mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > S8 do Sieradza już otwarte

S8 do Sieradza już otwarte

Dziś w godzinach popołudniowych pierwsi kierowcy pojechali nowym odcinkiem drogi ekspresowej S8 między Walichnowami i Sieradzem. Prawie 40-kilometrowy odcinek drogi skróci o kolejne 20 minut podróż z Wrocławia do Warszawy.

S8 do Sieradza już otwarte
Nowy odcinek drogi ekspresowej S8 połączy węzeł Wieluń z węzłem Sieradz Południe. 19 kilometrów pomiędzy węzłem Wieluń – węzłem Złoczew ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 metra każdy oraz pas awaryjny szerokości 2,5 metra. Do dyspozycji kierowców oddano także parę MOP-ów w Chojnach. Obwód utrzymania usytuowano w Złoczewie. Budowę odcinka zrealizowało konsorcjum firm  Hermann Kirchner Polska i Hermann Kirchner Baunternehmung. Koszt budowy to blisko 710 milionów złotych.

Odcinek od węzła Złoczew do węzła Sieradz Południe liczy 19,6 kilometra. Posiada takie same parametry techniczne jak pierwszy odcinek. Oba odcinki mają nawierzchnię betonową, co jest gwarancją dłuższej eksploatacji (żywotność takiej nawierzchni ocenia się na 30–40 lat, gdy tradycyjne nawierzchnie bitumiczne są obliczone na 10–15 lat). Dodatkowo zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci, wewnętrzny pas ruchu bez konieczności ingerencji w obiekty inżynierskie. Koszt powstania tego odcinka wyniósł nieco ponad 683 miliony złotych.

Łukasz Jóźwiak

Przy okazji oddano do użytku łącznik drogi krajowej nr 12 do węzła Sieradz Południe. Tworzy on zachodnią obwodnicę Sieradza i jadącym od strony Kalisza pozwoli na ominięcie miasta. Umożliwi też mieszkańcom Sieradza wyjazd na S8 w kierunku południowym. Ten 6-kilometrowy łącznik jest drogą klasy GP (główną ruchu przyśpieszonego) i ma jedną jezdnię o nawierzchni bitumicznej. Zbudowany został za sumę blisko 84 milionów złotych.


Podobne wiadomości:

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~siera 2014-10-29

A może tak mapkę redaktor by wstawił....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross