mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S8 blokuje budowę obwodnicy

S8 blokuje budowę obwodnicy

Bełchatów już od dawna walczył o budowę obwodnicy. Miasto chciało, aby planowana droga ekspresowa S8 przebiegała w jego pobliżu, a tym samym przejęła ruch pojazdów odbywający się teraz przez centrum Bełchatowa. Obecnie jednak przez brak postępów w sprawie S8, blokowana jest także budowa obejścia.

S8 blokuje budowę obwodnicy
Bełchatów zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem ilości samochodów przypadających na jednego mieszkańca (65 tys. mieszkańców) i leży przy ruchliwej trasie Warszawa – Wrocław. Do tej pory jednak nie udało się wybudować tak potrzebnej tutaj obwodnicy. Miasto wspólnie m.in. z Piotrkowem Trybunalskim, długo walczyło o to, by droga ekspresowa S8 przebiegała przez te miasta, czyli zgodnie ze swoim pierwotnym korytarzem zapisanym w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Budowa S8 uzyskałaby dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 85% wartości całej inwestycji, co byłoby korzystne dla miasta pod względem ekonomicznym.

Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk, poinformował, że droga ekspresowa S8 pobiegnie jednak pod Łodzią. Tymczasem nie wiadomo, czy Polska dostanie dofinansowanie unijne na jej budowę. Warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania jest zmiana zapisów TEN-T. To wymaga renegocjacji Traktatu Akcesyjnego z Komisją Europejską. Niewiadomo jednak ile czasu będą wymagać te działania. W związku z brakiem decyzji w sprawie S8, która blokuje budowę obwodnicy, Prezydent Bełchatowa wystosował do Ministra Infrastruktury pismo, w którym zadał pytania dotyczące dalszych działań w kwestii drogi ekspresowej. Dopóki nie zapadnie jednoznaczna decyzja, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie będzie mogła ruszyć z pracami nad drogowym obejściem miasta.

Prace nad projektem północnej obwodnicy Bełchatowa ruszyły pod koniec 2006 roku. Inwestycja miała być realizowana w latach 2007 - 2009. Wszystkie dokumenty niezbędne do budowy były już gotowe a w ubiegłym roku miały zakończyć się wykupy gruntów pod drogę. Planowana obwodnica miała być dwujezdniową drogą o podwyższonym standardzie i mieć 11 km długości. W jej ciągu zaplanowano cztery wielopoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowania.

Podobne wiadomości:

Volvo S80 T6 i XC70 – Kierunek północ

auto motor i sport 0000-00-00

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~Driver 2009-02-04

Niech wreszcie rusza ta budowa obwodnic Belchatowa i Wielunia bo mam dosyc sluchania tych klotni na temat przebiegu S-8 jak lodz chce taka droge to niech sobie ja wybuduje za wlasne fundusze i niech przestanie blokowac naturalny przebieg trasy przez Belchatow i Wielun!!!!

~Załamany kierowca !! 2008-07-30

Często jeżdżę z Wrocławia do Warszawy i nie jestem wstanie zrozumieć co za idiota doradza budowę drogi przez Łódź ( przez Bełchatów każdy jedzie i będzie jeździł ... nie ma co się łudzić że będzie inaczej ) a tu nagle zmiana decyzji , politycy decydują jak mamy jeździć a nie użytkownicy dróg PARANOJA . PO Panie Tusk co wy wyprawiacie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! głosowałem na Was a takie bezmyślne zmiany pokazują że myślenie o szybkiej budowie dróg które deklarowaliście Was nie interesuje tylko POLITYKA POLITYKA POLITYKA i prywata Pana ministra ! skandal

~piotrkowianin 2008-02-12

Ta cała S-8 to będzie trasa z Wrocławia do Łodzi, a nie do W-wy. Jak się patrzy na mapę, to będzie jakiś dziwny połamaniec i jeszcze trzeba będzie płacić za A-2. Dlatego wiekszość pojazdów do W-wy i tak zapewne pojedzie przez Bełchatów Piotrków, bo to krócej i taniej! Wobec powyższego i tak najpilniejsze zadanie to zbudowanie obwodnic: Bełchatowa i Wielunia i to się powinno teraz robić w piuerwszej kolejności, kiedy sprawa budowy S-8 została zawalona z winny lobby łódzko-sieradzkiego!

~moheras 2008-02-04

Sie ropbi zamieszanie sie ma. A8 a potem S8 od lat byla planowana przez Lodz, jest zarezerwowany pas ziemi, sa zrobione wstepne plany. Ale lokalni politykierszy wsparci wczesniej Milerem a potem Gosiewskim mieli przedumane ambicje by z 60 tysioecznego miasta zrobic wielka pseudoaglomeracje i nie dosc ze opoznili budowe S8 o dwa lata to jeszcze teraz zrzedza ze nie bedzie obwodnicy. I bardzo dobrze ze nie bedzie, tez niech belchatow zobaczy, co to znaczy opoznienie spowodowane politykowaniem. 2 lata ta budowa powinna byc wstrzymana, dokladnie tyle, ile wstrzymano budowe S8 przez lobby belchatowsko-piotrkowskie

~Tomek 2008-02-04

Ta droga powinna iść przez Piotrków, bo takie dofinansowanie drogą nie chodzi. Ale jak zwykle więcej się kombinuje niż działa. Na szczęście Unia każe i dopiero wtedy robi się dobrze. Łódź będzie miała 2 autostrady, a to jak na warunki polskie więcej niż dobrze. S14 jak na razie zbędna inwestycja, bo mamy więcej zaległości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.