mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S1 do lotniska w Pyrzowicach

S1 do lotniska w Pyrzowicach

Dzisiaj minister transportu Jerzy Polaczek otworzył drogę ekspresową S-1 łączącą Pyrzowice oraz Podwarpie. Droga ta znacząco skróci i ułatwi dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice, co ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się lotniska. Z roku na rok z jego usług korzysta coraz więcej osób. Budowa około 12,5 km drogi pochłonęła 200 mln zł.

S1 do lotniska w Pyrzowicach

Budowa ekspresowej trasy do lotniska w Pyrzowicach rozpoczęła się jeszcze w 2000 r. Inwestycja opóźniana była licznym protestami lokalnej społeczności przez co trwała kilka lat. Pierwszy etap - budowa węzła łączącego drogę S1 z trasą Katowice-Warszawa oraz 2 km trasy w Podwarpiu (łącznie 3 km odcinka) zakończył się w ubiegłym roku.

Komisja Europejska wobec niedotrzymywania harmonogramów prac rozważała odebranie Polsce przyznanych na te inwestycję w ramach programu Phare, 15 mln euro dotacji na I etap inwestycji.

Nie dotrzymano także terminu budowy II etapu przewidzianego na 2005 rok. Unia Europejska zgodziła się jednak na wyznaczenie kolejnego terminu do końca 2006 r. Drugi etap inwestycji finansowany był w całości ze środków krajowych. Na budowę pozostałych 9,5 km drogi ekspresowej przeznaczono 136 mln zł .

W wyniku inwestycji powstała dwujezdniowa droga ekspresowa do wybudowanego węzła komunikacyjnego. Odcinek ten ma zapewnić połączenie autostrady A1 północ-południe z będącymi w realizacji odcinkami dróg ekspresowych S 1 BielskoBiała - Cieszyn i S 69 Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń oraz połączenie z siecią dróg województwa śląskiego z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

Port Lotniczy w Pyrzowicach znajduje się około 30 km na północ od Katowic. Początkowo zakładano, że będzie obsługiwał tereny Śląska i ościennych województw. Z czasem jednak okazało się, że korzystają z niego pasażerowie z całej południowej Polski, a nawet z Czech i Słowacji. Lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej Śląska.

To właśnie powstanie nowej drogi dojazdowej jest jednym z głównych czynników umożliwiających dalszy rozwój lotniska a rozpoczęta budowa nowego terminalu, pozwoli na odprawię 3,5 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj także:

S-1 z kłopotami (2006-08-01)

S1 pod kontrolą (2006-05-16)

Droga do lotniska nadal z dotacją (2006-12-22)

Za cztery lata pojedziemy A1 (2006-05-11)

Lotnisko, tunel, drogi... (2006-10-30)

Nowa trasa na lotnisko w Jasionce (2006-10-23)


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie - będą utrudnienia

A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie - będą...

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~WS 2006-11-21

bardzo fajne zdjęcie tej mapy... KASZANA......;-)))

~katowiczanin 2006-11-20

powiem krótko - nareszcie!!! ciekawe za ile się teraz zajedzie z centrum katowic na lotnisko?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport