Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S1 pod kontrolą

S1 pod kontrolą

Informacja o stanie robót przy budowie drogi ekspresowej S1 z Pyrzowic do Podwarpia była jednym z punktów posiedzenia Regionalnego Komitetu Monitorującego Programy Phare SSG. Trasa S1 ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się lotniska. Z roku na rok z jego usług korzysta coraz więcej osób.

W 1993 roku lotnisko obsłużyło 2700 osób, podczas gdy obecnie jest to już ponad 1,5 mln pasażerów . Po oddaniu następnego terminalu, co planowane jest w połowie przyszłego roku, lotnisko będzie mogło odprawiać 3,5 miliona osób rocznie. Aby tak się stało zbudowanie dobrej drogi dojazdowej jest sprawą priorytetową. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przypomniał, że droga ma zostać oddana do użytku w grudniu tego roku.

Na długości 9,5 kilometra jezdni stawiane są wiadukty, most nad rzeką Czarną Przemszą oraz prowadzone są prace związane z infrastrukturą oświetleniową i kanalizacyjną. Na czerwiec planowane są prace bitumiczne. Roboty prowadzone są tak, aby w przyszłości można było dokończyć drugą nitkę trasy. Projekt drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Pyrzowice jest realizowany w ramach Programu Phare Spójność Społeczna i Gospodarcza. Obejmuje dwa etapy.

Pierwszy etap - budowa węzła łączącego drogę S1 z trasą Katowice-Warszawa oraz 2 kilometry trasy w Podwarpiu już się zakończył. Koszt budowy wyniósł 15 mln euro i był finansowany w całości z funduszy unijnych. Drugi etap projektu realizuje firma Strabag, a koszt budowy wyniesie 136 mln złotych. W przyszłości ten 9,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 ma połączyć autostradę A1 północ – południe z będącymi w realizacji odcinkami dróg.

Przeczytaj także:

Droga do lotniska nadal z dotacją (2005-12-22)

Ekspresowa trasa Skoczów - Cieszyn (2005-10-05)

 

 

Tematy w artykule: drogi ekspresowe slaskie S1

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie - będą utrudnienia

A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie - będą...

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~czaskon 2006-05-24

czakson tez sei zgadza

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla wycofuje Model X 60D
Tesla wycofuje Model X 60D
Po kilku miesiącach od premiery Tesla wycofuje najtańszą wersję crossovera. Model X 60D nie jest już dostępny w cenniku, a tym samym cena podstawowego modelu wzrosła o 10 tys. dolarów.