzebna, ale jak by przechodziła 0.5 km od waszego domu tak, jak moim przypadku to każdy z was by płakał!! Dlaczego nie robią tej drogi poza granicami miasta gdzie są same pola/łąki tylko przez osiedla domków Kochanówka, Zimna woda, sokołów, Zielony Romanów???

~ja 2008-10-22

nie ma mowy o żadnej S14!!!!!!!!!!!!!!

~dhomin 2008-07-26

do gośc..u nas nie ma wojewódzkiej ale jest krajowa a pozatym moja jak to nazwałeś ,,wieś'' juz wktórce będzie miała najwieksza elektrownię cieplna na świecie!!:)(jak wybuduja jedenasty blok którego budowa juz trwa):)

~stasu 2008-07-18

jak to po co bym mógł sobie kółeczko (a w sumie to koło bo bedzie tego ze 150km) wokół łodzi zrobić :) s 14 bedzie na tym samym węźle w Emilii bo na razie jest tam wykorzystywany tylko jeden wiadukt

~gość 2008-07-18

dhomin: jak to po co? Lodz to wielkie, rozwijajace sie ostatnio bardzo dynamicznie miasto. A twoja wiocha? przechodzi przez nia chociaz jakas DK? ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy
Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy
Brytyjski producent wprowadza na rynek odświeżoną wersję modelu Sport. Przy tej okazji inżynierowie wzięli na warsztat najmocniejszą wersję oznaczoną logo SVR.