mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S1 pod kontrolą

S1 pod kontrolą

Informacja o stanie robót przy budowie drogi ekspresowej S1 z Pyrzowic do Podwarpia była jednym z punktów posiedzenia Regionalnego Komitetu Monitorującego Programy Phare SSG. Trasa S1 ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się lotniska. Z roku na rok z jego usług korzysta coraz więcej osób.

W 1993 roku lotnisko obsłużyło 2700 osób, podczas gdy obecnie jest to już ponad 1,5 mln pasażerów . Po oddaniu następnego terminalu, co planowane jest w połowie przyszłego roku, lotnisko będzie mogło odprawiać 3,5 miliona osób rocznie. Aby tak się stało zbudowanie dobrej drogi dojazdowej jest sprawą priorytetową. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przypomniał, że droga ma zostać oddana do użytku w grudniu tego roku.

Na długości 9,5 kilometra jezdni stawiane są wiadukty, most nad rzeką Czarną Przemszą oraz prowadzone są prace związane z infrastrukturą oświetleniową i kanalizacyjną. Na czerwiec planowane są prace bitumiczne. Roboty prowadzone są tak, aby w przyszłości można było dokończyć drugą nitkę trasy. Projekt drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Pyrzowice jest realizowany w ramach Programu Phare Spójność Społeczna i Gospodarcza. Obejmuje dwa etapy.

Pierwszy etap - budowa węzła łączącego drogę S1 z trasą Katowice-Warszawa oraz 2 kilometry trasy w Podwarpiu już się zakończył. Koszt budowy wyniósł 15 mln euro i był finansowany w całości z funduszy unijnych. Drugi etap projektu realizuje firma Strabag, a koszt budowy wyniesie 136 mln złotych. W przyszłości ten 9,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 ma połączyć autostradę A1 północ – południe z będącymi w realizacji odcinkami dróg.

Przeczytaj także:

Droga do lotniska nadal z dotacją (2005-12-22)

Ekspresowa trasa Skoczów - Cieszyn (2005-10-05)

 

 

Tematy w artykule: drogi ekspresowe slaskie S1

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~czaskon 2006-05-24

czakson tez sei zgadza

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.