mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S1 pod kontrolą

S1 pod kontrolą

Informacja o stanie robót przy budowie drogi ekspresowej S1 z Pyrzowic do Podwarpia była jednym z punktów posiedzenia Regionalnego Komitetu Monitorującego Programy Phare SSG. Trasa S1 ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się lotniska. Z roku na rok z jego usług korzysta coraz więcej osób.

W 1993 roku lotnisko obsłużyło 2700 osób, podczas gdy obecnie jest to już ponad 1,5 mln pasażerów . Po oddaniu następnego terminalu, co planowane jest w połowie przyszłego roku, lotnisko będzie mogło odprawiać 3,5 miliona osób rocznie. Aby tak się stało zbudowanie dobrej drogi dojazdowej jest sprawą priorytetową. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przypomniał, że droga ma zostać oddana do użytku w grudniu tego roku.

Na długości 9,5 kilometra jezdni stawiane są wiadukty, most nad rzeką Czarną Przemszą oraz prowadzone są prace związane z infrastrukturą oświetleniową i kanalizacyjną. Na czerwiec planowane są prace bitumiczne. Roboty prowadzone są tak, aby w przyszłości można było dokończyć drugą nitkę trasy. Projekt drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Pyrzowice jest realizowany w ramach Programu Phare Spójność Społeczna i Gospodarcza. Obejmuje dwa etapy.

Pierwszy etap - budowa węzła łączącego drogę S1 z trasą Katowice-Warszawa oraz 2 kilometry trasy w Podwarpiu już się zakończył. Koszt budowy wyniósł 15 mln euro i był finansowany w całości z funduszy unijnych. Drugi etap projektu realizuje firma Strabag, a koszt budowy wyniesie 136 mln złotych. W przyszłości ten 9,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 ma połączyć autostradę A1 północ – południe z będącymi w realizacji odcinkami dróg.

Przeczytaj także:

Droga do lotniska nadal z dotacją (2005-12-22)

Ekspresowa trasa Skoczów - Cieszyn (2005-10-05)

 

 

Tematy w artykule: drogi ekspresowe slaskie S1

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~czaskon 2006-05-24

czakson tez sei zgadza

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.