mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S1 do lotniska w Pyrzowicach

S1 do lotniska w Pyrzowicach

Dzisiaj minister transportu Jerzy Polaczek otworzył drogę ekspresową S-1 łączącą Pyrzowice oraz Podwarpie. Droga ta znacząco skróci i ułatwi dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice, co ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się lotniska. Z roku na rok z jego usług korzysta coraz więcej osób. Budowa około 12,5 km drogi pochłonęła 200 mln zł.

S1 do lotniska w Pyrzowicach

Budowa ekspresowej trasy do lotniska w Pyrzowicach rozpoczęła się jeszcze w 2000 r. Inwestycja opóźniana była licznym protestami lokalnej społeczności przez co trwała kilka lat. Pierwszy etap - budowa węzła łączącego drogę S1 z trasą Katowice-Warszawa oraz 2 km trasy w Podwarpiu (łącznie 3 km odcinka) zakończył się w ubiegłym roku.

Komisja Europejska wobec niedotrzymywania harmonogramów prac rozważała odebranie Polsce przyznanych na te inwestycję w ramach programu Phare, 15 mln euro dotacji na I etap inwestycji.

Nie dotrzymano także terminu budowy II etapu przewidzianego na 2005 rok. Unia Europejska zgodziła się jednak na wyznaczenie kolejnego terminu do końca 2006 r. Drugi etap inwestycji finansowany był w całości ze środków krajowych. Na budowę pozostałych 9,5 km drogi ekspresowej przeznaczono 136 mln zł .

W wyniku inwestycji powstała dwujezdniowa droga ekspresowa do wybudowanego węzła komunikacyjnego. Odcinek ten ma zapewnić połączenie autostrady A1 północ-południe z będącymi w realizacji odcinkami dróg ekspresowych S 1 BielskoBiała - Cieszyn i S 69 Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń oraz połączenie z siecią dróg województwa śląskiego z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

Port Lotniczy w Pyrzowicach znajduje się około 30 km na północ od Katowic. Początkowo zakładano, że będzie obsługiwał tereny Śląska i ościennych województw. Z czasem jednak okazało się, że korzystają z niego pasażerowie z całej południowej Polski, a nawet z Czech i Słowacji. Lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej Śląska.

To właśnie powstanie nowej drogi dojazdowej jest jednym z głównych czynników umożliwiających dalszy rozwój lotniska a rozpoczęta budowa nowego terminalu, pozwoli na odprawię 3,5 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj także:

S-1 z kłopotami (2006-08-01)

S1 pod kontrolą (2006-05-16)

Droga do lotniska nadal z dotacją (2006-12-22)

Za cztery lata pojedziemy A1 (2006-05-11)

Lotnisko, tunel, drogi... (2006-10-30)

Nowa trasa na lotnisko w Jasionce (2006-10-23)


Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

~WS 2006-11-21

bardzo fajne zdjęcie tej mapy... KASZANA......;-)))

~katowiczanin 2006-11-20

powiem krótko - nareszcie!!! ciekawe za ile się teraz zajedzie z centrum katowic na lotnisko?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.