mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S8 Jeżewo - Białystok za trzy lata

S8 Jeżewo - Białystok za trzy lata

Pierwsza na Podlasiu dwujezdniowa droga ekspresowa Jeżewo - Białystok ma być gotowa za 36 miesięcy. Budowa 24,5 kilometrowej trasy wyniesie 675 mln zł.

S8 Jeżewo - Białystok za trzy lata
Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali umowę na zaprojektowanie i zbudowanie 24,5 kilometrowego odcinka S8 z konsorcjum firm: Mota - Engil Polska S.A., Strabag sp. z o.o. oraz Transprojekt Gdańsk.
 

Inwestycja powstaje w ramach  sytemu "Projektuj i zbuduj". Oznacza to, że zwycięskie konsorcjum w pierwszym etapie musi przygotować szczegółową dokumentację techniczną oraz uzyskać pozwolenie na budowę. Ma na to dwanaście miesięcy. W drugim etapie, wykonawca ma w okresie 24 miesięcy zbudować 24,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej.  

Kontrakt na roboty budowlane jest wart  675 mln zł. Będzie finansowany w 85 procentach przez unijny Program Infrastruktura i Środowisko. Resztę dopłaci budżet państwa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg 2 lipca. Zwycięska oferta była o 25 mln zł niższa, niż oferty dwóch pozostałych oferentów. Protestów nie było.

S8 na odcinku Jeżewo-Białystok będzie miała taki sam standard jak obwodnica Wyszkowa -  dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu (po 3,5 metra szerokości) w każdą stronę, pasy awaryjne (2,5 metra każdy) i pas rozdzielający (4 m).
Droga ekspresowa  będzie przebiegać  w większości po śladzie istniejącej drogi krajowej, dobudowana jezdnia powstanie po stronie północnej.

Na realizowanym odcinku zbudowany będzie nowy most na Narwi, cztery węzły drogowe (Jeżewo, Rzędziany, Złotoria, Dzikie), droga dla autobusów i jezdnia dla ruchu lokalnego, ścieżka rowerowa oraz przejścia dla zwierząt. W rejonach  zabudowy mieszkaniowej przewidziana jest ochrona akustyczna.  Zamontowana zostanie również tablica zmiennej treści informująca o czasie oczekiwania na przejściach granicznych z Białorusią.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Audi A8 – pierwsze zdjęcie!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

aaa 2009-08-16

No masz rację ssh, ale nie ma się co dziwić (to już nie OT bo dotyczy wszystkich autostrad) że ludzie jak im źle chcą o tym mówić. A tak na marginesie, cieszymy się bo mamy wreszcie A4 do granicy. Może nie dotyczy to bezpośrednio mnie (jeżdżę głównie A2) ale to jakiś symbol.

~ssh 2009-08-15

@aaa OK, tylko to już wiadomo od jakiegoś czasu, a to nie jest artykuł o A18. Koniec OT i już.

~hmm 2009-08-14

jak to pierwsza ekspresowka na podlasiu?ktos niedoinformowany jest,,wczesniej to ma byc obwodnica zambrowa tez s8 a prace zaczymaja sie w pazdzierniku tego roku , i skoncza sie rok wczesniej niz jezewo bialystok,,, takze droga katrynka przewalanka droga nr8 ma byc expresowa a ta w budowie pelna para a koniec w nastepnym roku i , to wlasnie ta droga jest pierwsza , bo w budowie i najwczesniej bedzie oddana , wiec niepisac bzdur ze jezewo bstok bedzie pierwsza eska na podlasiu bo nie,,,, wychodz ze to 3ci fragment drogi ekspresowej na podlasiu

aaa 2009-08-14

ssh, mamy prawo pytać bo ktoś się do tej pory nie wywiązał z obowiązku i program budowy mamy opóźniony o wiele lat. Dlatego trzeba pytać, żeby urzędnicy którym wypłacamy pensje pracowali wydajniej i nie mieli za dużo komfortu ani spokoju, bo to urzędnikom jak widać z przykładu ostatnich 20 lat, bardzo nie służy. Wiem, że to nie jest wina obecnej ekipy (zaległości są dłuższe niż dwie ostatnie kadencje) i obecnych urzędników. Ale tak jak akcjonariusz ma prawo pytać zarząd spółki w obawie o własne pieniądze, tak i my musimy nonstop pytać urzędników, żeby zapobiec sytuacji jaka była lata temu. A im nie powinno to tak przeszkadzać, w końcu mamy nowe prawo i będzie im łatwiej. Jak to już wielokrotnie pisałem. Pal licho euro 2012, niech skończą to co zaczęli choćby na koniec 2012, ale niech będzie - ja będę zadowolony jeśli te drogi powstaną do końca 2012 i nie będę narzekał, że nie było ich w maju.

~ssh 2009-08-14

@jony A ja się pytam: czy to artykuł o A18? Coście się tak na tą A18 uwzięli, przetarg w toku i tyle. Koniec OT.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.