mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S5 - jest zgoda na realizację inwestycji

S5 - jest zgoda na realizację inwestycji

Wojewoda Dolnośląski udzielił zezwolenia Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad na realizację dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S5: Korzeńsko/ gr. województwa - Wrocław/ AOW w. Północ. Szacowany koszt dolnośląskiej części inwestycji wyniesie ponad 2,5  miliarda zł.

S5 - jest zgoda na realizację inwestycji
Inwestycja została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Jej realizacja przewidziana jest po 2013 roku. Przedsięwzięcie to znajduje się również na rezerwowej liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013.
Głównym celem inwestycji jest budowa szybkiego i sprawnego połączenia pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Ekspresowa S5 będzie alternatywą dla istniejącej drogi krajowej nr 5. Realizacja trasy wprowadzi istotne ułatwienie międzynarodowego transportu drogowego, zapewnienie połączenia drogowego  o wysokim stopniu bezpieczeństwa i  komforcie ruchu oraz zmniejszenie oddziaływania infrastruktury drogowej na środowisko.

Dzięki budowie S5 nastąpi skomunikowanie autostrady A2 z autostradą A4, rozwijając tym samym sieć nowoczesnych połączeń drogowych w kraju.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~warszawiak 2012-06-21

@lalek: Nie istnieje dwupasmowy odcinek Piotrków-Pyrzowice, tylko Piotrków-Częstochowa-Katowice. Obecna DK1 ma być przebudowana na autostradę A1 tylko na odcinku Piotrków-Częstochowa. Od Częstochowy A1 ma być do Pyrzowic zbudowana po całkowicie nowym śladzie i ten odcinek jest najbardziej palący do zbudowania "na wczoraj". Oczywiście najlepiej byłoby skończyć cały odcinek Pyrzowice-Piotrków od razu, tylko niestety wcześniejsze doświadzenia wskazują, że jest to nierealne, dlatego tylko o przebudowie odcinka Częstochowa (a nie Pyrzowice)-Piotrków, pisałem, że może trochę poczekać (ale tylko trochę, chociaż także wolałbym od razu). A na tym akurat odcinku korków nie ma lub jest ich niewiele. Po wjeździe do Częstochowy wszystko się oczywiście zmienia (korki, zatory itp).

~lalek 2012-06-21

Warszawiak piszesz o autostradzie A-1 na odcinku Piotrków-Pyrzowice, jako o koniecznej inwestycji, ale w nieco dalszej perspektywie. Moim zdaniem w skali kraju to jest zasadnicza droga. Łączy ona największą aglomerację w kraju - śląską z Warszawą, Łodzią i Trójmiastem. To prawda że droga jest dwupasmowa, ale ze względu na obecność kolizyjnych skrzyżowań, na drodze tej powstają często okropne korki. Jeśli trasę tą przebuduje się do standardu autostrady, przyniesie ona najszybszy zwrot poniesionych nakładów i oczywiście ogromnie skróci czas przejazdu przez środek Polski w kierunku północ - południe

~kierowca 2012-06-20

Czy w tym kraju nie możnaby ułożyć planu budowy dróg wg natężenia ruchu i realizować je kolejno od tych odcinków gdzie natężenie jest największe a istniejący stan jest niewydolny ? Gdyby plan zależał od obiektywnych czynników łatwiej byłoby zaakceptować inwestycje w innym rejonie. A tak - który działacz wyszarpie tam generalnie coś zrobią. Wg mnie dzielenie też inwestycji na małe odcinki nie ma już sensu (np żeby zrobić S5 Wr - Trzebnica, Pń - Stęszew - budowa rozwlecze się na 20 lat a koszty będą znacznie większe niż zrobienie tego całego odcinka za jednym zamachem jak np S8 Wrocław- Łódź.

~gregen 2012-06-20

Masz rację astrolog. Małe sprostowania: światła na dk5 ustawione są w miejscowości Kryniczno, GDDKiA cały czas twierdzi, że są dobrze ustawione. Grupki lokalnych aktywistów co jakiś czas powodują awarię świateł co powoduje rozładowanie ruchu... co jest chyba "błędem matrixa" :). Jeżeli chodzi o inwestycję na DK7, żeczywiście od strony SŁOMNIK tworzą się gigantyczne korki. Do meritum: Myślę że wszystko rozbije się niestety o kasę, która na modernizację dróg się skończą. Już w tej chwili przygotowana (na etapie przetargu) jest część wschodniej obwodnicy krakowa... łącznie chyba 7km z mostami przez wisłę (suma koło 900 mln pln) i niestety leżą, dalej przygotowana jest na etapie przetargu zachodnia obwodnica Radomia i ze względu na kasę leży... Sumując to, że zostało wydane pozwolenie na inwestycje jest raczej zagraniem taktycznym GDDKiA powodującym zamknięcie dyskusji o przebiegu S5 - a tam dyskusji było dużo... protestów też było dużo :)

~warszawiak 2012-06-20

@astrolog: Czy po dokończeniu obecnych inwestycji na A4 i A1 (a także A2 /całkowite ukończenie odcinków A i C, a nie tylko ich "przejezdnosć"/ i tzw S2) nie ma już palących autostradowych priorytetów? Nie do końca. Najwyższy czas zrobić z autostradami porządek. Dokończyć w całości przebudowę naprawdę niewielkiego odcinka A6 od Kijewa do Rzęśnicy (z wymienionymi węzłami oczywiście), przebudować płd nitkę A18 i wreszcie inwestycja najdroższa, ale bardzo potrzebna: naturalne przedłużenie A2 (tzw S2) od węzła Puławska do węzła Lubelska i dalej wybudowanie A2 do Choszczówki (początku obecnie budowanej autostradowej obwodnicy Mińska Maz.). Wspomnę też o wybudowaniu brakujących pasów awaryjnych w woj. dolnośląskim na A4 i krótkim odcinku A18. Co by zostało? Odcinek A2 od węzła Ryczołek do granicy, który rzeczywiście może poczekać, no i A1 na odcinku Piotrków-Pyrzowice. Apropo tego ostatniego: tu w pierwszej kolejności jest bardzo potrzebny odcinek Pyrzowice-Rzęsawa (Częstochowa), oczywiście z kompletnym węzłem Rzęsawa; przebudowa odcinka DK1 na A1 Częstochowa-Piotrków również może trochę poczekać, po "gierkówce" na tym odcinku jako tako się jeździ, a wcześniejsze próby dowiodły, że usiłowanie budowy całego odcinka Pyrzowice-Piotrków, (a były próby wykonania nawet od razu odcinka A1 Pyrzowice-Stryków, włącznie z remontem istniejącego odcinka A1 Piotrków-Tuszyn) to porywanie się z motyką na słońce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.